Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD - román plný tajemství, lásky a odvahy

12.02.2022   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD -  román plný tajemství, lásky a odvahyK překvapení dojde většinou tehdy, když je nejméně čekáte. Zázrak je něco zcela výjimečného a a málokdo se s ním setká. To první –tedy překvapení – přináší román americké spisovatelky  Glendy Vanderahové  KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD. Nechce se věřit, že jde o debut a přečtete ho jedním dechem. A o to druhé – zázraky – v něm jde.

 
Na obálce si přečtete, že román je o devítileté dívce, která tvrdí, že přišla „z hvězd“ a aby se mohla vrátit do rodné galaxie Větrník, musí na Zemi najít pět zázraků. Domnívat se však, že půjde  o pohádku by bylo velkým omylem, stejně tak jako nejde o sci-fi. Když se potrhaná, poškrábaná dívka bez bot objeví před chatou ornitoložky Joanny a je neoblomně přesvědčena o svém mimozemském původu,  je tím prvním zázrakem, že najde takovou osobnost, která je schopna jí porozumět a postarat se o ni. 

Joanna (zkráceně Jo) Tealová se pro svoji habilitační práci zabývá problematikou hnízdění ptáků, konkrétně papežíka indigového.  Proto si pronajala lesní chatu, od níž vyráží každý den k místům, kde ptáci sídlí. Co má dělat s dívkou, která si říká Ursa, když na seznamu ztracených dětí není a ani policista nemá zájem se o ni blíže zajímat? Ursa je nebývale šikovná,  mimořádně inteligentní a její soužití  s Jo se zdá být bezproblémové. Navíc se s kamarádí s Joiným přítelem – „panem Vajíčko“ Gabrielem Nashem, farmářským samotářem pečující v sousedství o nemocnou matku. 

Zázraky, které Ursa poznává, jsou pro nás zcela běžné – např. narození koťátek, jimž dává jména podle hrdinů Shakespearových děl. Největší zázrak je však ten, který se rodí nenápadně a pomalu. Cizí dívka, jevící se z počátku (podle překladu) jako „podhozenec z pohádek“ a dva osamělí, navzájem odcizení lidé, k sobě nacházejí cestu, začínají si být stále bližší a díky „kvarkům“, které si Ursa přinesla z hvězd se zbavují svých komplexů – Jo se vzpamatuje ze smrti matky a s tím, že po operaci nádoru jí byla odňata prsa, Nash pak se vyrovnává se zjištěním, že má dva otce – toho biologického a toho,který se o něho staral. Díky „doteku hvězd“ se rodí láska, v níž oba nikdy nedoufali.

Kde se v dívce bere taková síla, že může ovlivnit osudy, jak se dostala ke znalostem náležejícím mnohem starším ročníkům včetně znalosti a chápání Shakepsearových děl? Proč ji nikdo nehledá a nikomu neschází? Idyla lidských vztahů však dostane trhlinu. Jo se nedaří prolomit nepochopení úřadů a získat Ursu trvale pod svoji ochranu. Ursa pozná svůj pátý zázrak – to že ji má Jo vřele ráda a proto, se odmítne vrátit do„své“ galaxie. A vše naruší hororový závěr, který vám tak trochu naruší radost z poklidně plynoucí četby, ale podaří se jím tak trochu vyjasnit nelehký osud dívky, které se vrazi její matky chtějí zbavit. Zůstane otázka – je Ursa skutečné dítě hvězd a dívčino tělo si po její smrti „vzala“ nebo má jen tak přebohatou fantazii? To už je na čtenáři, zde zůstane u realisticky pozermského vysvětlení nebo si v sobě ponechá víru v svět mimo naši realitu. 

Glendy Vanderahové se podařil malý zázrak – napsat román, který je zároveň pozemský a současně „hvězdný,“, současně realistický a přitom fantastický. Jeho síla je především v odhalení skrytých lidských pohnutek a v možnost ovlivnění osudů lidí, které se potýkají s osobními problémy a komplexy. Vanderahová a její Ursa nacházejí lék, který vše dokáže léčit. Stačí vzhlédnout tam, kam ukazuje titul románu – od vršku lesa ke hvězdám, ze všednosti se pokusit „dotknout hvězd“ a najít v životě jediný všeplatný lék– lásku...

V dnešní době, v niž v literatuře (i filmu a televizi) vládne násilí, ovládají ho detektivky a herci musí být řádně drsní, zapůsobí četba tohoto románu jako balzám na duši. I když toto všeprostupující násilí pronikne i sem, dá vám kniha výsledný dojem, který vám v duši zůstane - klid, mír, pohodu. A to není málo. 

Glendy VANDERAHOVÁ
Než se začala věnovat psaní, pracovala jako odbornice na ohrožené druhy ptáků v Illinois. Pochází z Chicaga, ale dnes žije na Floridě s manželem a všemi ptáky, motýly a lučním kvítím, které se jí podaří nalákat na svůj pozemek. KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD je její první román.
Foto: vendyranderah.com.
***************************************** 
Glendy Vanderahová:  KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD
z anglického originálu Where the Meets the Stars přeložil Tomáš Bíla
vydalo Nakladatelství JOTA, s.r.o. v Brně roku  2022.

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0747 s