Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SVĚTLO JEHO OČÍ – TV tip – Připravte si kapesníčky, vážení!

05.06.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SVĚTLO JEHO OČÍ – TV tip – Připravte si kapesníčky, vážení!Z předválečné české filmové tvorby se na obrazovky dostalo už téměř vše. Většinou – taková byla doba – nešlo o kvalitní umělecká díla, ale tyto „filmy pro pamětníky“ měly a mají své vděčné publikum. Přesto jsou některé filmy málo známá a těžce dostupné. Příkladem je film SVĚTLO JEHO OČÍ z roku 1936, považovaný již v době svého vzniku za superkýč a po válce již nikdy v kinech neuvedený. Snad právě proto se stal legendou,  jíž se dnes můžeme vysmívat, , koukat se na ni z nadhledu, ale je dobré se s ní seznámit. Třeba i proto, že – jak kdosi řekl - „kýč je nesmrtelný“ a určitě se najde dost těch, kterým přijde k chuti.
 

Film natočil režisér Václav Kubásek, který vedle filmečků typu IDEÁL SEPTIMY či ŽENY U BENZINU má na svém kontě i nesporné úspěchy jako SVÍTÁNÍ či V HORÁCH DUNÍ. Pro SVĚTLO JEHO OČÍ využil román úspěšné spisovatelky Maryny Radoměrské, napsaném ve stylu tehdejší „červené knihovny,“ ale vydaný prvně jako příloha oblíbeného časopisu Hvězda. 

Hlavním hrdinou je inženýr Frank Nor, který nešťastnou náhodou přijde o zrak. Jeho snoubenka Eliška (Nancy Rubensová) ho opustí a on se pokusí o sebevraždu. Bohatý tatínek (Jiří Steimar) mu najme mladou, pochopitelně krásnou a sympatickou ošetřovatelku Milenu (Zita Kabátová). Ta se o postiženého mladíka stará tak dokonale, že se doslova stane „světlem jeho očí“ a oba se do sebe šíleně zamilují. Při jednom výletě však Milena nezvládne řízení a s autem havarují. Frank je v bezvědomí převezen do nemocnice, nezraněná Milena odchází. K všeobecnému překvapení, když se Frank probere z bezvědomí zjistí, že se mu zrak vrací. Bývalá snoubenka Eliška by za této situace ráda vrátila, ale ke šťastnému konci dokonalé romance zbývá jen najít milovanou Milenu...
 Celá romantická přeslazená historka spěje  - jak jinak – k happy endu a diváci (a hlavně divačky) mohou prolít patřičnou dávku slziček štěstí. A proč ne? Jen cynik se ubrání dojetí, a tak nevadí, že zde je vyvoláno umělecky pokleslými, leč vyzkoušenými prostředky. Vždyť Frank v podání Jiřího Dohnala je tak k zulíbání krásný a Milena Zity Kabátové je tak oddaně věrná. Odpusťte naivitu příběhu a raději si všimněte dobrých hereckých výkonů nejen hlavní dvojice, ale také Jiřího Steimara jako prezidenta železáren a zároveň starostlivého otce, Václava Trégla (sluha Ondřej) či Růženy &Slemrové (matka Elišky). Nebudete chtít věřit, že pro Zitu Kabátovou (neteř kabaretiéra a prvního českého herce Josefa &Svába-Malostranského)  to bylo první setkání s filmovým herectvím (byla vybrána v konkurzu). Film odstartoval její oslnivou kariéru hvězdy, jak ji dokázala v dalších téměř čtyřiceti filmech. Pro diváky bude také nesmírně zajímavé zachycení orchestru MELODY BOYS R.A. Dvorského v době jeho největší slávy.
Čas překryl sentimentální pohádku patinou, která jí dodává zajímavost pro všechny, kteří chtějí poznat i tuto část kinematografie první republiky. Můžete se dílu smát, ale kapesníčky si raději připravte. Co kdyby...
***************************************************************************** 
SVĚTLO JEHO OČÍ
Československo 1936, režie Václav Kubásek
uvádí Československo (Film Europe+) v pondělí 8. června od 18,35 hodin
a ve středu 10. června od 15,15 hodin

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1197 s