Předem je nutno předeslat, že jde o jistou
žánrovou klasiku natočenou již v roce 1979. To ze stylu filmu poznáte, není to však na závadu věrnému zobrazení jak prostředí tak útěku a ani to neubírá na diváckém zážitku. Názor amerických producentů k původnímu
scénáři do té doby neznámého Richarda Tuggleho byl zpočátku odmítavý – prý vězeňské filmy nikoho nezajímají, není v něm ženský prvek (jak by mohl být, když se odehrává v mužském vězení) a postavy prý nejsou zajímavé. Scénář byl však mírným trikem
podstrčen veteránu americké kinematografie Donaldu Siegelovi. Ten nezaváhal, do hlavní role si obsadil svého věrného protagonistu
Clinta Eastwooda (s nímž měl dobré zkušenosti z předchozích filmů jako COOGANŮV TRIK či DRSNÝ HARRY) a natočil vše v Eastwoodově produkční společnosti Malpaso. A udělal dobře. Film prodal společnosti Paramount a slavil s ním úspěch v celém světě – i v tehdejším Československu, kde se dostal do kin v červenci roku 1982.
Děj filmu se počne odehrávat počátkem roku 1960, kdy do Alcatrazu je přivezen
nový vězeň Frank Morris, známý tím, že už utekl z řady jiných věznic. A spolu s ním poznáte jak prostředí přísně střežené věznice, její někdy až nelidský personál včetně vychloubačného ředitele a hlavně pak některé vězněné.
Ne vždy panují mezi vězni dobré vztahy – napadení nožem patří k běžnému vyřizování účtů. Ale pokud jde o vymýšlení a přípravu útěku jdou všechny spory stranou. Přesto jsou, podle některých diváků, zobrazení vězni až přespříliš sympatičtí a jejich provinění, za něž si zasloužili káznici, raději film neřeší. Ale i ředitel věznice (
Patrick McGoohan) není žádný sadistický kruťas (jako třeba Percy Wetmore v ZELENÉ MÍLI). Spíše
ničí vězně psychickým terorem podobně jako sestra Mildred Ratchetová ve Formanově PŘELETU NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM.
Film až s
dokumentární věrností popisuje přípravu a odvážný útěk, vyhýbá se drsnému naturalismu, často užívaném v podobných filmech a staví na dokonalých hereckých výkonech, umožňujících vyjádřit jemné zákruty myšlení aktérů.
Výrazná postava Clinta Eastwooda dává filmu styl – jeho skromná, leč výmluvná mimika vyjadřuje vše potřebné a potřebuje k tomu příliš slov.
Clint Eastwood a Larry Hankin
Už bylo řečeno, že tento filmem
zachycený útěk z Alcatrazu byl za celou existenci věznice jediným (zmizení Davida Copperfielda se nepočítá). Pravda je ale taková, že uprchlíky se nikdy nepodařilo najít a tak není jisté, zda se jim podařilo na primitivním voru a v záchranných vestách slepených z pláštěnek skutečně dosáhnou kýžené svobody, nebo skončili v rozbouřených vlnách.
Pro úplnost dodejme, že vězení se zostřeným režimem stálo na ostrůvku poblíž San Franciska od roku 1934 do roku 1963. Dnes je z něho turistická atrakce, což bylo také neustálým problémem při natáčení. Všeteční turisté otravovali natolik, že většina závěrů musela být natáčena v noci. A chcete-li ještě perličku – úvodní scéna, kdy je Frank Morris přivážen po moři do věznice, se odehrává za hustého deště. Aby filmaři vytvořili hustou vodní clonu, muselo se dovážet z pevniny velké množství sladké vody (slaná by zničila techniku) a potřebná elektřina byla vedena mezi Alcatrazem a San Franciskem kabely v délce patnáct kilometrů.
Foto: csfd.cz, spalena53.cz, refresher.cz
*******************************************************
ÚTĚK Z ALCATRAZU
Escape from Alcatraz)
USA 1979, režie Donald Siegel,
uvádí v pátek 3. listopadu Prima max od 23,05 hodina o den pozěji Prima od 22,55 hodin