Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Budu volit komunisty!

17.01.2005   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Budu volit komunisty!Tato hororová věta se čím dál častěji a hlasitěji ozývá z úst značné části občanů, včetně těch, kteří komunisty kritizovali i za dob jejich vlády. Ale týká se to i ročníků o mnoho mladších než jsou dnešní padesátníci a výše. Že bychom začínali mít něco společného s japonskými kamikadze?

Proč, ptám se? Jedna věc je, že Češi moc brzy zapomněli, co vše nemohli. Spíše je však možné, že jsou ochotni ztratit výhody demokracie z jediného důvodu – neodnaučená stádnost! Tu v nás komunisté záměrně rozvíjeli, a jak je vidět, nebo spíše slyšet i po patnácti letech, velmi úspěšně. Komunisté potřebovali klidné stádo, které moc nebučí a bez přílišného odmlouvání poslouchá honáky. Je několik důležitých aspektů jejichž prostřednictvím se jim to dařilo.
Ten, který pokládám u vyvolávačů starých pořádků za rozhodující jsou služby občanům. V dnešní době si občan pro korunu přídavků musí oběhat hezký počet kanceláří s množstvím formulářů, ve kterých musíte sdělit téměř i to, kolik máte doma ponožek. A to se samozřejmě netýká pouze sociální sítě. Jde o vyřizování čehokoliv. Navíc musíte připočítat, že za všechno se platí a to čím dál víc. Oproti dnešku byla ta největší „výhoda“ stáda v tom, že za socialismu se o vás v těchto záležitostech postaral stát respektive továrna. Téměř vše jste vyřídili se svou účetní, která měla nad sebou hlavní účetní a tím to končilo. Takže žádné zástupy nevrlých (nebo nepřítomných) úřednic, neustálého ponižování od těch, kterým se bojíme dát najevo, že oni jsou tu pro nás, nikoliv naopak, atd. atd. A tohle s relativně dobrým příjmem základních potravin bylo zárukou úspěchu a jak je vidno, přetrvává u některých dodnes.
V socialistickém státě občan vydělal málo, ale k životu, který znal, to stačilo. Dokonce si při tom plazení mohl sem tam i povyskočit. Samozřejmě, že k zvyšování životní úrovně patřilo (anti-) komunistické heslo: „Všude se krade a nikde nic nechybí“ nebo „Já na Frantu, Franta na mě“. Nesmíme opomenout dostatek půjček a odpočtů z půjček a nízké úroky z nich např. při stavbě domu. Pak se mi složitě vysvětlovalo italským kamarádům – dělníkům, kteří si zde jezdili levně užít s hloupými českými děvčaty, co se nám, proboha, na tom socialismu nelíbí, když máme plné vesnice soukromých domků a většinu z nich ještě dvougeneračních.
A samozřejmě socialistická pracovní morálka. Někdy mám dojem, že je i v dnešní době na některých pracovištích socialismus. Ráno kafíčko, snídaně, noviny – převážně čtené odzadu no a pak se něco udělalo. Na to oběd, zase kafíčko, zbytek novin a ještě kousek práce. V pátky o narozeninách či jmeninách se zahýbaly hlavy u skříněk s nářadím a lahvinkami. A to včetně nadřízených. To byly doby. Kdo by pak nezatoužil po návratu komunistů.
Jestli si ovšem někdo myslí, že komunisté by po svém případném nástupu do čela státu vytvořili z ničeho ráj má to v hlavince dosti popletené. Hlavně by tito zpátečníci neměli zapomínat – jen tyto webové stránky by za komunistů stály spoustu lidí svobodu. Tak se probuďte alespoň pro budoucnost našich dětí!. A opakujte si jako děti, když nás strašili bubákem: „Raději sto Klausů než jeden Grebeníček!“Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: nepochopena - 19.1.2005 - 10:19

Plně souhlasím.Týká se to i toho, že lidé jsou málo vzdělaní a neví, co by je čekalo - metodou :pokus - omyl.
Zajímavý článek, docela zapadá do dnešní doby


Od: nepochopena - 19.1.2005 - 10:19

Plně souhlasím.Týká se to i toho, že lidé jsou málo vzdělaní a neví, co by je čekalo - metodou :pokus - omyl.
Zajímavý článek, docela zapadá do dnešní doby


Od: Hana Formánková - 19.1.2005 - 12:05

Já bych trochu oponovala tomu záčátku, protože socialismus byl původně postaven na principu demokracie a tento řád měl v demokratických volbách nahradit kapitalismus. Opíral se o vzdělaný proletariát, který si melě vládnout sám sobě a v podstatě většina dělníci měli vládnout menšině kapitalistům, což mi přijde velmi demokratické.
Bohužel se socialistické myšlenky chytli nevzdělaní diktátoři a udělali z něj totalitní řád a doplnili si do něj totalitní metody. Lidi proto mají socialismus spojený s totalitou, ale tím socialismu křivdí.
Za to, co jsme všechno nemohli, mohli totalitní metody nikoliv socialismus. Ani socialistická pracovní morálka není projektem socialismu, ale lidí, kteří si hráli na socialismus. A takové udernické hnutí, které hnalo lidi k workoholismu, se velice podobá dnešní době, která vyrábí třicetileté strhané managery.
Proto nesvádějme všechno na socialismus, ten nám naopak poskytoval mnoho jistot. A pozor právě nevzdělanost, že lidi nevědí, co vlastně socilasimus je, vede k tomu, že ho označují za totalitní režim a svádějí na něj všechno zlo totality.


Od: desodores - 19.1.2005 - 22:05

add socialisty
brrrrrrrrr


Od: guverner - 20.1.2005 - 6:51

Pro nepochopena.
Všichni lidé nemůžou být chytří. Musí být i nějací blbci, kteří na ty chytré dělají.


Od: Hana Formánková - 20.1.2005 - 10:13

desodores
Takový zaslepence jako ty dnešní režim potřebuje :-)


Od: Miroslav Vondráček - 28.1.2005 - 16:55

Budu volit komunisty!
To je názor! Tento člověk zřejmě patří mezi lidi, kteří se mají shodou okolností momentálně dobře. Je ale třeba dívat se okolo. Já osobně volit komunisty budu. Když už pro nic jiného, tak proto, že ještě nevládli a nemohli ukázat, jak to se státem a lidmi myslí. Nedělám si iluze. I kdyby se jim podařilo mít dost hlasů, aby vládli sami, předchozí vlády tento stát tak zplundrovali, že už s tím nikdo nehne. Politici by neměli koukat na příslušnost k té které straně, ale měli by myslet a jednat nezávisle. Pak bychom možná mohli očekávat nějaký výsledek. Teď to funguje tak, že především hledí každý na svou kapsu. A ť je to vládnoucí nebo opoziční politik na své platy a výhody si sáhnout nenechají. Když chci dělat nějakou reformu, tak musím začít u sebe. Každopádně ODS byla u moci nic neudělala, opozice byla chytrá (ČSSD). Dostala se k moci ČSSD, vidíme co předvádí, opozice je chytrá (ODS). Jak myslíte, že to dopadne, až se k moci dostane ODS? Role se vymění.


Od: Kocour - 28.1.2005 - 17:10

A co čekáte od komunistů?
Zřejmě se domníváte, že komunisté ve vládě mávnou kouzelným proutkem a vše bude v pořádku (ekonomika, sociální sféra, bezpečnost atd). Co by po vítězství k. nastalo, lze docela snadno odhadnout. Pokud by se chovali demokraticky, dělali by totéž, co dnes ČSSD. Pokud by se chovali autoritativně, mohlo by brzy z ČR být druhé Bělorusko. Ono by nebylo zase tak těžké vyvázat se z evropských struktur, z NATO atd., když si v r. 1948 poradili se zavedenou demokracií. Pravděpodobnější je ale spíš kombinace obou variant. Další devastace ekonomiky, spojená s posilováním policejního státu, ovšem policejního pro slušné lidi, nikoli pro kriminální živly. Tak jak to dnes předvádí ČSSD.


Od: Radek Dolanský - 31.1.2005 - 14:38

ad Miroslav Vondráček
Vážený, jestli je pro Vás 7.600,- brutto a podnájem ve čtyřiceti mít se dobře, tak jste se trefil. A přesto komunisty volit nebudu, protože to není s nimi o plné kešeni. A pokud si myslíte, že ti vaši komouši ve sněmovně nezdvíhali paprče pro zvýšení platů, tak si rychle sundejte růžové brýle. Není tady momentálně strana, jakou bych preferoval. Ale pokud by se tak stalo byla by vpravo (ODS nepokládám za pravicovou stranu).


Od: Radek Dolanský - 31.1.2005 - 14:40

ad Kocour
Plně se ztotožňuji s touto vaší odpovědí.


Od: Evina - 1.2.2005 - 15:53

Já je taky budu volit, protože to je jedinej bič na ostatní strany, aby se začali bát o svý koryta a začali brát voliče vážně. Ted si dělaj co chtěj a na voliče kašlou.


Od: Kocour - 2.2.2005 - 13:26

Evino, blahopřeji vám!
Dovolte mi, abych vám co nejupřímněji pogratuloval k vaší volbě. Komunisté, kteří pracují v českém i evropském parlamentu zadarmo a své platy poukazují těm nejpotřebnějším, kteří trvale protestují proti zvyšování poslaneckých platů a dalších prebend, jsou skutečně tím správným bičem. Až jejich bič po volbách dopadne na vás (a spoustu obyčejných lidí), přeji vám, aby vás to moc nebolelo.


Od: Evina - 3.2.2005 - 12:35

Kocour
Komunisté - kariéristé, kteří převlékly kabáty a dnes si hrají v jiných stranách na tvrdé pravičáky nás tvrdě bičují už teď. Nejradši by všechnu odpovědnost přenesli na občany a sami nedělali nic jen tunelovali a hrabali pro sebe. Takže já zase gratuluji Vám, kteří jim žerete tu jejich rádoby pravicovou politiku - malá domů.


Od: Jindřich V. - 13.2.2005 - 22:40

Socialismus?
Socialismus, nebo komunismus nebyl nikdy postaven na základech demokracie, či dokonce slušnosti a tolerance. Ostatně neomylnost u našich soudruhů byla dána ústavním článkem č.4, kde výslovně stálo, že KSČ je vedoucí silou v našem státě (což samozřejmě hravě využila). Kdo si dnes myslí, že se KSČ přerodila na mírně demokratickou stranu, je na velkém a tragickém omylu. Ona je pouze přinucena vnějším tlakem se chovat jinak. Opravdu jinak? Zaťaté pěsti šedesátiletých soudruhů na různých morbidních stalinských setkaních mluví jasně. Skoncovali by s námi jednou provždy, z jejích očí je patrna nenávist, zaslepenost a malost. Analogie s nacismem je nanejvýš jasná. Jak je možné, že je v našem státě zakazováno "hajlování" a fašistické symboly?! Srpy a kladiva, vytřeštěné rudé oči se blahosklonně promíjí. Je velice úsměvné zde operovat jakousi fixní ideou o vzdělaném proletariátu, jde o klasickou utopii. Proletariát ze své podstaty nemůže být intelektuální, nemůže za to. Je velmi důležité se neustále těmito otázkami zabývat, protože nevzdělanost v tomto směru, se zcela určitě vymstí... Ostatně za daleko většího zločince, než V.Stalina, považuji V.I.Lenina, neboť ten svou zrůdnou ideologií umožnil pozdější zvěrstva na ruském lidu...


Od: Martina Bittnerová - 16.2.2005 - 16:10

Radku, tak tohle se Ti povedlo. Nedávno jsem se přesvědčila, že se lidé a redaktoři bojí jinde o některých věcech psát. No ale je to způsob, jak přežít, když se proti ničemu nepostavíš, nic se ti nemůže stát a naopak. Lidi mají navíc hrozně krátkou paměť a je fakt, že na některých místech ve společnosti se toho změnou režimu moc ve skutečnosti nezměnilo. A úplně nejhorší je, že stejně většina politických předlistopadových kreatur si udržela své výsostné pozice a zase rozhodují o nás a bez nás.
A obecný lid? Když mu dáš zadarmo chleba a slíbíš mu modré z nebe, tak ti uvěří, alespoň na chvíli. Největší síla je totiž v myšlence a především pak ve schopnosti přesvědčit o ni ty druhé...


Od: Hana Formánková - 16.2.2005 - 17:31

Jindřich, a kdes to vzal, že nebyl? Četl jsi o jeho původu? To, o čem píšeš, jsou už totalitní úpravy socialismu. Tohle mě fascinuje, když někdo aniž by se přesvědčil o faktech, zarytě tvrdí své bolševismem zkreslené názory. Tohle přesně dělali soudruzi za totality.


Od: Jindřich V. - 16.2.2005 - 18:57

Pro milou, stále socialismem okouzlenou HAFO. O socialismu jsem toho přečetl dosti, abych si udělal názor. Navíc jsem v něm žil přes 30 let, což mi dává, doufám, jakousi nemalou možnost ho ohodnotit. Socialismus měl na to, aby uspěl, téměř celé minulé století. Zdali se mu zdařily všechny velkolepé cíle a sny, nechám na čtenářích. Oblíbená téze, že učení jako takové je dobré, ne-li skvělé, ale lidé, kteří ho uskutečňovali zklamali, nemohu přijmout. Jde totiž o to, že socialismus svým charakterem přímo vybízí, aby se do vysokých funkcí dostali právě ti, co na to nemají. Viz. třeba soustružník soudruh prezident Antonín Novotný a řada dalších. Velice nebezpečné jsou i snahy o tzv. socialismus "s lidskou tváří", o ten se snažil Alexandr Dubček (velice naivně a amatérsky). Závěrem musím konstatovat, byť zjednodušeně, že pokud se k nekontrolované moci dostane dělnická třída, zemědělci a pracující inteligence, vždy nastane něco nepěkného, co smrdí...


Od: Hana Formánková - 17.2.2005 - 14:16

Jindřich V
Pro milého stále totalitou zaslepéno Jinřicha. O socialismu jako takovém jsi asi nečetl, ale četl jsi o bolševickém socialismu a žil jsi nikoliv za socilalismu, ale v totalitě, zneužívající myšlenky socilalismu. Když o něm víš dost, tak mi odpověz na otázku, o co se opíral a jak se měl socialismus dostat k moci. Kdybys potřeboval nápovědu ,tak
jí najdeš v knize T.G. Masaryka o bolševictví. A Masaryk nebyl ani bolševik, ani komunista, ale světově uznaváný demokrat.


Od: Jana - 29.7.2005 - 22:10

minuly rezim bol lepsi
bolo zadarmo skolstvo, zdravotnictvo....co ma robit napriklad clovek, ktory ma nejaku chorobu a potrebuje na lieky mesacne najmenej 500 Korun? A byty su strasne drahe, clovek moze byt za hociaku blbost vyhodeny z prace


Od: Radek Dolanský - 2.8.2005 - 14:23

ad Jana
Nebyl lepší, pouze z tohoto pohledu se lepší zdál. Byl lepší pro nemyslící stádo. Dnes musíte přemýšlet, starat se o sebe a myslet na budoucnost. Pojištění na choroby, spoření na byt, apod. Dnes soutěžíme a kdo nechce, jde z kola ven. To je demokracie.


Od: Janka Portášová - 3.8.2005 - 23:36

no ano
ale ludia s chronickymi chorobami, ktori musia vela platit za lieky a introverti su strateni


Od: Martina Bittnerová - 4.8.2005 - 8:20

Janka - já s Tebou tak úplně nesouhlasím. V dětství a pubertě, tj. za minulého režimu, jsem trpěla řadou chronických onemocnění - počínaje ekzémem a konče dušnými záchvaty... Byla jsem skutečně téměř pořád nemocná. V životě mě soudruzi neposlali ani do ozdravovny! Ačkoliv jsem byla hotový chcípák. A ani jsem nedostala řadu kvalitních léků... Vzpomínám si, že když jsem ležela v nemocnici se zápalem mozkových blan, tak nám tam přivezli dívčinku, jejíž tatík pracoval tehdy na Ministerstvu (ostatně ona nejútlejší dětství prožila v USA, kde byl tatík pracovně) a ten znal pana primáře a tak milá děvčica dostala ihned antibiotika, a my ostatní tři holky ani jedna!!Že ten systém byl jen pro někoho výhodný, je zřejmé a tuto zkušenost jsem jaksi neučinila jen já, ale více lidí, které znám a s nimiž jsem o těchto věcech hovořila.


Od: Martina Bittnerová - 4.8.2005 - 8:24

Janka- a mám-li já osobně srovnat kvalitu péče třeba v oblasti kožních onemocnění, to se nedá vůbec srovnávat! O prostředcích, které mi dnes lékař napíše, jsem si ještě v roce 1988 mohla nechat zdát, ačkoliv ve světě se jimi dávno léčilo! Nehledě na to, že dnes mohu volně vycestovat k moři, aniž bych byla nějak lustrována skrze své, komunistickému režimu vzdorující, rodiče...


Od: Hanka - 4.8.2005 - 9:55

A co Alzheimerova choroba, kde drahé léky musí platit pacient? Zdravotnictví, dalsí kapitola. Dnesní doba mi vyhovuje, ale nikoliv kvuli Klausovi, ale kvuli tomu, ze dost vecí po vstupu do EU mi vyhovuje v práci (nebudu se tu kasat s tím co delám a jak tomu rozumím), to je zásluha soucasné politiky a jestli me neco stve, potom to, ze kdyz za vlády toho, koho si mám opakovat, tady zdraví, schopní lidé pricházeli o práci, "tunelovaly" se velké závody a kam az to sahalo, jsem se do dnes nedozvedela. Ale jak na tom byla paní Grossová, se vyresilo, aniz by nekdo nekomu neco dokázal. Nikdo se auditu nebránil, ale uz tam není. Dokud nebyl premiér, nikomu nic nevadilo. Já jsem za tu dobu videla, ze posiluje koruna, jak se zvládnul systém dovozu a vývozu zbozí, jak jsme se v docela krátké dobe prizpusobili. A ejhle. Ale co, nechci az tak nikomu stranit, spís me zarází, ze: Nevyhovoval Spidla, nevyhovoval Gross, uz nevyhovuje Paroubek, myslím, ze nebude vyhovovat nikdo pokud nebude z ODS. Rozhodne tu nejde o to, aby se ty problémy, treba i ve zdravotnictví, resily, "daly se hlavy dohromady", ale aby se vytahovala spína na ty, co jsou zrovna u moci. Pitvat minulost uz mi prijde docela prastené, to, ze se lidé i pres tu propagandu vrací ke komunistum (pozor, já to nedelám, mne doba vyhovuje!), si myslím, ze je odraz toho, ze opravdu ne vsem se tu zije dobre, takze se prikláním spíse k Jance, mluvila o vázne nemocných. Já mít doma nekoho s výse uvedenou chorobou, spís, nez bych si opakovala tu vetu z clánku, asi bych se shánela, kde na to vzít. A uvítala bych více práve to, kdyby se ty problémy resily a ne se rylo do toho, co kde kdo rekl. A to nemluvím o tom, ze spousta bývalých podniku, co propoustely, dnes nabírají nové lidi.


Od: Jurij Ivanovič Filov - 8.12.2005 - 13:43

HAHAHAHA
Tak te kdo tenhle článek psal je buď úplnej blbec nebo neví co mluví! Za tebou tak propagovanýho kapitalismu je nezaměstnanost,státní dluh a mnoho a mnoho dalšího, co za SOCIALISMU a popřípadě i KOMUNISMU být nemůže!!!


Od: Martina - 8.12.2005 - 14:18

Filov- neodvažovala bych se komukoliv tvrdit,že je blbec jen kvůli tomu, že má jiný názor než já...


Od: Miroslav Tomáš - 24.1.2006 - 12:53

Komunisté budou mít čím dál více voličů
Nikdy jsem nebyl ani nejsem členem žádné politické strany ale pokusím se zhrnout několika řádky proč lidé volí komunisty. V r. 1946 byla tato ideologie importovaná z Ruska prostřednictvím osvoboditelky Rudé armády. V té době komunismus propagovaly takové osobnosti v kultuře jako Jan Drda, O. Vávra, Jan Werich a svým způsobem také zástupci POLITICKY ORIENTOVANÝCH levicových stran (Zd. Fierlinger apod.)Národ jim uvěřil, volby nebyly zmanipulované JAK DNES RÁDI PROHLAŠUJÍ MODŘÍ PTÁCI a komunisté v r. 1946 vyhráli na celé čáře. Dlužno říct, že zpychlé měšťáctví, pohrdání dělníky a rolníky ( které se děje dnes podobně jako v době první republiky),šošáctví zbohatlíků z osmdesátých let, okázalé hýření tzv. celebrit v kontrastu sociální bídy českého a moravského venkova nedává dobré vysvědčení dnešní politice. Tzv. pracující vrstvy které dnes živoří na úřadech práce a žijí na hranici hmotné nouze tvoří docela širokou voličskou základnu. Tyto občany modrá šANCE NEPŘITÁHNE. PŘEMÝŠLEJ ČESKÝ A MORAVSKÝ ČLOVÍČKU PROČ TOMU TAK JE. Nedej bože aby půlmiliónová armáda nezaměstnaných a milión lidí, kteří žijí na hranici sociální únosnosti získali mediálně zdatného manipulátora. Ještě by jsme vzpomínali na komunismus osmdesátých let /za Gorbačova/ jako na nejlepší období.Komunistický způsob jednání z pracujícími spojený s nadnárodním kapitálem totiž přináší nebývalou prosperitu ( viz. Čína). Za jakou cenu ?
Minimální mzda , maximální výkon, pokud jsi nepotřebný státu zahyneš. AŤ žije spojenectví komunistické velmoci se zahráničním kapitálem. Kdo se nad tím hlouběji zamyslí pochopí. Proto nevolte komunisty ani ODS. Miroslav T. Froněk


Od: Radek Dolanský - 6.2.2006 - 10:23

ad Miroslav Tomáš
Souhlasím s Vaším názorem uvedeným v komentáři k mému článku. I s těmi volbami. Je ovšem velmi složité nalézt mezi těmi zlatokopy ze Sněmovní nalézt a zvolit menší zlo. Pokud nás ovšem neuhrane stranička prezentující se mohutným poprsím Dolly Buster nebo ještě horší věc - naprostý nezájem o volby.


Od: Lance - 13.4.2011 - 11:55

Autore nesouhlas
Nesouhlasím a mateš pojmy ekonomiky a politického systému dohromady... 1. za minulého režimu tu byl socialismus a pokřivená demokracie ... 2. Dnes je tu kapitalismus a zdevastovaná demokracie... Takže se prosím prober autore... a ekonomický systém socialismus může klidně fungovat i na základě demokracie... Představ si autore, že privatizace mohou za dnešní životní úroveň obyvatel... Nevěříš? Věř! Já komunisty volit budu, protože pro mne jsou hodnoty socialismu, péče o rodinu a staré lidi prioritou! Pochybuju výrazně, že by dnes někdo omezil svobody... To by ani komunisti nedokázali potlačit v současnosti ... A Jestli máš trochu inteligence a zkušeností s IT, tak víš, že sítě byly vybudovány až po revoluci ... OMG


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0461 s