Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SKANDÁL V RYTMU CHARLESTONU - Pamela Hartová a Londýn dvacátých let

24.05.2022   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SKANDÁL  V RYTMU CHARLESTONU - Pamela Hartová a Londýn dvacátých letKdyž tě pálí dobré bydlo, říkávaly naše babičky, jdi do světa a postarej se sama o sebe. Australská dívka z dobré rodiny Katherine Scottová to ani nemusí slyšet a vyráží do Anglie, kde má její rodina vzdálené příbuzné a kde chce uplatnit své herecké a hlavně taneční mistrovství pod pseudonymem Kit Linnonová. Londýn je něco jiného než nudné australské městečko, hýří životem. Rozjařená společnost se tu vesele baví, holduje alkoholu a předvádí se v tanci. A to nejen ve městě ale i na venkovských sídlech, kam bohatí šlechtici zvou své známé ze stejných společenských kruhů. Kit se pokusí uplatit své taneční umění v revuálním divadle. Uspěje. Ale co dál?
 Tak začíná román spisovatelky Pamely Hartové, která se období počátku 20. století věnuje systematicky v mnoha svých historických románech. Hrdinka její nové knihy Kit uspěje v konkurzu na nový muzikál a je jí přidělen taneční a pěvecký partner Zeke Gardiner. Brzy se sžije se svými kolegyněmi, ubytuje se v levném penzionu U Kočiček i když musí strpět, že jí říkají „koloniál.“ Přecudné dívčině (nevíme níc o jejích předchozích milostných zkušenostech) se Zeke líbí, ale dají si slovo, že pokud budou spolu vystupovat tak se zachovají jako „bratr a sestra.“ 

Schyluje se však ke skandálu. Ne jednom z večírků, kde pozná kromě jiných i legendárního Freda Astaira a jeho sestru Adele si zatančí s členem královské rodiny princem z Walesu divoký, ale společensky nepřijatelný a skandální charleston. Bulvární novinář (ti jsou všude a vždy) je vyfotí a královská rodina má co řešit. Princ a herečka? Jako oběť předhodí Lorda Henry Carletona, který byl tehdy přítomen. Také krásný chlap, s nímž se musí Kit povinně několikrát na veřejnosti ukázat. 

Tradiční schéma – mladá nezkušená dívka a dva nápadníci, jeden dokonce z vyšších kruhů. Jak to bude pokračovat? To už potenciálním čtenářům (a hlavně čtenářkám), které si peripetie Kit jistě nenechají ujít, nebudeme prozrazovat. Komu dá Kit po dlouhém váhání přednost? Má ráda oba, ale je to skutečně to čemu lze říkat láska?

Pamela Hartová líčí svoji Kit jako nezralou debutantku (význam tohoto slova neobjasňuje), která volí mezi bezstarostným šlechtickým životem a tvrdým probíjením se životem ve společnosti herce a tanečníka z opovrhované divadelní oblasti. Pro dnešní čtenáře je Kit, tak jak ji spisovatelka líčí, přespříliš ctnostná, ale mnohdy dosti bezstarostná a otevřená, dalo by se říci až naivní. Uspěje stále přiopilý Lord Henry, jenž ji urazí pohlazením ňadra, za něž se mu dostane opovržení a facky či tvrdý Zeke, který ani u úmrtního lože svého tyranského otce nenajde dost pokory a odpuštění? Čím vlastně je asexuální Kit zaujala? Pochopitelně – jako v proslulé červené knihovně - vyhraje ten nejlepší a  nejčestnější, aby v závěru získal srdce své vyvolené. Zde smutně prohlásí : „A romantika je v tahu“, na což mu Kit odpoví „K čemu romantika, když máme lásku.“

Až dosud jsme se věnovali vlastnímu příběhu knihy SKANDÁL V RYTMU CHARLESTONU a jeho třem hlavním postavám. Velice důležitý se však popis prostředí, jak jej Pamela Hartová podává. A v tom je skutečně mistryně. Stavovské rozdíly jsou cítit na každém kroku resp. při každém setkání. „Ten zatracený anglický třídní systém“, myslí si Zeke, když naráží na společenská pravidla elity všude, kam přijde. I Kit se cítí jako herečka (navíc se skandálem) vzdálená skupině, kam patří její rodiče i příbuzní a naráží na urážky (Lady Bridlinghamová jí mnohokrát napadne: "Tak že jste ještě pořád tady? Vy ale máte drzost.“ ) Prostě vyšší společnost si jen tak mezi sebe nikoho nepustí. Zde je to možná dovedeno důsledně až do absurdna – viz otevřená nenávist earla otce Henryho k Zekovi. Jak konstatuje opět Zeke: “Tahle vaše pravidla. Jejich jediným smyslem je vyloučit každého, kde nepatří do té správné třídy. K ničemu jinému etiketa není.“ Možná si nyní řeknete, že podobný pohled na rozdělenou anglickou společnost a na rozdíly mezi elitou a chudými už jste mnohokrát četli, na př. v románech sester Brontëových. Přesto je dobré si tuto skutečnost i skok, jaký od té doby k dnešku nastal, uvědomit. 

Hartové kniha o Londýně mezi dvěma válkami je zároveň románem o tom, jak je třeba jít cílevědomě za svým snem, nebát se odejít ze zabezpečeného domova a věnovat se tomu, k čemu se cítíte být povoláni. Zároveň také odolat lákavým nabídkám životní prázdnoty a hlavně nevzdat se a dokázat si své místo v životě nejen vybojovat, ale i udržet. Rozhodně je vhodným čtením jak pro čtenářky milostných příběhů, tak i pro dospívající dívky, které hledají svoji cestu životem.
***************************
Pamela Hartová: SKANDÁL V RYTMU CHARLESTONU
z anglického originálu The charleston scandal přeložil Tomáš Suchomel
 vydalo nakladatelství JOTA s.r.o., Brno


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0233 s