Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NEKLIDNÉ POBŘEŽÍ – krimi thriller z Faerských ostrovů

30.12.2020   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NEKLIDNÉ POBŘEŽÍ – krimi thriller z Faerských ostrovů Z bohaté nabídky detektivek a napínavých krimi příběhů, jimiž nakladatelství Mystery Press obohatilo vánoční trh, mírně vyčnívá titul NEKLIDNÉ POBŘEŽÍ anglického spisovatele Chrise Oulda. S autorem se český čtenář setkává poprvé a také na Faerské ostrovy se hned tak nepodívá. Proto může být titul lákavý pro všechny, kdož mají rádi temné „severské“ detektivky z prostředí, v němž byste nepříliš rádi žili jak kvůli chladnému a deštivému počasí tak kvůli místním lidem, jimž se drsnost přírody jakoby vryla i do povah.
 
Dá se předpokládat, že o Faerském souostroví, které spojuje 18 větších ostrovů a nespočet těch menších, příliš mnoho suchozemec moc neví, ani o jeho hlavním městě Torshawn na ostrově Streymoy (viz orientační foto). Čtenář, který zalistuje v encyklopedii se dozví, že patří k Dánskému království a že tyto „ovčí“ ostrovy leží mezi Islandem a Norskem a blíže to mají k Velké Británii. Domorodci zde mluví podivnou těžko popsatelnou a ještě hůře vyslovitelnou řečí faerštinou, ale hodně jich mluví dánsky či anglicky. Sice často hledají ta správná slova či výrazy. což rozhodně neulehčilo práci překladatelce. Čtenář velmi rychle pochopí  místní poměry i zvyklosti, protože  Chris Ould je mistrem popisu a dokáže vám vše popsat tak, že to budete mít stále před očima.

Sice zde žijí drsní lidé, ale vraždy se tu odehrávají jen zcela výjimečně. Většinu případů, jimiž se kriminální komisař Hjalti Hentze musí zabývat jsou podvody či hospodské rvačky. Nyní musí čelit několika záhadám – na opuštěném místě se najde místní bohatý obchodník s rybami postižený mrtvicí a v jeho autě brokovnice, krev a milion dolarů. O něco dále pak bezvládné tělo mladíka, u něhož forenzní analýza dánských specialistů zjistí násilnou smrt. Hentze je zkušený kriminalista a k objasnění postupuje systematicky krůček po krůčku. 
Ale není jediný zkušený policista. Z Anglie sem přilétá rovněž zkušený kriminalista Jan Reyno. Ten se na Faerských strovech narodil, ale jeho matka odtud za nejasných okolností odjela i s ním, aby ho po své brzké smrti zanechala v Anglii u tety. Reyno chce ještě naposledy navštívit svého otce, jehož viděl jen jednou v životě za nepříliš dobrých okolností  a dozvědět se více o svém dětství a útěku matky od otce, což mu matka nestačila vysvětlit. Neumí faersky a tak se musí spoléhat na vzdálenou příbuznou Frídu. I setkání s nevlastními bratry - nepřátelským Magnusem a přívětivějším  Kristiánem není takové, jaké si představoval a nijak mu neusnadní najít ojasnění svého ranného dětství.
Místní kriminalista Hentze rád přizve Reyna k řešení případu. Oba mají různý pohled, ale dokáží se doplňovat. Vraždu i všechny podivnosti okolo ní se jim podaří  - jako v každé správné detektivce - vyjasnit, ale je to skutečně všechno?

 Zůstane mnoho otázek, které v čtenářově mysli zůstanou a musí si na ně dát sám odpověď. Nevadí ani tolik, že vraha vytáhne autor doslova v poslední chvíli (podobně jako kouzelník králíka z klobouku), ale že Reynovo tajemství není stále dostatečně prosvětleno. Je to jako v televizních seriálech, kdy si autoři nechávají jisté otázky na další díl, aby se divák na příští sledování těšil. Až po přečtení knihy jsem se dozvěděl, že Chris Ould má v záloze další dva díly trilogie, z níž NEKLIDNÉ POBŘEŽÍ je úvodním svazkem.. Oba slibuje vydat v českém překladu nakladatelství Mystery Press a tak si počkejme. Snad nám pak druhé díly prozradí okolnost, proč byl Jan Reyna v Anglii postaven mimo službu, zda má pravdu mladá Elin či její otčím Kristian a osvětlí blíže psychologii a soukromý život obou detektivů.  Máme se na co těšit.
Ilustrační fota: cs.wikipedia,org, cesujeme.cz
************************************************************** 
Chris Ould: NEKLIDNÉ POBŘEŽÍ
z anglického originálu The Blood Strand přeložila Alžběta Lexová
vydalo nakladatelství Mystery Press, Praha, 2020
 


 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0213 s