Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


UNAVENI SLUNCEM – TV tip – Před stalinským terorem nebylo úniku

15.05.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

UNAVENI SLUNCEM – TV tip – Před stalinským terorem nebylo úniku
Po delším čase se na obrazovce můžeme setkat s významným ruským hercem a režisérem Nikitou Michalkovem a jeho filmem UNAVENI SLUNCEM. Mimořádné dílo se vrací do období stalinských čistek v druhé polovině třicátých let a deklaruje povahu pravdy o tom, jak revoluce požírá své vlastní děti.

         Dva bratři – dva různé osudy, povahy i dílo. Příjmením Michalkové. Umělecká rodina. Otec známý básník a spisovatel Sergej (m.j. autor textu sovětské a dnes ruské hymny). Starší Adrej (1937) přijal po své matce, známé básnířce a spisovatelce Natalje Končalovské, a po svém dědečkovi, slavném inmpresionistickém malíři Piotru jméno KONČALOVSKIJ. Nikita je mladší (1945) a ve všem téměř protipólem svého bratra.

  I jejich osudy - byť oba je dovedly k filmové režii - jsou rozdílné. Starší Andrej (*1937) původně filmařem být nechtěl - studoval hru na klavír na moskevské Konzervatoři (1959) a teprve pak přešel na VGIK (do ročníku Michaila Romma). Zaujal už svým debutem PRVNÍ UČITEL /1965) a dvěma přepisy ruských klasiků - Turgeněvovým &SLECHTICKÝM HNÍZDEM a Čechovovým STRÝČKEM VÁŇOU (1969-1970). Po mladě svěží ROMANCI O ZAMILOVANÝCH a velkolepé fresce SIBIRÁDA však Andrej opouští Rusko a stává se světoběžníkem. Prosazuje se i v Hollywoodu a jeho filmy jako SPLA&SENÝ VLAK, HOMÉR A EDDIE ČI TANGO A CASH (1985. 1989) znáte z kin i TV obrazovek.

Na rozdíl od něj se mladší Nikita (*1945) stále hlásí ke svým ruským kořenům - je známý jako zastánce konstituční monarchie, pravoslavný křesťan, velký ruský patriot a také kandidoval na ruského prezidenta. Debutoval sice easternem SVŮJ MEZI CIZÍMI (1987) a retrofilmem OTROKYNĚ LÁSKY (1976) ale stále více tíhl k ruské klasice. Už NEDOKONČENÁ SKLADBA (1977) měla jako podklad prvotinu "Platonov" od 17-letého Čechova. Poté převedl na plátno slavný Gončarovův román OBLOMOV. Z jeho díla stačí připomenout OČI ČERNÉ a psychologické drama "12", následné filmy URGA a LAZEBNÍK SIBIŘSKÝ. Film, který dnes doporučujeme, UNAVENI SLUNCEM, natočil Michalkov v roce 1994 a později vznikla i dvě pokračování s podtituly ODPOR a CITADELA. Zapomenout nelze ani na jeho herecké role - nezapomenutelný je jako válečný hrdina a oběť stalinského režimu právě ve filmu v UNAVENI SLUNCEM či car Alexandr III. v LAZEBNÍKU SIBIŘSKÉM případně porotce č. 2 ve filmu "12". Nikita Michalkov předsedá Ruskému fondu kultury, od roku 1998 i Svazu filmových tvůrců a stojí v čele MFF v Moskvě.

Nikita Michalkov, Naďa Michalkovová, Ingeborga Dapkumaiteová
            Už jsme si zvykli, že na skutečný hodnotný umělecký film si musíme počkat dlouho do noci. Vydržíte-li v pátek u programu ČT2 po 23. hodině dostane se vaším smyslům mimořádného zážitku. Děj filmu UNAVENI SLUNCEM nás přenese do jednoho krásného letního dne v roce 1936 na venkovskou usedlost, kde tráví dovolenou Stalinův spolubojovník a dnes velitel divize Sovětské armády Sergej Kotov s milovanou ženou Marusjou a dcerou Naďou.

Nikita Michalkov, Naďa Michalkovová
            Do dokonale propracované atmosféry bezstarostného a dusného letního dne jen jakoby zpovzdálí pronikají atributy doby (vojenské cvičení ničící úrodu na poli, místní rozhlas, pionýrské marše či balon se Stalinovým portrétem). Poklid naruší až návrat bývalého milence Kotovovy ženy Míťi, o němž se myslelo, že odešel do emigrace. Míťa však nepřichází řešit milostný trojúhelník. Přichází jako vyslanec sil zla a představitel stalinského teroru, který si jako kulový blesk vybírá svou nečekanou oběť...

            Michalkov je mistr atmosféry, dokonale zvládá dramatické zvraty, dovede mísit komedii s tragédií a nebojí se melodramatických scén. Jistý je i ve vedení herců. Sám si zahrál roli bolševického velitele Kotova (mnozí mu vyčítali, že ji obdařil příliš sympatickými rysy), jeho dcera Naďa si zahrála filmovou Naďu a v složité roli Míti je přesvědčivý Oleg Meňšikov.

Oleg Meňšikov, Ingeborga Dapkumaiteová 
Galina Kopaněvová napsala: „Oběť i kat vycházejí v této reflexi jednoho ze zákrutů ruských dějin nastejno. Personifikují osudovou dvojjedinost generace vržené na pospas živlu revoluce, podle Michalkova neřestnému a slepému z podstaty.“

            Film získal hlavní cenu poroty v Cannes a Oscara.
**********************************************
UNAVENI SLUNCEM
(Utomljonnyje solncem. Soleil trompere)
Rusko, Francie 1994, režie Nikita Michalkov
uváddí ČT2 v pátek 22. května od 23,30 hodin

 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0234 s