Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


CESTA – road trip Václava Englera

03.07.2021   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

CESTA – road trip Václava EngleraNecháte-li se pozvat na krátkou cestu postapokalyptickou krajinou s trojicí zvláštních postav dostane se vám neobvyklého a nečekaného zážitku. Plzeňský básník, prozaik a výtvarník Václav Engler se po několika básnických sbírkách pokouší o básně v próze – o zajímavé, často až bizarní útvary odehrávající se v nereálné krajině, zalidněné postavami našeho světa ale i mluvícími zvířaty či mýtickými tvory, z čehož plynou neobvyklé vztahy a vazby.
 


Postapokalyptický svět po ničivé Velké bouři autor nijak nerozvádí, uvádí jen skutečnost, že jen hrstka přeživších je pověřena provozními úkoly a zbytek lidí, aby se nenudili, je rozdělen na kumštýře a profesionální konzumenty umění. Tahle myšlenka vám bude dlouho vrtat hlavou a nastartuje úvahy o tom, kdo je to umělec (kumštýř, nebo ten, co za něho vydává), kdo konzument (navíc placený), případně jakou roli v tom hraje umělecký kritik (ten,který neumí, ale kritizuje). Podobně na vás Engler zaútočí i na jiných stránkách knihy a doporučuji ji po přečtení každé kapitoly odložit a nechat si vše projít hlavou a rovnat si vyvolané emoce.

Hned v úvodu poznáte hlavní dvojicí - sympatického muže středního věku Paula, návštěvníka divadel obletovaného plejádou umělkyň a drzou a přisprostlou divadelní herečku Michiko. Brzy se k nim přidá i třetí postava putování – chlupatý králík velikosti člověka - snad jakési alter ego Paula (“každý máme svou druhou tvář“). Po poznání, že je Michiko v jiném stavu se Paul zhroutí a trvá mu „sedm dní a sedm lahví rumu“ než se vzpamatuje a chystá se utéci od odpovědnosti. Michiko ho však dostihne, takže Paulovi nezbude než ji vzít s sebou. Králík se přidá automaticky.

Cesta krajinou „sotva rozlišitelných nočních stínů“ je protkána bizarními příhodami a neobvyklými setkáními. Každá kapitola je v podstatě osobitým a uceleným příběhem. Je v nich kousek lidské pravdy, životních zkušeností, fantastiky, ale i poezie a „nezvyklostí,“. jako je třeba králíkovo hledání lékárny, kdy říká, že „každej lék je dobrej akorát na něco. Když chceš bejt zdravej celkově, to aby pak našinec vykradl lékárnu.“

Nebylo by asi dobré popsat podrobněji všechna zastavení a připravovat tak čtenáře o zážitek. Někdy je přítomen humor (nudící se policajti, tučňáci jako pinglové), jindy jde o úvahu nad roboty, kteří jsou bez lidí bezradní. Výše uvedené určitě postačí k pochopení, do jakého světa a mezi jaké vztahy vás Václav Engler zavede.

Zvláštní je pak zakončení. Paul na pokraji sil je v poslední chvíli zachráněn neznámou dívkou „neobyčejně krásnou bosou rusovláskou,“ v níž si můžete představit třeba vílu či Múzu, dodávající energii a sílu nebo si celou postavu můžete vyložit jako ztělesnění tzv. psychospirituálního zážitku, iniciovaného šokem hlavního hrdiny po neúspěšném pokusu o sebevraždu. Jiným poznáním projde zdrcená Michiko: Potká se s bájným tvorem – jednorožcem (symbolem síly, života a štěstí), který v ní vyčaruje „takřka nadpozemský klid.“ Obě setkání mají kladný vliv na jejich vztah, zatímco králíček pokojně odhopká, proměnění Paul a Michiko se „vroucně objali a políbili“ a vydali se do nového světa, který tu na ně vždy čekal a sám jim spěchal vstříc.“ Jestli si místo výrazu „nový“ svět dosadíte třeba cizí, nadpozemský či snad božský nebo na cestu popatříte jako na pouť z trosek civilizace do „ráje“, artikulovaného jako návrat k přírodě či do přírody to už je na čtenáři...

Englerovo putování zaujme střídmostí výrazů, uměním zkratky a rychlým vystižením podstaty. Je doprovázeno autorovými ilustracemi, údajně vycházejícími z umění japonského komiksu manga. K poetickému světu prózy stojí tak trochu jako protipól, stejně tak jako zbytečná sprostá mluva a nadužité sexuální akty. Poetické obrazy v čtenářově fantazii i myšlenkové pochody v jeho mysli to možná trochu brzdí. Přesto jde o knihu, kdy po přečtení byste rádi četli pokračování a určitě by vás zajímaly další osudy nesourodé (a sblížené) dvojice. Snad nám ji autor časem poskytne. Škoda také, že ke knize nepřipojilo nakladatelství NAVA profil autora a jeho dosavadní tvorby.
**************************************
Vávlav Engler: CESTA
vydala NAVA – Nakladatelská a vydavatelská agentura, s.r.o.,
Plzeň v roce 2021


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 1.4299 s