Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


JEDEN DEN – TV tip - Kolik let trvá lásce?

12.06.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

JEDEN DEN – TV tip - Kolik let trvá lásce?Lásky mohou být různé - zamilovat se můžete na první pohled nebo si vztah uvědomit až po mnoha letech. Celosvětový bestseller Davida Nichollse JEDEN DEN, známý i z českého překladu (nakl. ARGO, Praha, 2009) natočila dánská režisérka Lone Scherfigová. Neobyčejný vztah v něm trvá plných dvacet let.

Ve filmu, majícím stejný název jako román, se v hlavních rolích představí Anne Hathawayová (Emma) a Jim Sturgess (Dexter) – viz fotografie. Oba se vídají pravidelně celých dvacet let, každý rok spolu ale stráví jen jeden jediný den. Seznámili se na večírku po jejich společné promoci 15. července 1988 a i přes vzájemné sympatie zůstávají jen přátelé. Každý následující 15. červenec je tím magickým datem, kdy se setkají a odhalují, jak se oba za rok změnili. Jen jeden den mají na to, aby se navzájem svěřili se svými zážitky, problémy i nevydařenými láskami a odkryli své úspěchy i prohry. Příběh filmu se tak vrací zpět a ukazuje změny v životě i v názorem Emmy a Dextera.
Oba mají jedno společné - Ema ví, co chce, ale neutuší, jak to má udělat. Má malé sebevědomí ale velké ambice. Nejprve pracuje jako servírka, poté je učitelkou, aby se stala tím, po čem touží – spisovatelkou. Mezitím prožije nevydařený vztah s trapným komikem Ianem (Rafe Spall). Dexter je kunderovský sukničkář, úspěšný a inteligentní, jen neví na co svůj intelekt zaměřit. Má pocit, že mu všechno, co si přeje, vyjde – jak televizní kariéra, úspěch u atraktivních žen i vlastnictví přepychového automobilu. S tímto hrdým sebevědomím není chopen si uvědomit zázrak, který má na dosah od sebe. Po letech strávených hledáním štěstí a porozumění - ale také dospíváním a dozráváním - si Emma i Dexter začínají uvědomovat, že klíč k opravdové lásce a spokojenosti mají celou dobu na dosah ruky. Jenže tak dlouho váhali, až zasáhne osud...
Mezi dvěma herci to na plátně jiskří, scény jsou nenásilné a věrohodné. Rovněž ostatní herci se zhostili svých rolí se zdarem, jako třeba Romola Garaiová jako distingovaná Sylvie či Patricia Clarksonová jako hezká matka Dextera. I po vizuální stránce je film dokonalý, přináší krásné záběry britských scenárií od kameramana Benoita Delhommeho a jako příjemný doplněk magnetizující hudbu Rachel Portmanové. Režisérka Lone Scherfigová (ITAL&STINA PRO SAMOUKY, WILBUR SE HCE ZABÍT, KLUB VÝTRŽNÍKŮ) dokazuje, že má cit pro proměny nálad i charaktery svých hrdinů a dokáže sledovat tyto proměny i v průběhu let.
Podle jedné z kritik kromě vyzrávání hlavních hrdinů a jejich vztahu shrnuje JEDEN DEN pocity a zvyky Británie posledních dvaceti let. Těžko sehnatelný román přečtete jedním dechem. Zábavný a dojemný film vás na dvě hodiny doslova přibije do sedadel a bude ve vás dlouho doznívat.
*******************************
JEDEN DEN (One Day)
USA, Velká Británie 2011, režie Lone Scherfigová
uvádí v pátek 19. června Filmbox premium od 19,15hodin

 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0274 s