Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 14.12.2024, svátek má Lýdie 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Lidice si připomínají 80 let od vyhlazení. Zveme vás na pietu

10.06.2022   Aneta Šimonková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lidice si připomínají 80 let od vyhlazení. Zveme vás na pietuJe to už 80 let, kdy nacisté vyhladili středočeskou obci Lidice. Dodnes má toto místo zvláštní atmosféru, která je o to silnější, když si připomínáme smutné výročí. Památník Lidice, pod záštitou ministra kultury České republiky a hejtmanky Středočeského kraje, ve spolupráci s obcí Lidice, pořádá dne 12. 6. 2022 „Pietní akt k 80. výročí vyhlazení Lidic“. Součástí doprovodného programu pietního aktu je Děkovný koncert Pro Lidice a 15. ročník Celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“, které se uskuteční již 11. 6. 2022.

První zmínka o Lidicích pochází z roku 1318, kdy se o nich píše ve Zbraslavské kronice. Smutnou proslulost toto jinak půvabné místo má od roku 1942. Tehdy se je nacisté rozhodli vyhladit, protože zde byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na říšského protektora R. Heydricha dne 27. 5. 1942. V Lidicích tehdy bylo dne 10. 6. 1942 zastřeleno 173 lidických mužů. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 57 lidických žen a 3 zemřely na pochodu smrti.

V deportačním táboře v polském Chelmnu bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 lidických dětí. První pomník v Lidicích odhalili vojáci Rudé armády 3. 6. 1945, 15. 6. 1947 byl položen základní kámen nových Lidic. Na Vánoce roku 1949 se do nově postavených domků nastěhovali první obyvatelé, lidické ženy a děti. V roce 1955 byl založen „Sad přátelství a míru“, kde byly vysazeny růže z celého světa (Lidice totiž byly vyvražděny v čase květu růží).

V roce 1967 byla založena Lidická sbírka soustřeďující dnes 462 děl od 349 výtvarných umělců z 34 zemí celého světa, kteří svá díla věnovali Lidicím, roku 1972 se konal první ročník Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, a ten má tradici dodnes. Do letošního jubilejního 50. ročníku bylo přihlášeno přes 14 000 výtvarných prací ze 77 zemí celého světa.

Letos proběhl i 17. ročník Mezinárodní vědomostní soutěže: LIDICE PRO 21. STOLETÍ. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen vítězům a finalistům se uskutečnilo ve čtvrtek 19. května 2022 v Městském divadle Kladno. Tato soutěž je určena dětem a mládeži z celého světa ve věku 10–19 let. Jejím cílem je přispět k uchování památky občanů středočeské obce Lidice a k prohlubování znalostí nejmladší generace o historických událostech, vztahujících se ke druhé světové válce. Více o soutěži najdete zde: https://www.lidice21.cz/.

V roce 2000 byla na lidickém pietním území po 31 letech práce dokončena instalace „Pomníku dětských obětí války“, sousoší 82 zavražděných lidických dětí vytvořených sochařkou Marií Uchytilovou. Součástí života Lidic se stala bohatá nabídka kulturních pořadů pořádaných Památníkem Lidice, zejména Lidické zimní večery, jejichž 17. ročník je v přípravě a bude zahájen v říjnu 2022. V obci Lidice dnes žije 515 obyvatel. 



Během pietního programu 11.6. vystoupí pěvecký sbor Chorus Carolinus z Kladna, Monika Absolonová nebo Dáša Zázvůrková. Druhá část piety, 12.6., započne v 9 hodin Mší svatou na základech kostela sv. Martina, kteoru odslouží kardinál Dominik Duka. Poté se bude konat přesun hostů ke společnému hrobu, proběhne kladení květinových darů ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů, poděkování ředitele Památníku Lidice i kladení květinových darů k Pomníku dětských obětí války. Na závěr se předají pamětní odznakyy Památníku Lidice ve výstavní síni In Memoriam. 
Podrobný program naleznete na stránkách Památníku Lidice.




Foto: Aneta Šimonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5117 s