Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PODEJ MI RUKU – psychothriller z vědeckého prostředí Megan Abbottové

26.10.2020   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PODEJ MI RUKU – psychothriller z vědeckého prostředí Megan AbbottovéTakové to byly kamarádky, které před sebou neměly žádná tajemství. Obě vzorné studentky připravující se na vědeckou kariéru. Kit sice trochu mrzelo, že je oproti Diane vždy dvojka, ale jejich vztah skončil z jiného důvodu. Diane se přítelkyni svěřila se svým tajemstvím, které Kit nedokázala strávit.
 

Můžete si z počátku myslet, že PODEJ MI RUKU je románem s tajemstvím, které se na konci odhalí. Co skrývá Diane je však jen malá část z otázek, které vás jako čtenáře napadnou. Také ho autorka prozradí již v první polovině knihy, a má tak dost prostoru pro to, aby román gradoval až k thrillerovému finále. Kit se Diane znovu po dvanácti létech potkají a opět je to Diane, která je tou první, která dostane místo v biochemické laboratoři u doktorky Severinové při vědeckém výzkumu. A nebude to setkání příjemné – stín minulosti bude ležet mezi nimi navždy. Až do doby, kdy se i Kit dostane do situace, kterou musí zamlčovat a o níž Diane ví.

Každá se svým tajemstvím, ale každá jiná. Kit, která vše vypráví, si události promítá ve své hlavě. Autorka zdárně střídá kapitoly nazvané TEHDY a TEĎ. Zatímco Kit je s tajemstvím Diane a nyní i s tím svým sice nejistá, ale dokáže jej unést, Diane je komplikovanější osobnost. V sebejisté, cílevědomé a vždy vítězící ženě je ještě druhá temná stránka, která se postupně víc a více odhaluje.   

Ke cti Megan Abbottové je nutno připsat, že tyto proměny obou žen dokáže popsat zcela otevřeně a s neuvěřitelnou uvěřitelností. Kit není jen čistá oběť, stejně tak Diane není jen temná zloba. Dobro i zlo se prolínají, světlo má i svůj stín a ze stínu občas probleskne světlo (viz poslední kapitola Zakončení studia). Z této duality plyne napětí, které nenechá čtenáře vydechnout. Je pravda, že musíte z počátku strávit patřičnou porci stránek s popisem práce v laboratoři a ne každému připadnou křivule, baňky, pipety či zkumavky a titěrná práce s nimi dosti zajímavé. Rozhodně více zaujme účel výzkumu tzv. ženská premenstruační dystofická porucha „jakýsi katastrofický taneček, co každý měsíc svádějí hormony s emočními a rozumovými částmi mozku,“ Porucha, která často vede k neovladatelným činům, o níž stále dost nevíme a možná i v knize jí mohla být věnována podrobnější pozornost.

V Los Angeles Reviev of Books se píše „Abbottová svým novým románem dokazuje, že je mistrem v odhalování temné komplexnosti ženské duše.“ Renata Petříčková zase ve své recenzi píše, že „napínavý psychotriller Podej mi ruku je temnější než menstruační krev.“ V každém případě jde o knihu, která se dovede ponořit tam, kam se mnoho autorů nedokázalo či nedokáže podívat – na dno ženské duše, temnou odvrácenou a neuvědomovanou část ženství, na příčiny ctižádosti i toho, co jsme ochotni udělat (ať už pro úspěch nebo pro skrytí zničujícího tajemství). Průnik je to mrazivý ale čtenářsky podmanivý. Nakladatelství JOTA mělo opět šťastnou ruku ve výběru titulu pro svoji beletristickou řadu. 

Megan Abbottová je autorkou sedmi románů, včetně Horečky (česky Nakladatelství JOTA, 2020), která získala ocenění International Thriller Writers Award a Strand Critics Award za nejlepší román a umístila se na žebříčku nejlepších knih roku obchodu Amazon, rozhlasové stanice National Public Radio nebo deníků The Boston Globe a The Lost Angeles Times. Na Newyorské univerzitě získala Abbottová doktorát z anglické a americké literatury a její texty vyšly v New York Times, The Wall Street Journal, Salon, Los Angeles Review of Books, New Statesman, Los Angeles Times Magazine, The Guardian a The Believer. Její knihy byly nominovány na ocenění Steel Dagger, The LA Times Book Prize nebo Pushcart Prize. Zabývá se i literaturou faktu. Více na https://www.meganabbott.com/
Foto: scribd.com
*********************************************************** 
Megan Abbottová: PODEJ MI RUKU
z anglického originálu Give Me Your Hand přeložila Radka Knotková
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno, 2020


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s