Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DOPISY ZE SACHSENHAUSENU – román australského spisovatele Jamese Moloneyho

16.07.2020   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DOPISY ZE SACHSENHAUSENU – román australského spisovatele Jamese MoloneyhoKolik už bylo popsáno stránek o válce a koncentračních táborech? A ještě více o lásce? Dá se v těchto tématech přijít s něčím novým? Lze ještě čtenáře překvapit? Zkuste se začíst do knihy DOPISY ZE SACHSENHAUSENU a brzy zjistíte, že s dobrým nápadem se zkušený autor dokáže podívat  na problém doby konce světové války novýma očima a z jiného úhlu.
Ústřední postavou románu je šestnáctiletá Němka z dobré rodiny, která po skončení školy nastoupí po své sestře na místo poštovní úřednice velké věznice. Jenže zde se jedná koncentrační tábor Sachsenhausen. Dobře vychovaná dívka Margot Baumannová přiznává hned v úvodu, že vždy milovala tři věci: dlouhé letní prázdniny, svého bratra Walthera a Adolfa Hitlera. Navenek to sice říkala v obráceném pořadí, ale byla věrnou stoupenkyní nacistického režimu. Práci pro Říši na poštovně ležící za branami tábora šla vykonávat  s nadšením, netušíc, co se za ostnatým drátem odehrává. 

Jen z velké dálky sleduje zbídačené vězně, kteří se v dešti a mrazu vracejí z kamenolomu. Margotiným úkolem je vybírat dopisy, které mají být odeslány. Jenže poslány nejsou – většina má skončit v plamenech, což má dělat právě Margot. Nechápe proč a tak si pár dopisů vždy ponechá, některé odešle a ostatní potají čte. Mezi nimi i dopisy jistého Dietera svojí milé se stejným jménem Margot. Nachází v nich tolik citu a něžnosti, že se při čtení rozpláče. Představuje si, jak Dieter musel svoji Margot milovat a jak musí trpět při vědomí, že se dostala do Osvětimi. Stále hlouběji poznává pisatele z jeho dopisů a je k němu – neznámému – přitahována a má pocit, jakoby četla dopisy sama sobě. Také na ně odpovídá. A nejen to, svou sestru přinutí, aby se za Dietera přimluvila u velitele a dostal tak lehčí práci. První vrcholná scéna románu je v jejím setkání s arogantním důstojníkem a musíte obdivovat její odvahu. Tady vám Margot doslova přiroste k srdci. Proto také silně prožijete její pozdější setkání s milovaným „nepřítelem režimu“ Dieterem za zdmi tábora v prádelně, kam se malou lstí dostane.

Toto je první linie románu – příběh zamilované Margot. Spisovatel vás ve druhé části nechá v nejistotě, co se stalo s hlavní hrdinkou a věnuje se příběhu Dietera, jehož si také ihned zamilujete. Druhá postava románu vysvětlí důvod svého věznění a jako většina Němců těžce prožívá poválečné období. Osvobozením tábora a koncem války neskončily problémy ani strach lidí, kteří přežili. Zlo, nenávist, podlost, závist – to vše negativní v myslích lidí jakoby se přelilo z táborů a věznic do běžného života. Zatímco pachatelé zvěrstev unikají (jako Margotina sestra a velitel tábora) neznámo kam, postižení musejí se svými fobiemi a strachem najít nový smysl života, což vůbec není jednoduché. Zatímco nevíte, co se stalo s Margot, sledujete jak ji Dieter dlouho marně hledá...

Nesluší se prozrazovat více, protože James Moloney umně střídá roviny vyprávění, dělí je na několik částí a v každé poloze je čtení dramatické a překvapivé. Příběh milostné touhy z počátku a oboustranné lásky (nejen z vděčnosti) čtenáře silně zaujme a nenechá ho chladným. Připusťme, že i muži občas při čtení uroní nějakou tu slzičku, ale zdaleka nejde jen o milostný román. Autor do své knihy vložil mnohem více. Jednak je vylíčen přerod myšlení od fanatického zbožňování Hitlera až ke ztrátě iluzí, je zde odvěký boj dobra se zlem jak v životě, tak i v myslích aktérů a vliv osudových událostí na lidské životy. Je zde odvaha protivit se zlu i lidský cit, který dokáže málem zázraky. Pocítíte, jak se v životě za všechno platí a také jak je těžké se prokletí minulosti zbavit. Tím, že si za ústřední postavu autor zvolil mladou Němku nijak si práci neulehčil. Dokázal na jejím vývoji naznačit postupný přerod v myslích řady německých občanů, ztrátu iluzí i očekávání trestu. Věděli prostí občanů o koncentračních táborech a jejich hrůzách? Proč se nechali vtáhnout do fanatické nenávisti k Židům, proč tak slepě naletěli na bombastické velkohubé řeči Vůdce? Podobnými otázkami kniha osciluje, ale nejde jen o vinu Němců. Bez soucitu se chovali i příslušníci osvobozujících armád, kteří i mezi sebou bojovali nejen o moc, ale i o hmotné statky a jejich chování se často nelišilo od činů vojáků Bundeswehru. 

Na půdorysu osudové doby se odvíjí milostný příběh, který je jímavý a přesvědčivě lidský. Pro Němce válka neskončila, útrapy pokračují. Jak v osudech milostné dvojice, tak i v tom, že vina za válku byla hozena na celý národ. Každý si odnesl nějaký podstatný šrám nejen na těle, ale i na duši. Jen nemnozí dokázali přiznat míru soucitu a odpovědnosti, jako jeden z důstojníků tábora, který zjevně zachránil Dieterovi život a po válce zcela určitě čest.

Kniha dokáže čtenáře dojmout, přinutí ho uvažovat a tom, jak sám by se choval v nelidské době a přinutí ho zamilovat si oba hlavní hrdiny. Jak rádi byste se dozvěděli jejich další osudy, jejich život s osudovým poznamenáním v klidných poválečných dobách. Byl by to však jiný román a snad ho autor někdy napíše. Margot a Dieter vám z mysli tak rychle nevymizí...

DOPISY ZE SACHSENHAUSENU jsou mimořádnou četbou. Je v ní napínavý příběh s několik zvraty, postavy plné lidskosti, na něž pohlížíte s plným pochopením, soucitem. Zamilujete si je, trpíte s nimi a cítíte s nimi. Hluboce lidský, procítěný román s nadějí na konci bude patřit ke skvostům vaší knihovny. Jeho vydáním nakladatelství JOTA opět dokazuje, že v oblasti beletrie dovede vybrat opravdu to nejlepší ze současné světové literatury.

James Moloney
James Moloney je jeden z nejuznávanějších australských romanopisců a autorů dětských knížek, jenž má na svém kontě přes padesát titulů. Během své třicetileté spisovatelské dráhy získal dvě ocenění udílené Children Book Council of Australia (CBCA): cenu za knihu roku a Victorian Premier’s Prize, přičemž některé jeho tituly byly vybrány k zařazení do Mezinárodní knihovny mládeže v Mnichově. V roce 2019 získal James Moloney od CBCA cenu Nana Chauncyho, která se každoročně uděluje jedinému autorovi za vynikající příspěvek australské literatuře pro děti. Bývalý učitel a knihovník James se narodil v Sydney. Nyní žije se svou ženou Kate a třemi dětmi v Brisbane, kde píše každý den ve speciálně postavené boudě na zahradě za domem.


 
**********************************
James Moloney: DOPISY ZE SACHSENHAUSENU
z anglického originálu přeložil Jan Kozák
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno 2020

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0204 s