Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ČERNÉ ZLATO –severská krimi od Dany Stabenow

25.03.2021   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ČERNÉ ZLATO –severská krimi od Dany StabenowJiž počtvrté se americká autorka detektivek Dana Stabenow představuje péčí nakladatelství Mystery Press českému čtenáři. Po románech POD HLADINOU, CHLADNÝ ČAS PRO VRAŽDU a DEVÁTÁ OBĚŤ (o dvou posledních jsme ve webmagazinu psali) se můžete opět setkat se sympatickou aleutskou vyšetřovatelkou Kate Shugakovou.
 Kate byla nejlepší vyšetřovatelka, jakou kdy v úřadu státního návladního v Anchorage měli. Jeden případ ji však trvale poznamenal jak na duši, tak na těle. S velkou a zdaleka viditelnou jizvou na krku se spolu s věrnou polovlčicí Obludou stáhla do rodné rezervace v nehostinné krajině Aljašky, kde vedle tmy, zimy a sněhu má nejbližší sousedy několik stovek kilometrů daleko. Svých schopností, pokud je o to požádána, však čas od času využívá.

K novému případu ji povolává vedení naftařského koncernu Royal Petroleum Company, jehož ředitel i velitel bezpečnosti si dělá starosti s rozšíření drog na ropných polích, kde předávkování nejen kazí morálku těžařů, ale došlo již i k nenadálému úmrtí. Kate nejprve váhá, ale nakonec na dobře placenou nabídku kývne. Pod záminkou, že pojede jako pomocná síla do oblasti těžby přibližně tisíc kilometrů od hlavního města, je vržena do pro ni neznámého prosstředí, kde se snoubí drsná příroda s drsnými charaktery mužů, kteří zde pracují. Jsou sice dobře placeni, ale nuda a osamocenost si vybírají svoji daň. Alkohol je tolerován, hazardní hry a návštěvy prostitutek rovněž. Drogy jsou však příliš – nejde jen o životy ale i o bezpečnost celého systému.

Že Kate nečeká lehký úkol je jí jasné hned od počátku. Seznamuje se postupně s lidmi, jejich prací i prostředím. Je šokována rozlehlostí ropných polí, které se rozkládají na více než pěti stech čtverečních kilometrech a zaměstnávají kolem čtyř tisíc lidí. „Ta pustina ji děsila. Rozpínala se do nekonečna od obzoru k obzoru, kilometry a kilometry štěrkových silnic rozbíhajících se do všech směrů.“ Spisovatelka předkládá důkladný popis tohoto prostředí na okraji Severního ledového oceánu, kde se těží denně jeden a půl milionu barelů ropy. Kate přistupuje k práci s tím, že je jí „zpočátku úplně jedno, co Slopeři inhalují, šńupou, polykají nebo si píchají do žíly. V jejích očích měli všehni víc peněz než sám pánbůh a všichni měli pocit, že jim patří svět.“ Navíc má sama osobní výhrady k těžbě nafty na Aljašce, protože se ničí životní prostředí a nafta je podle její babičky „z krve a těl pradávných předků.“ Ale názor změní, když potká mezi těžaři svého, drogami zničeného bratrance a když vidí nehody, které zfetovaní šílenci napáchají. Nepotrvá dlouho a její totožnost bude prozrazena a ona sama v drsném závěru ohrožena na životě. Mezi tím, jako už mnohokrát ve svém životě, si uvědomí, že nemůže nikomu věřit a že se musí spoléhat jen sama na sebe a na štěstí, které se postaví na její stranu.

Dana Stabenow popisuje podrobně těžký život v tvrdých podmínkách i lidi, kteří se na podobnou práci dali najmout. Pro českého čtenáře to bude poutavé nahlédnutí do země, kterou nemůže znát a pod povrch práce, která mu je vzdálená. A stejně tak ho mohou šokovat charaktery těžařů, kteří pod vlivem drog se vyžívají v želvích závodech a jsou schopni zatahat medvěda, vyjídajícího popelnice, za ocas - grizzlyho, jehož „IQ bylo o dobrých deset bodů vyšší než IQ průměrného naftaře.“

Druhou linií knihy je výsek ze soukromého života Kate. V době týdenní přestávky v práci tráví maličká vyšetřovatelka čas v hlavním městě po boku statného přítele Jacka. Do své samoty se i s Obludou vrátí až po ukončení případu, takže tam nás tentokrát kniha nezavede. To se stane až v dalším připravovaném románu.

V ČERNÉM ZLATU oceníte jak vlastní zápletku, ale i charaktery postav, které jsou věrohodné a uvěřitelná je i jejich motivace. Věřit se nedá skutečně žádnému člověku a hnacím motorem nepravostí jsou – jako vždy – peníze a erotická závislost. Peněz je vždy málo i pro ty, kteří jich mají dost a vliv osudových žen už popsalo mnoho spisovatelů a bylo něm natočeno mnoho filmů. Pokud jde o popis prostředí sama Dana Stabenow ho důkladně poznala z vlastní zkušenosti, kdy pracovala šest let pro ropné společnosti Alyeska Petroleum a British Petroleum. Nic si proto nemusela vymýšlet. Jak sama říká „Téměř všechny události popisované v této knize se skutečně staly, včetně želvích závodů. Byla jsem u toho. Viděla jsem je.“ a dodává „To bych si nevymyslela. Tak bujnou představivost nemám.“ Vymyšlené jsou pouze postavy, gradace napětí, některé detaily a pak i to, že drogy nejsou ani zdaleka to nejlukrativnější zboží, které se tu pašuje.

Čtenáře maně napadne, když čte román autorkou doslova prožitý, jak by se zachovaly oblíbené autorky krvavých detektivek, kdyby se ve skutečnosti jen nevymýšlely, ale s opravdovou krvavou obětí se setkaly přímo na místě činu. Už vidím to zděšení...

 Pokud chcete vědět více o autorce Daně Stabenow odkazujeme na naše dřívější recenze knih CHLADNÝ DEN PRO VRAŽDU a DEVÁTÁ OBĚŤ.
*******************************
ČERNÉ ZLATO
z anglického originálu A Cold-Blooded Business přeložila Alžběta Lexová
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Brno, 2021

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0301 s