Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


FINÁLE PLZEŇ zve zájemce o český film

15.09.2020   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

FINÁLE PLZEŇ zve zájemce o český filmNavzdory všem komplikacím se letošní 33. ročník filmového festivalu FINÁLE uskuteční netradičně v podzimním termínu od 25. do 39. září. Každý den nabídne premiéru či předpremiéru, soutěžní festivalové snímky, nahlédne do německé a slovenské filmové kuchyně, zjistí, kde v zahraniční kinematografii zanechali stopy čeští tvůrci a promítne i studentské prvotiny. A opět se stane místem setkání s hvězdnými hosty.
 


Žhavé novinky na Finále Plzeň
„Festival je letos opravdu bohatý na premiéry a předpremiéry. Každý festivalový den přinese alespoň jednu filmovou novinku, která vznikla v České republice,“ láká diváky programový ředitel Peter Badač. Festival bude v pátek zahajovat snímek Svět podle Muchy režiséra Romana Vávry. V sobotu se chystá projekce prvního dílu nového seriálu režiséra Jaroslava Brabce Zločiny Velké Prahy s názvem Dáma v studni. Nedělními novinkami budou snímky Karel (r. Olga Malířová &Spátová) o legendárním Karlu Gottovi a všechny tři díly minisérie Petera Bebjaka Herec v hlavní roli s Janem Cinou. Sváteční pondělí zve na premiéru prvotiny Tomáše Polenského Smečka o šikaně v hokejovém prostředí a premiérové uvedení dokumentu Češi jsou výborní houbaři Apoleny Rychlíkové o klimatické změně u nás pohledem mimozemských odborníků. V úterý uvedeme v premiéře film Tichý společník režiséra Pavla Göbla, který natočil podle své novely oceněné cenou Magnesia Litera, a dokumentární snímek Adély Jandec Sirotkové Neobyčejný život Josefa Spejbla o legendární plzeňské loutkové osobnosti.
Záběr z tiskové konference: zleva Veronika Dvořáčková - koordinátorka programu, Eva Veruňková Košařová - ředitelka festivalu, &Simon &Safránek - režisér snímku Meky, Roman Vávra - režisér zahajovacího snímku festivalu Svět podle Muchy
 
To je jen nepatrný výsek z toho, co návštěvníky a filmové nadšence v Plzni čeká. Kompletní program festivalu je zveřejněn na webových stránkách film.festivalfinale.cz a věřte, že jej budete studovat velmi dlouho. Však také porota měla z čeho vybírat: do soutěže o nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film se přihlásilo 33 snímků, z nichž bylo vybráno 9. Dokumentů se hlásilo 39, vybráno bylo 8. Z televizních seriálů bude uvedeno 7 ukázek z přihlášených 12 a v kategorii „film a miniserie“ z 10 přihlášených bude uvedeno 6.

Pohled na Slovensko i do východního a západního Německa
Ale Festival tradičně poskytuje svým návštěvníkům také pohled na zahraniční tvorbu. Letos se v rámci sekce ZOOM vydá objevovat krásy slovenské filmové produkce. Promítne snímky, které na Slovensku vidělo více než sto tisíc diváků, ale českou distribucí jen prolétly. Promítat se bude Loli parádička (r. Richar a Viťo Staviarsky), která v autentickém nářečí vypráví příběh o dvou outsiderech z východního Slovenska, či hororově mysteriózní snímek Trhlina natočený Peterem Bebjakem. Festival uvede také slovenský politický thriller o reálných problémech slovenské politiky nazvaný Sviňa a komedii &Sťastný nový rok.

Letošní výběr filmů v sekci Německé kino představí různé pohledy na „východ” a „západ” třicet let po pádu železné opony. Společné téma „30 let bez opony“ přináší snímky s podmanivými lidskými příběhy, plné obav, přátelství, lásky a citu. Každý příběh je jiný, ale všechny společně jsou ovlivněny kulisou nekonečné hranice a jejího pádu.

Krátké filmy nám dělají skvělé jméno i za hranicemi
Finále Plzeň se tradičně věnuje krátkým filmům v soutěžních i nesoutěžních sekcích. „Jejich popularita a hlavně ocenění, která sbírají v zahraničí, nás přivedly na myšlenku připravit speciální blok profesionálních krátkých filmů. Vybrali jsme snímky Jiří, pes uprchlík s Jenovéfou Bokovou a Eliškou Křenkovou v hlavních rolích, Perla režiséra Jana Kouřila a Figurant režiséra Jana Vejnara se známým francouzským hercem Denisem Lavantem,“ vypočítává programový ředitel Peter Badač. V pásmu FAMU v kině 01 – se představí osm krátkých animovaných filmů, které zazářily na Oscarech i mezinárodních filmových festivalech, včetně loutkového dramatu Darii Kacheevy Dcera. Studentské filmy mimo soutěž pak budou zastupovat autoři téměř ze všech našich filmových škol – z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, z FAMU, Západočeské univerzity i z Umprum.

Prodloužený víkend ve znamení filmů, vína a knih
Díky prodlouženému festivalovému víkendu si návštěvníci budou moci užít ještě více zábavy – Finále Plzeň spojilo své síly s Plzeňským festivalem vína, který se uskuteční v Kopeckého sadech a Smetanově ulici 26. až 28. září, a Světem knihy, který se koná v DEPO2015 25. až 26. září. Svět knihy přichystal řadu autorských čtení a Festival vína mimo food a odpočinkové zóny nabízí v pondělí 28. září i speciální degustaci vína, které si „zahrálo“ ve filmu 3Bobule. „Navíc při koupi dvou vstupenek na Svět knihy dostanete voucher na Finále Plzeň. Když si koupíte akreditaci na Finále, získáte vstupenku na Svět knihy,” doplňuje ředitelka festivalu Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová.

Oficiální festivalový bar MōōVEMENT si pro návštěvníky vždy od 21 h přichystal vystoupení nejrůznějších DJ´s, na které je vstup zdarma.

Hvězdní hosté na Finále Plzeň
Po dlouhé jarní odmlce, kdy se filmoví tvůrci nemohli setkávat mezi sebou, ani se svými diváky, se již řada z nich těší, až si vše vynahradí právě v Plzni. Z těch, kteří již potvrdili svoji účast se setkáte třeba s režiséry Jiřím Havelkou (Vlastníci), Romanem Vávrou (Svět podle Muchy), Slávkem Horákem (Havel), Olgou Malířovou &Spátovou (Karel), Helenou Třeštíkovou (Forman vs. Forman), Václavem Marhoulem (Nabarvené ptáče) a dalšími.

&Simon &Safránek - režisér snímku Meky a režisér Roman Vávra představující film Svět podle Muchy
 
Z hereckých a pěveckých hvězd se do Plzně chystají např. Jana Plodková (Bábovky, Hodinářův učeň), Klára Issová (Tichý společník), Jitka Čvančarová (Nabarvené ptáče), Martin Dejdar (Ženská na vrcholu), Josef Trojan (&Sarlatán, Abstitnent), Miro Žbirka (Meky), Jiří Mádl (Modelář, Hra), Bára Poláková (Bábovky, Krajina ve stínu), Petra Nesvačilová (Bourák, Karel, já a ty) a další. Zajímavým hostem, který přislíbil účast na festivalu, je také vnuk věhlasného malíře Alfonse Muchy George Mucha.

„Jsem moc rád, že organizátoři letošní filmový festival Finále Plzeň nevzdali a přes covidovou nepřízeň jej uskuteční v novém termínu. Těším se, že naše město díky tomu ožije, že opět pocítíme festivalovou atmosféru a uvidíme zaplněná kina i skvělé snímky,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa. Plzeň patří mezi hlavní partnery akce, z rozpočtu poskytla tradiční tři miliony korun, k tomu letos mimořádně navíc 500 tisíc korun, jež pokryjí zejména vícenáklady spojené s přesunem akce.
                                                
Připomeňme, že hlavní festivalovým centrem zůstává Měšťanská beseda se svými sály a také nedaleké Divadlo Dialog. Tak nezapomeňte: kompletní program festivalu je zveřejněn na webových stránkách film.festivalfinale.cz

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0869 s