Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pokřivená demokracie

19.01.2005   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokřivená demokracieTrošičku jsem se zamyslel nad tím, co si stát a občan vybavují po patnácti letech „demokracie“ pod pojmem demokracie. Nadšený jsem zrovna nebyl. Ale posuďte sami, kdo má pravdu.

Občané, zvolení námi občany (kdy už konečně pochopí ti, kteří záměrně nevolí, že není se čím chlubit) si s podnikatelskou oligarchií a několika frontmany sportu vyložili demokracii asi jako Alibaba a čtyřicet loupežníků.
Soudy pracují neuvěřitelně kvalitně pokud občan dluží pětistovku na nájemném. Exekutoři v těchto „velkých“ případech jednají přímo s nadzvukovou rychlostí, při které bez debat zabavují majetky i nevinným.
Jedná-li se však o krádež desítek milionů, nějak se jim ta kvalita soudnictví vytrácí. Pokud se nejpozději do roka nezjistí, že tito Páni zloději jsou nevinní a opravdu nemají žádné multimilionové majetky, případ po pěti šesti letech „vyšumí“ do ztracena. Základní zákon české postsocialistické spravedlnosti zní: „Čím více ukradeš, tím méně dostaneš.“ Je ale nutné upozornit náhodné dobrodruhy, že se nejedná o to, jestli ukradnete o magneťák víc, ale jestli milion nebo deset milionů. Deset milionů vyhrává. Nebo ještě lépe sto.
Nikoho v republice ještě nenapadlo, že by náhrady škod za dlouhotrvající soudní procesy, dosahující miliony nebo snad už desítky milionů korun, měli platit soudci a ne občané. A zatímco si soudci zvyšují platy, národ platí za jejich neschopnost a liknavost. To je demokracie v soudnictví.
A co obyčejný občan? Jak ten pochopil demokracii? Myslím, že spoustě Čechů podstata demokracie stále ještě uniká. I když…“Hrdinové“, kteří za vlády komunistů seděli v koutě a ani nepípli, by se dnes mohli uřva, jak nazývají své politiky a prezidenty anatomickými částmi ženského nebo mužského těla.
Spousty lidí mají plná ústa připomínek a stížností. Ale anonymně nebo pod nějakou zkratkou či přezdívkou. Velmi to připomíná totalitní donašečství a udavačství. Ostatně nemusíme pro příklady chodit daleko. Kolik čtenářů Nerawebu by se asi vyjadřovalo zcela jinak nebo vůbec, kdyby se měli podepsat svým pravým celým jménem? Zkratka zaručuje anonymitu, ale jedná-li se o tvrdou kritiku (nebo vůbec o kritiku), snižuje morální ego kritika.
Stále jsme se ještě nenaučili přijímat názor druhého, i když s ním nesouhlasíme. Už předem máváme odmítavě rukou, nechceme slyšet argumenty protistrany, popřípadě se jej snažíme umlčet tím, že jej překřičíme. Podle toho, co jsem dosud zažil, nebo viděl v publicistických pořadech, bych to trefně označil jako tzv. cikánský dialog. Když nám dojdou argumenty začneme osočovat protistranu. Člověka s odlišným názorem nazýváme jako výše zmíněné politiky, popřípadě mu zrovna dáme pěstí. Přesně podle komunistického „Kdo nejde s námi jde proti nám.“ U politiků se tato dětinskost, nebo lépe řečeno demokratická nevyzrálost, projevuje tak, že i kdyby měl opoziční politik sebelepší návrh, neschválíme jej, protože je opoziční. Pak se nedivme, že jsme tam, kde jsme.
V roce 1989 jsme opět učinili historickou chybu, podobně, i když v menším rozsahu, jako komunisté v roce 1948. Nevzali jsme si příklad ze základního zákona dialektiky negace negace, abychom ze špatného přijali to dobré. A mezitím si odborníky, které jsme zatratili, protože byli v KSČ, rozebrali západní státy, které nebyly tak hloupé a rozlišovaly mezi komunistickým režimem a odborníkem komunistou. Dodnes na jejich radách pro střední a východní Evropu vydělávají miliony eur.
A my, patnáct let po převratu, vyčítáme soustružníkovi z vedlejší dílny, že byl komunista a ti opravdoví „špatní“ komunisté (Jakeš, Bilak a spol.) dostali královské odchodné plus důchody a smějí se, jak se ti hlupáci, tam dole, mezi sebou žerou.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hana Formánková - 7.1.2005 - 13:34

Co slovo to trefa do černého. Jako bys mi z duše mluvil :-) Dík za ten super článek.


Od: Kocour - 20.1.2005 - 12:09

Souhlas
Kdo dluží pár korun - třebas za to nemůže, přišel o práci atd - má exekutora na krku raz dva. A seberou mu vybavení v bytě klidně za dvacet tisíc. Jiní jsou v pohodě a nemusí to být pokaždé zloději milionů. Cikáni, co dluží na nájemném statisíce - protože pravidelně propíjejí podpory - jsou z obliga. Vymáhat na nich něco je rasismus. Všimněte si ale, kdy to začalo: nejsem fanda Klause, ale nevzpomínám si ani jeden takový případ z období pravicových vlád. Exekutoři se rozmohli až po nástupu socialistů k moci.


Od: Radek Dolanský - 20.1.2005 - 15:01

ad Kocour
Kocoure, máte stoprocentní pravdu. Socani zapomínají na pořekadlo. "Není člověk ten, by zalíbil se všem." Ale přesto to zkoušejí a i proto je nemám rád.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0229 s