Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TEMNÝ PŘÍLIV –Peter Temple nabízí nový thriller

22.06.2021   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TEMNÝ PŘÍLIV –Peter Temple nabízí nový thrillerKdo se nechá zlákat objemnou knihou od „držitele Ned Kelly Award za nejlepší krimi thriller roku“ australského spisovatele Petera Templa, kdo zná jeho předchozí, do češtiny přeloženou knihu STARÉ DLUHY se stejným vyšetřovatelem Jackem Irishem, případně kdo si přečte na obálce krátkou anotaci „Tajemství obklopující zmizelého syna má ostří nabroušené jako břitva“ při výběru určitě nezaváhá.
 

Čtenář, který se s hlavní postavou románu – právníkem Jackem Irishem setkává poprvé si bude zřejmě chvíli trochu zvykat. Jak na svérázného soukromého vyšetřovatele, tak i na styl knihy, kdy pokus o humor je střídán úsilím dobrat se nejen úkolu, který slíbil Jack příteli svého otce, ale hlavně snahou odhalit skandál v řadách vysoce postavených australských podnikatelů, biznismenů, politiků i policistů. Tady je zjevně ústřední téma knihy, tady je to, do čeho se pokusil Peter Temple seknout a co tak trochu přerostlo únosnou míru.

Ale postupně. Především hlavní postava Jack Irish je sice vystudovaný právník, ale do jeho pracovny chodí spíše myši než klienti. Už to je trochu podivné – znáte nějakého právníka, který je bez práce? Ještě divnější je, když se s ním setkáte v truhlářské dílně svého známého, kde vyrábí nějaký stůl či co a zřejmě to není první práce tamtéž. Možná má nějaký příjem ze sázek na dostizích, v nichž se dokonale orientuje. Když ho přítel jeho otce stařičký pán Des Connors požádá, aby mu našel jeho ztraceného syna Garyho a s ním i velké peníze, které ze starce v jeho slabé chvilce vymámil a nehodlá je splácet, přijme roli soukromého vyšetřovatele bez váhání. Od začátku ví, že synáček není žádné neviňátko, ale rešerše a informace, které si získá, ho utvrdí v tom, že se zapletl do nečisté a špinavé podnikatelsko-politické hry a jak se zdá, jde mu o život. Ti, kdož Jackovi poskytují informace ho hned varují, aby šel od toho, že půjde o život i jemu, což se v závěru prokáže.

Tato linie pátrání po pohřešovaném a mnoha lidmi i orgány hledaném mladíkovi funguje spolehlivě a zcela v duchu podobných případů jiných soukromých oček. Krůček po krůčku se Jackovi podaří zmizelého Garyho najít, ale jeho snažení neunikne pozornosti několika skupin podivných „mužů v černém“, mužů, kteří údajně pracují pro vládu a prokazují se legitimacemi Australského společenství a federálního vyšetřovacího úřadu, ale zjevně stojí na opačných pólech snažení. Komu má věřit? Je jasné, že nikomu a je také jasné, že rozehrál větší a komplikovanější hru, než dokáže sám bez ztráty svého života uhrát. Peter Temple má smysl pro dramatičnost, dovede vyhrotit situace a zvládá břitké dialogy, takže čtenář podobného žánru bude uspokojen.

Přesto se děj knihy často tříští. Nejprve tím, že zbytečně věnuje pozornost přátelům vyšetřovatele v místní hospodě, kde stále vzpomínají na zašlou slávu týmu Fitzroy, jehož byl Jackům otec hlavní hvězdou. Pozornost od tématu odvádějí i dosti dlouhé pasáže z dostihů, z příprav koní a jezdců, což je možná zajímavé, ale spíše do jiné knihy.

Dojít k stěžejnínu tématu – podvodů v podnikatelské branži – tak trvá poměrně dlouho. I tady vzniká pro čtenáře, který o biznisu je slyší a není v něm aktivně zapojen, problém porozumět všem nuancím prostředí, do něhož zabředl hledaný syn.Stopy vedou do nelítostného světa multimilionáře Stevena Levesqua, vlivného muže bez skrupulí, obklopeného muži, kteří se nezastaví před ničím. Šachovnice podnikání tohoto muže vede přes obchody s drogami a zbraněmi, a je podrobně a perfektně  propracovaná. Přiznávám, že jsem se v pavučině vztahů mezi jednotlivými podniky, v jejich návaznostech i v tom, kde je řídí (ať již zdálky, fyzicky či jako bílé koně) nedokázal vyznat. Když jsem někde kolem strany 150 narazil na popis celé sítě i se jmény těch, kteří za nimi stojí, ztratil jsou souvislost a nabyl pocitu, že jasné to může být snad jen autorovi samému. A těch jmen, které Peter Temple vychrlí je tolik, že si je nestačíte pamatovat a občas vás nutí se vracet na předchozí stránky s otázkou, kdo je kdo. Raději se poté ponoříte do thrillerového motivu a necháte jím svoji mysl
ovládnout.

To, co mělo být úderným a šokujícím odhalením mezinárodního komplotu zůstane asi nepříliš pochopené. Proto také tak nějak vyšumí do ztracena závěrečné šokující odhalení (na základě jedné dlouho hledané nahrávky rozhovoru), které se předkládá mediím. Bude jim to stačit k vyvolání skandálu a odhalení podvodníků? To už autor neřeší.


Nakladatelství Mystery Press plánuje vydat další knihu Petera Tempeho s vyšetřovatelem Jackem Irishem. Přestože tento správný, nadlidský hrdina, je neprůstřelný a nezničitelný, budete se o něj jistě bát. Přejme mu úspěch při sázení na dostizích i další pohledné a přitažlivé milenky, které dokáží nehty poškrábat vysoko na stehně. Snad se dozvíme i to, kdo byla tajemná žena v černém s běloskvoucími zuby, která mu v závěru jako anděl z nebe zachrání život a o níž se více nedozvíme.  
 
PETER TEMPLE
Jeden z nejuznávanějších současných australských autorů detektivek se narodil v roce 1946 v Jižní Africe. V roce 1982 se přestěhoval do Melbourne, kde se živil zejména jako novinář a pedagog. - Proslavil se však až o něco později svými romány, a to především čtyřmi krimi thrillery se svérázným soukromým vyšetřovatelem Jackem Irishem (Staré dluhy, Temný příliv, Mrtvý bod, Bílý pes). Čeští čtenáři znají také detektivku Drsné pobřeží (za niž Temple obdržel jako první Australan prestižní britské ocenění Gold Dagger) a její volné pokračování Pravda. Autorovy knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků, získaly řadu dalších cen a série s Jackem Irishem se dočkala filmové a seriálové podoby s Guyem Pearcem v hlavní roli. - Peter Temple žil až do své předčasné smrti v roce 2018 s manželkou Anitou a synem Nicholasem v australském Ballaratu.

foto © Candy Bryce


***********************************
Peter Tmple: TEMNÝ PŘÍLIV
z anglického originálu Black Tide přeložil Robert Čapek
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Praha.2021

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0203 s