Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KNIHOVNICE Z TROUBLESOME CREEKU – bol, slzy, neštěstí a... nezdolnost

20.03.2022   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KNIHOVNICE Z TROUBLESOME CREEKU – bol, slzy, neštěstí a... nezdolnostU nás neznámé americké spisovatelce Kim Michele Richardsonové se v tomto díle podařilo mimořádně účinnou a emotivní formou zobrazit dvě literárně doposud opomíjená témata: existenci pojízdných knihoven, dopravujících čtivo do vysokých horských samot a skutečnost, že kůže člověka může mít také barvu nezvyklou – modrou.
 

KNIHOVNICE Z TROUBLESOME CREEKU je historickým románem z třicátých let minulého století,  jak je prožívali lidé z odlehlé horské části Kentucky. Krutá bída, jakou si bohatší část Spojených států vůbec nedokázala představit,  je doprovodem velké hospodářské krize tehdejších let. Lidé doslova živoří, práci poskytuje některým jen těžká dřina v uhelných dolech, z níž muži musí uživit často početné rodiny. I proto jsou lidé zde tvrdí a nelítostní – hlavně pak k těm, kteří jsou na první pohled „jiní.“A takovou je hlavní postava, která své osudy v první osobě vypráví – devatenáctiletá dívka Cussy Mary Carterová, které nikdo neřekne jinak než Modřenka. To pro její nezvyklou barvu kůže, která neznalé děsí a odrazuje „Stačí málo, pocit štěstí, hněv nebo údiv a barva kůže ztmavne, změní se až na borůvkově modrou,“ říká o svém prokletí Modřenka, která si zvykla i na to, že malé děti na ni volají „Bubák.“  Kdo by si vzal za ženu modrou dívku? Otec marně zapaluje „namlouvací svíčku“ a nabízí skromné věno tomu, kdo by po jeho smrti dívku zabezpečil. Nápadníci se nehrnou nebo se obrací zpět.

Modřenka ale není zoufalá. Našla si v rámci podpůrného programu vlády práci – na mule jezdí s velkými vaky plnými knih do nejodlehlejších částí horské oblasti Kentucky. Zde ji lidé vítají, protože přiváží osvětu a literární zážitek, pro ni samotnou to je jediný mezilidský kontakt a únik před nelítostným a krutým světem lidí malého městečka a jejích kolegyň. Cesta hlubokými lesy má mnoho nebezpečí – od přírody samé i od zvrácených lidí, jako je kazatel Vester Frazier, který ji obtěžuje jak svým zvráceným pojetím víry tak jako sexuální zvrhlík. Modřenka má přesto pocit dobře vykonávané, záslužné práce a přes osamocení si váží svojí svobody. Přestože život ji přináší spoustu bolu, časté slzy i setkání s neštěstím (jak své klientky tak svého otce), na vzdor krutosti násilníka, s nímž musí protrpět manželskou noc, bez ohledu na svoji barvu kůže je Modřenka optimistka a
 aby nakonec vyšla z tísnivých chvil s dobrým pocitem.

Možná si řeknete, proč týrat svoji čtenářskou duši utrpením, když lidského neštěstí vidíme dnes a denně ze záběrech z Ukrajiny nesčetně. Bolu, utrpení a neštěstí je v této knize mnoho, není to optimistické čtení. Přesto osudy hrdinky budete prožívat velmi intenzivně a bolestně. Modřenka se vám prostě vryje do kůže (bílé) a budete s ní soucítit a všechny útrapy života prožívat s ní.  Dáte jí své sympatie, probudí vaše emoce a čtení bude opravdovým zážitkem. Richardsonová stojí plně na straně „modré“ dívky, s velkým citem popisuje její obtížnou sounáležitost s ostatními v okolí.  Modřenka patří k románovým hrdinkám, které nepřízeň osudu zoceluje, nevzdávají se, ale snaží se za každou cenu překonat svůj úděl, nezahořknout a ještě navíc poskytovat všem lidem v horách svými knihami i radami útěchu. Maně si vzpomenete na hrdiny některých Dickensových románů, v nichž hrdinové museli snášet ústrky od života (Olivet Twisr, Dombeyův syn a pod.). Richardsonová si našla podobně trápenou hrdinku a zpodobnila ji a její osudy stejně přesvědčivým stylem, takže z vaší paměti nevymizí.

Číst knihu srovnatelnou s dílem klasika a přitom popisující dosud literárně nezmapované skutečnosti (ať již bída hospodářské krize, rasismus k lidem modré kůže či existence Pojízdných knihoven v letech 1935-1943) se stane zážitkem. Nejde však jen o věrné popsání utrpení a bolesti. Richardsonová je velmi pečlivá a důkladná v opisu prostředí, v němž lidé musí žít a hlavně pak v detailech přírody, v níž se Modřenka pohybuje. Umí citlivě vnímat zlo v lidech i krásu krajiny, předsudky i snahu po poznání, odsouzení i snahu po pochopení a pomoci. A hlavně – dokáže dát naději a víru v lepší budoucnost. Její knihu – přes všechno smutné – lze považovat za balzám na týrané a trpící duše.

Až v polovině románu a pak v příloze knihy se dozvíte odpověď na otázku, kterou si od začátku kladete, zda skutečně „modří“ lidé existovali. Modrá je příznakem vzácné ale dědičné nemocí okysličování krve (methemoglobinémie). Lze ji léčit, ale výsledek trvá jen kratičkou dobu a má velice nepříjemné vedlejší účinky.  Bonusem ke knize jsou pak přiložené poznámky, rozhovor s autorkou i otázky k zamyšlení včetně seznámení s projektem Pojízdných knihoven (včetně fotografií.)


V krátkém časovém údobí je kniha KNIHOVNICE Z TROUBLESOME CREEKU již třetím mimořádným počinem nakladatelství JOTA, představujícím dívky, těžce se vyrovnávající se svým odudem a trpící za svoji odlišnost – viz KDE SE LES DOTÝKÁ HVĚZD Glendy Vanderbegové a KDE ZPÍVAJÍ RACI Delie Owensové. O všech knihách jsme na stránkách Rozhledny webmagazinu.cz psali. Svědčí to o mimořádném dramaturgickém citu a tak lze věřit, že i na jaře připravované volné pokračování „Knihovnice“ se dostane k českým čtenářům.

**************************************************************************

Kim Michelle Richardsonová: KNIHOVNICE Z TROUBLESOME CREEKU
z anglického originálu The Book woqan  of Troublesome Creek
přeložila Petra Andělová
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o. Brno roku 2022

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0836 s