Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NOVINY – TV tip – Ach, ty bláznivé noviny...

22.05.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NOVINY – TV tip – Ach, ty bláznivé noviny...Diváci celého světa vždy milovali drsné detektivy, lstivé právníky a nekalosti odhalující novináře. Tu poslední sortu sice v dnešní době zastínili televizní reportéři, ale pohled do usilovné a tvrdé práce novinářských maniaků zřejmě ještě nezastaral. To si zjevně myslel i režisér Ron Howard a zkušený scénárista David Koepp a tak se nyní do zázemí redakční kuchyně pojďte s nimi podívat.
 

 


Připusťme ovšem, že od doby natočení filmu už nějaký ten čas uplynul a žurnalistická činnost se od té doby trochu změnila a také styl amerických reportérů se moc s našimi nedá srovnávat. Pro diváky bude pohled filmu NOVINY lákavý, těm, kdož měli možnost poznat redakční práci byť v malých českých poměrech se možná zježí vlasy při pohledu nad nepravděpodobnou křečovitostí úsilí ve fiktivní redakci polobulvárního listu New York Sun. Ale účelem TV tipu není kritizovat. Novináři filmu jsou vykresleni jako profesionálové každým coulem: Proto také vše, od vraždy v Brooklynu až po porod vlastní manželky zvládají v usilovnosti a rychlosti, která by českým kolegům zajistila infarkt již po měsíci.


Michael Keaton

Hlavním hrdinou je Henry Hacket (Michael Keaton), který vycítí velkou příležitost vyslídit skutečné pachatele vraždy dvou makléřů z Wall Streetu, za niž (zjevně neprávem) zatkla policie dva náctileté Afroameričany. Novinářský instinkt mu říká, že tady se nabízí téma na první stránku. Má sice slíbené nové lepší zaměstnání, ale slíděním v tamní radakci o něj přijde a ani jeho dosavadní šéfka Alicie (Glen Closeová) o téma dvou nevinných černochů příliš nestojí. Henry se spojí se sloupkařem Michaelem (Randy Quaid) a snaží se vytáhnout pravdu z nešťastného policisty.


Glenn Closeová

Vedle této profesionální práce se film snaží ukázat i osobní život každého redaktora. Osobní krizi prožívá šéfka Alicia. &Séfredaktor Bernie White (Robert Duvall) už dříve ztratil rodinu a nyní mu lékaři prokázali rakovinu prostaty, takže na hysterické  konání svých podřízených začíná rezignovat. Sám investigativní Henry Hacket při zrodu článku málem zapomene, že má doma ženu těsně před porodem. A tak až v závěru se dočkáme paralelní montáže porodu Henryho ženy a vyjíždějícího ranního vydání z rotačky...

F
lm připadne divákovi, že pronikl do tajemné říše, kde se za bouřlivých debat a při zanedbání osobního života rodí jeho oblíbený tisk. Vsugeruje se mu, že pachtění těch, kteří se o úspěch snaží, má jediný cíl – přinést co nejsenzačnější odhalení a předstihnout konkurenci. Nechme mu tuto iluzi a připusťme, že všichni výše zmínění herci se o to v tomto filmu snaží s velkou vervou. Glen Closeová si zde třeba zopakovala fúrii z OSUDOVÉ PŘITAŽLIVOSTI. Překvapivě snad nejvíce zaujme svým těhotenstvím Marisa Tomeiová.


Marisa Tomeiová, Michael Kenton

Režisér Ron Howard, který předtím vyzkoušel fantastiku (ZÁMOTEK), komedii (NOČNÍ SMĚNA), katastrofický film (OHEŇ) a historicko-romantickou story (NAVŽDY A DALEKO) dokázal, že dokáže úspěšně zvládnout jakýkoli žánr. O tom ostatně přesvědčil i dalšími filmy, z nichž jen připomeňme třeba APOLLO 13, ČISTÁ DU&SE, &SIFRA MISTRA LEONARDA či INFERNO. Scénárista David Koepp měl již za sebou úspěšná díla jako JURSKÝ PARK či SPIDER-MAN a navíc si vzal k ruce pro zajištění autenticity jako poradce svého bratra Stephena, který působil několik let jako šéfredaktor časopisů Time a Fortune. Kladem snímku je divácky atraktivní zápletka a zdobí ho ironické dialogy se zvláštním druhem novinářského humoru.
Foto: csfd.cz, imdb.com

*******************************************************************
NOVINY (The Paper)

USA 1994, režie Ron Howard
uvádí ve čtvrtek 28. května Kino Barrandov od 20,00 hodin


 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0357 s