Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BOHOVÉ JADEITU A STÍNU – pohádka splétající mayské mýty s moderní dobou

02.05.2021   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BOHOVÉ JADEITU A STÍNU – pohádka splétající mayské mýty s moderní dobouNezapomněli jsme číst pohádky? Pokud si myslíte, že jsou jen pro malé děti a dobré k jejich uspání, pak si po přečtení knihy Sylvie Moreno-Garcie určitě opravíte názor. A také získáte mnoho poznatků o nám nepříliš známé mytologii starého Mexika, čerpající hlavně z mayské „bible“ Popol Vuh.
 
Počátek příběhu nás zavede do dvacátých let minulého století do Mexika. Představí mladou dospívající dívku hvězdného jména Kasiopea. Zatímco ve větších městech kolem jejího bydliště se lidé baví jazzovými rytmy a tančí moderní tance, ona dře jako Popelka v chalupě svého bohatého a krutě se mstícího dědečka. Začátek jako od Dickense. Hned vám Kasiopea přiroste k srdci a přáli byste jí šťastnější osud. Ještěže bezútěšnost osudu dívky, kterou rodina kvůli indiánskému otci zavrhla, zmírňuje její smysl pro humor a uštěpačnost, s níž se dokáže bránit.

Kasiopea jednoho dne neposlechne příkazy svého dědečka a otevře zakázanou 13. komnatu – truhlu, v niž místo pokladu najde jen lidské kosti. Ale co se nestane? Začíná pohádka – jako když někdo v Orientu vypustí džina z lahve, tak tady se kosti začínají spojovat. Netrvá dlouho a před cudnou Kasiopeou stojí krásný nahý mladý muž. Představí se jí jako vládce Podsvětí, Pán Stínů, Bůh smrti Hun-Kamé, jehož z trůnu svrhlo jeho proradné, o několik minut mladší dvojče Vucub-Kamé. Po probuzení (resp. po oživení, protože bohové nikdy nespí ani neumírají) má jediné přání - získat zpět svůj trůn. Kasiopea mu k tomu musí pomoci – má v těle částečku jeho kosti, kterou mu dává sílu. Hun-Kaméovi však chybějí k dokonalosti tři části těla a tak se spolu s dívkou vydají je hledat. 

Toto je počátek dramatického příběhu nesourodé dvojice, svázané silným poutem, kterou budete postupně sledovat z yucatanské džungle do mexických měst jako Merida či Velacruz a poté do Spojených států. Musí jednat rychle – zatímco Hun-Kamé čerpá Kasiopeinu lidskou sílu, ji toto spojení oslabuje.  Na cestě za ztracenými atributy Hun-Kaméa poznává Kasiopea svět, o jakém dosud jen snila a setkává se s nadpřirozenými bytostmi, ať již v lidské podobě, tak s kouřovými či jinými přízraky. Jaké je to pro Boha nacházet se v lidském světě a pro pozemšťanku poznávat kouzla a tajemnosti bohů a přízraků? 

To je základní otázka, která vás vtáhne do četby knihy a nedovolí vám ji odložit nedočtenou. A těch otázek osciluje více: Jak dopadne očekávaný souboj dvou bratrů-dvojčat o trůn Podsvětí? Jakou roli v tom sehrají kouzla a čáry protivníka, který si vyvolí Kasiopeina bratra Martina, aby za něj bojoval? A hlavně jak se společnou cestou změní jak Kasiopea tak i obávaný a krutý Bůh Hun-Kamé? Není přeci možné, aby i nelidský Bůh si nevšiml krásy pozemšťanky.

A nejde jen o osudy. Kniha nabídne čtenáři pohled na Mexiko počátku dvacátého století, oživí dávné mayské mýty, z nichž jsou mnohé stále živé a dá nakouknout do nadpřirozeného světa krutého mayského podsvětí Xilbaby- země plné krvavých a hrůzostrašných výjevů. Díky překladatelce knihy jsou mnohé výrazy a jména mayské mytologie v závěrečném slovníku vysvětleny a pro pochopení se k nim budete často vracet. Možná by bývalo neškodilo, kdyby nakladatelství připojilo třeba jako úvod či doslov bližší studii o mayské a předkolumbovské  kultuře. 

I tak jde o knihu výjímečnou vhodnou do knihovny každého milovníka legend a záhad. Přináší pohled do mytologie u nás málo známé, je to zároveň road movie i napínavý a dobrodružný příběh. Neděste se krve – je to sice platidlo v říši podsvětí, ale autorka se vyvarovala děsuplných scén a krvavých orgií a stejně decentně je pojat i romantický vztah Boha a Kasiopei. Kniha je psána živým jazykem (dobře přeloženým Inou Leckie), Silvia Moreno-Garcia dokáže dokonale popsat prostředí (přiznejme, že Xilbabu možná lépe než pozemský svět), má smysl pro dramatičnost a překvapivé vyústění, dodává humor a skvěle vybroušené dialogy. 

Jediné, co mi trochu chybí je to, co si z pohádky čtenář má odnést – poučení, zamyšlení, srovnání, obecnější zamyšlení. Příběh dvou tak odlišných hrdinů musí mít podle pravidel pohádky dobrý konec. Pro Hun-Kaméa je to jasné, ale co Kasiopea? Domů se vrátit nechce a ani nemůže a ztratí-li božskou částici je v moderním světě zdánlivě ztracena. Ještě, že ji přijde na pomoc démon Markýz šípů Lorai, s nimž se vydává na další pouť světem. Prostě se už z nadpřirozeného světa nedokáže vymanit a příběh odvážné dívky může tak mít další pokračování, pokud by se autorka pro něj rozhodla.


Silvia Moreno-Garcia získala magisterský titul na University of British Columbia. Je autorkou několika románů (Signal to Noise, Mexican Gothic, Certain Dark Things a dalších) a také redigovala několik antologií včetně titulu She Walks in Shadows, který vyhrál cenu World Fantasy Award v roce 2016. Podílí se na redakci hororového časopisu The Dark, píše sloupky pro The Washington Post a vede internetové nakladatelství Innsmouth Free Press. Podle předběžných informací chystá nakladatelství JOTA její gotický horor z prostředí mexické smetánky MEXICKÁ GOTIKA.


***************************************
Silivia Moreno-Garcia: Bohové jadeitu a stínu 
z anglického orioginálu přeložila Ina Leckie 
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno, 2021

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0481 s