Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Medicejové: Vládci Florencie aneb co nám Česká televize neukázala

04.05.2020   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Medicejové: Vládci Florencie aneb co nám Česká televize neukázalaPokud jste v minulých týdnech sledovali seriál Medicejové: Lorenzo Nádherný, vysílaný od března na ČT2, a něco se vám na téhle podívané nezdálo, možná je to tím, že vám unikla 1. série, Medicejové: Vládci Florencie. Chyba není na vaší straně, tahle podstatná část příběhu Medicejských totiž na veřejnoprávní televizi nikdy nezazněla. A je to obrovská škoda.

Dustin Hoffman a Richard Madden. Ten první reprezentuje úžasnou hereckou generaci, která nás pomalu opouští. Ten druhý vzbuzuje naději, že po ní přichází neméně zajímavá generace příští. Dalo by se tak říci, že když tvůrci seriálu Medicejové: Vládci Florencie v roce 2015 obsazovali ústřední role otce a syna – Giovanniho a Cosima Medicejských – nemohli šlápnout vedle. V té době téměř osmdesátiletý Hoffman nejenomže neztrácí nic ze svého charismatu, ale ještě jakoby, v roli mazaného, tvrdou školou života vytrénovaného Giovanniho, úročil vlastní životní moudrost, nabytou ve světlech neúprosného Hollywoodu. Bankéři Giovannimu věříme všechno. Fascinuje jak stoickým klidem, s nímž trpělivě vede své dva syny k řemeslu, které započal a které jim jednou zajistí věčnou slávu, tak krutostí, s níž bez mrknutí oka likviduje veškeré překážky, které by mu mohly zkřížit jeho plány.

Skotský herec, Richard Madden, celosvětově proslavený Hrou o trůny anebo princem z Popelky Kennetha Branagha, si letos odnesl Zlatý Globus za hlavní mužskou roli ve strhujícím britském dramatu Bodyguard (k vidění na Netflixu). Také Medicejové jsou jasným důkazem toho, že se porota Glóbů ve svém výběru vítěze určitě nezmýlila. Z jeho podání Cosima, mladého muže, který po smrti svého otce, bez ohledu na své vnitřní touhy a přání, přebírá otěže rodinného byznysu, místy doslova mrazí.  Tato ústřední postava seriálu je o to zajímavější, že ji ve flashbacích poznáváme coby relativně bezstarostného optimistického mladíka, posléze silně kontrastujícího s tvrdým, okolnostmi semletým mužem – otcem a manželem -  Cosimem, jehož jediným životním cílem je prosperita a blaho rodu a jeho příštích generací. Způsob, jakým se Madden svého úkolu zhostil, zanechává v divákovi pocit nevšedního uměleckého zážitku, který je u podobného televizního formátu nečekaným bonusem navíc.

Trailer naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=NvKzPZl3Bds


Kromě dvou výše zmíněných hlavních protagonistů, také zbytek obsazení můžeme s klidem označit za výtečný. Přes lehce vlažný rozjezd 1. série rychle nabírá spád a nutí diváka ke sledování dalších, čím dál zdařilejších, epizod. Nechybí tady nic z toho, co od podobného žánru chceme – poutavá zápletka, historické skutečnosti, romantika, napětí anebo nezbytná akce.

Přesto, ani v případě tohoto seriálu, si nemohu odpustit otázku, nakolik je přípustné přetváření historických skutečností k obrazu scénáristy. Medicejům určitě hraje do karet autentická atmosféra, kterou v nás Medicejové vzbuzují. Na stranu druhou, nelze přehlížet pokroucená historická fakta, která, po vzoru Tudorovců, kteří tento žánr před více než deseti lety odstartovali, můžeme stejně tak nazývat uměleckou licencí jako obyčejnou lží, srážející Mediceje na úroveň skvěle natočené, zahrané, leč fakticky bezcenné, zábavy. Rozhodnutí zůstává na každém z nás. Osobně se však domnívám, že podobné série svůj prvotní účel, totiž vzbudit divákův zájem o danou historickou problematiku, plní. A je tak v konečném důsledku na každém z diváků, jestli si prohloubí znalosti z dějepisu osobním samostudiem anebo vystačí s tím, co mu scénáristé těchto seriálů podsouvají.

Tak či onak, pokud patříte mezi fanoušky žánru, Medicejové: Vládci Florencie připište do svého seznamu „must-see“ seriálů. Přestože se už patrně této série v televizi nedočkáme, je možné ji za vcelku rozumný poplatek shlédnout s českým dabingem na stránkách Filmboxu. Ačkoliv se jedná o netflixový seriál, pro české předplatitele bohužel momentálně není k dispozici.

foto: kritiky.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.027 s