Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceCo mě v srpnu zaujalo na NetflixuPivovar Velké Popovice zahájí babí léto tradičním KlobáskofestemFOTOCITÁTY z oblíbených knihNapínavá roadmovie "Už tě nemám rád" míří do kinSedm nových filmů v koprodukci s Barrandov StudioSvětoznámý Interstellar se po 10 letech vrací v 70mm formátuDOPORUČUJI filmy Studia GhibliJedinečná edice deskové hry MonopolyPředstavení Kompani Giraff spojuje nový cirkus, magii a hudbu BeirutTip na výlet: Litoměřice jsou diamantem severuMáte rádi fantasy žánr a historii? A už jste byli na PevnostConu?
Zatímco se všichni věnujeme covidu a válce na Ukrajině, už léta si pod sebou podkopáváme úplně jinou větev, bez které život stejně pokračovat nebude - ničením přírody. Situace je mnohem horší, než se na první pohled zdá. Víte třeba, že podle současných odhadů bude v oceánech během následujících desetiletí už více plastového odpadu než ryb?
Oceány zajišťují potravu a obživu pro více než miliardu lidí. Oceány také produkují polovinu kyslíku na planetě. Na oplátku jsme z nich udělali skládku toxických a radioaktivních odpadů.
Kdysi nekonečné zásoby ryb a mořských plodů jsme vyplenili a nevynecháme jedinou příležitost zavrtat se do oceánského dna a těžit ropu. Tu ropu, kvůli jejímuž spalování vzniká pro oceány největší hrozba – oxid uhličitý. Jsou to přitom právě oceány, které hrají klíčovou roli v regulaci klimatu a zmírňování dopadů klimatických změn. Absorbují až 30 % oxidu uhličitého a 90 % nadbytečného tepla z globálního oteplování.
Věda hovoří jasně – musíme ochránit alespoň třetinu světových oceánů, aby se mohly zotavit a zachoval se podmořský život. Poprvé v historii se nám to může podařit. Letos na jaře (měl to být už srpen 2021, ale konference byla bohužel posunuta) plánuje OSN vyjednat Globální úmluvu o oceánech, díky níž by po celém světě mohla už do roku 2030 vzniknout rozsáhlá síť oceánských rezervací, pokrývající alespoň 30 % rozlohy volných moří. V těchto bezpečných rezervacích by nesměla probíhat žádná ničivá lidská činnost, a tak by se oceány mohly zregenerovat a znovu ožít. Bez oceánů plných života nezastavíme změny klimatu.
Pomoz oceánům, pomůžeš nám všem! Co můžeš udělat? Třeba:
1) Podepsat petici za vytvoření oceánských rezervací
2) Darovat příspěvek
3) Zapojit se do dobrovolných a vzdělávacích aktivit
4) Šířit informaci dál
5) Každý den můžeš zmírnít dopady plastové smrti tím, že:
- třídíš plastový odpad
- neodhazuješ žádný odpad nikde v přírodě, ale odneseš si své odpadky s sebou
- používáš minimálně plastové sáčky - upřednostňuješ obaly, jež použiješ víckrát
- nepoužíváš jednorázové plastové výrobky (příbory, kelímky, brčka, tašky)
- nekupuješ zbytečně pití v pet lahvích, ale používáš svou lahev, kterou plníš (voda s citronem je stejně mnohem zdravější)
- kupuješ raději pití ve skle než v pet lahvi
- nekupuješ a nepereš syntetické tkaniny (uvolněné mikroplasty cestují do moře)
- jednou za čas vyrazíš do přírody a vyčistíš ji od odpadků
- alespoň nějaké plasty, které používáš, sám znovu kreativně využiješ
- nepoužíváš jednorázové vlhčené ubrousky ani jednorázové plenky - jistě, je to pohodlné, ovšem příroda dostává dost zabrat
- pokud už jednorázové ubrousky používáš, nikdy je nevyhazuješ do toalety
- děláš spoustou dalších drobností, přemýšlíš o tom, tím pádem máš radost za každý nepoužitý či alespoň vytříděný plast
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.