Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SÍLA SRDCE – TV tip – Terorismus mění životy nevinných

02.04.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SÍLA SRDCE – TV tip – Terorismus mění životy nevinnýchKdyž 11. září 2001 dvě letadla narazila do budov World Trade Centre, svět se změnil. Být několik týdnů po této události novinářem, Američanem a navíc Židem a nacházet se uprostřed výbušného centra džihádu v pákistánském desetimilionovém lidském mraveništi Karáčí, které má temnou pověst mezinárodní teroristické základny, je pro dopisovatele Wall Street Journalu Davida Pearla riziko první kategorie.
 David Pearl se návratu z Pákistánu nedočká – je unesen teroristy a zoufalá manželka ve vysokém stupni těhotenství zahajuje za pomoci pákistánských a amerických bezpečnostních služeb pátrání po zmizelém muži.

Jde o skutečný příběh, který později Marianne Pearlová popsala  v knize SÍLA SRDCE: Statečný život a smrt mého manžela (vyšla v nakladatelství Mladá fronta). Příběh svého života vyprávěla a knihu dala číst své přítelkyni z charitativních akcí – oscarové herečce ANGELINĚ JOLIE. Té přišla jako vhodný námět na film. Když ji přečetl její manžel – slavný BRADD PITT rozhodl se financovat natočení jejího filmového přepisu. Pochopitelně v hlavní roli se svojí manželkou Angelinou Jolie.
Jako režisér byl překvapivě byl vybrán Michael WINTERBOTTOM– sice zkušený tvůrce, ale točící spíše nezávislé filmy a dokumenty. Snad rozhodl paradokumentární styl, který užil i v u nás promítaném filmu VÍTEJTE V SARAJEVU (válečná situace v bosenském Sarajevu ohroženém srbskou ofenzívou), kde byl také hlavní postavou britský válečný zpravodaj.

Winterbottom opět dokázal, že podobnou pseudodokumentární metodu, v níž se mísí obraz reality s čirou fikcí a kde se využívá dynamické natáčení ruční kamerou, prudký střih a častá improvizace, zvládá opravdu s přehledem. Navíc měl osobní zkušenost z Pákistánu, kde právě v době událostí pobýval. Výsledkem je nadprůměrný film plný emocí, který nám všem připomene, jak může terorismus bolestně zasáhnout do života naprosto nevinných lidí a změnit jej navždy.

Film SÍLA SRDCE ukazuje především, jak se naprosto obyčejný malý člověk stává obětí nejrůznějších politických her, které mezi sebou rozehrávají světové mocnosti. Novinář Pearl byl ve špatnou dobu na špatném místě a, ač to sám nechápe, stal se politickým nástrojem.

Zajímavé je, jak 
pákistánští představitelé tvrdili, že ho unesli indičtí špioni, Američané, že to byli muslimští extrémisté a muslimové, že to byli židé, aby rozdmýchali celosvětovou nenávist vůči muslimům. Kdosi napsal, že to, co se mu stalo, není chyba těch či oněch. Je to chyba všech.
**********************
SÍLA SRDCE (A Mighty Heart)
USA, Velká Británie 2007
režie Michael Winterbottom

uvádí v pondělí 5. dubna Filmbox premium od 21,00 hodin
 
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0237 s