Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TRISTAN A ISOLDA – TV tip – příběh věčné lásky podle prastaré keltské pověsti

27.03.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TRISTAN A ISOLDA – TV tip – příběh věčné lásky podle prastaré keltské pověsti Milostná legenda o Tristanu a Isoldě je dostatečně známa. Možná pamatujete i několik jejích filmových zpracování (naposledy byl v našich kinech v roce 1982 uveden anglický film v režii Toma Donovana s Nicholasem Clayem a Kate Mulgrawovou, ozdobený hereckým výkonem Richarda Burtona v roli Krále Marka). Novějšíhho zpracování se v roce 2005 ujal režisér Kevin Reynolds a produkčně jej zaštítili Ridley a Tony Scottové.

 Přiznejme hned v úvodu, že k výslednému tvaru lze mít výhrady. Ale v době, kdy je většina z nás doma při zákazu vycházení, nenabízí televizní kanály nic tak mimořádného, aby vůbec stálo za to, se na obrazovku dívat. Tady alespoň můžeme uniknout od současných problémů a ponořit se do víru historie a snažit se věřit, že láska mezi oběma hrdiny byla skutečně tak vášnivá, že milencům stálo za to dopouštět se zrady.

Začněme ale od začátku. Tristan byl královským synem, ale brzy osiřel. Dostane se mu však rytířského vychování a na dvoře svého strýce – cornwallského lorda Marka vyroste v čestného muže. Pomůže svému strýci v jeho boji proti Irům a ve snaze sjednotit rozdrobené anglické kmeny. V jedné bitvě je však zraněn a otráven jedem z meče. V domnění, že mrtev ho přátelé podle tehdejšího rituálu pošlou v bárce na širé moře. Na břehu mladíka najde dcera irského krále Isolda, svými léčitelskými schopnostmi mu zachrání život a bezmezně se do něho zamiluje. Později dojde k souboji, v němž Tristan vybojuje Isoldu, ale podle mocenských intrik ne pro sebe, ale pro krále Marka. Koná se svatba, ale Isolda se začne s Tristanem tajně scházet, dokud na to král nenarazí. Když se Marek zachová velkoryse, Tristan jde s ním do dalšího boje proti Irům, který však už je jeho posledním.

Sophia Mylesová, James Franco, Rufus Sewell
Mýtus o Tristanovi a Isoldě pochází z keltských legend temného období po pádu Říma (původně z druhého století, ve filmu zhruba šestého století), kdy „nikdo pořádně neví, co se v tom temném dávnověku dělo,“ jak řekl režisér. Původní pověst se pak o několik století později rozšířila prostřednictvím keltských kmenů do západní a střední Evropy a to v podobě rytířských románů či trubadúrských písní.
Po přibližně dvaceti filmových zpracováních se nyní ke koprodukci Anglie a SRN připojila i Česká republika. Natáčelo se na několika místech jako na Křivoklátu, v Průhonickém parku nebo v Jevanech. Vikingská loď byla postavena v Přerově. Ve filmu poznáte v malých rolích i české herce jako Barboru Kodetovou, Marka Vašuta či Miroslava &Simůnka. Titulní role svěřil režisér dvojici James Franco a Sophia Mylesováí, krále Marka vytvořil Rufus Sewell.
Na herecké ztvárnění můžete pohlížet kritickýma očima – James Franco rozhodně nepřekročí úspěch svého ztvárnění herce Jamese Deana ve stejnojmenném filmu a může zůstat stále ve vašich myslích jako Harry ve všech dílech komiksového Spider-mana. Sophie Mylesová je známa spíše z televizních seriálů, v kinech se představila třeba v upírském hororu Underworld. Oba se snaží dát svým rolím věrohodnost, ale tu správná vášnivou jiskru lásky mezi sebou těžko vykřešou. Snad vás zaujmou temné, šedé a stříbřité obrazy Irska té temné syrové doby, jak je ztvárnil kameraman Arthur Reinhart.
***************************************
TRISTAN A ISOLDA (Tristan a Isolde)
Velká Británie, SRN, ČR 2005
režie Kevin Reynolds
uvádí ve středu 1. dubna Prima Max od 20,00 hodin

 
 


 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3362 s