Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tajemství

05.07.2022   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TajemstvíV dnešní době feminismu, silných žen a všeobjímací volnosti přichází Tereza Dobiášová s knihou, která by se dala považovat za výsledek všech těchto nových myšlenkových proudů. Kdo jiný by měl v české historii představovat revoluci, než hlavní postava knihy Tajemství, Anežka Přemyslovna. Lze vůbec ale vzít postavu z historie a neponičit její myšlenkový odkaz? Velká výzva pro každého autora, natož pro pro nováčka mezi autory, kterým autorka bezesporu je.

" Co vedlo vzdělanou dívku plnou života, dceru českého krále Přemysla Otakara I., o jejíž ruku žádal sám císař, k rozhodnutí vzdát se světské moci, tělesné lásky a stát se jeptiškou? Příběh, který Tajemství vypráví, stojí na půdorysu dochovaných historických faktů. Nahlíží 13. století jako období protichůdných mocenských i duchovních proudů, v jehož centru stojí Anežka: nejdřív jako osamělé dítě putující po evropských dvorech, později jako dívka s hlavou popletenou rytířskými mýty, zrazovaná, a přesto toužící po lásce a naplnění – zároveň ale i dívka vědomá si vlastní zodpovědnosti – vůči své rodině a zemi. Možná, že její život skrýval tajemství, které by křesťanské legendy nedovolily vyprávět. Při hledání pravdy o dívce, která nad českou zemí z hlubin 13. století stále drží ochrannou ruku, vstoupily do vyprávění obrazy bytostí lesů, démonů přítomných v gotických chrámech a magické myšlení středověkých příběhů – i když o nich už Anežčini legendisté mlčí."
 
Dovolila jsem si hned v úvodu vypůjčit anotaci knihy. Není totiž vůbec lehké čtenáři přiblížit samotný děj knihy. Slovo "děj" je poněkud zavádějící v tomto případě. Sice si kniha snaží držet lehkou chronologickou linku, ale jedná se o velmi okrajovou záležitost. V množství nabídnutých "odboček" je někdy poněkud obtížné vysledovat v kterém životním období se u Anežky nacházíte.
 
Ale pojďme hezky od počátku, kdy se celý život Anežky začal odvíjet. Nacházíme se ve 13. století na dvoře českého krále Přemysla Otakara I. a jeho manželky Konstancie. Jako nejmladší dcera uznávaného panovníka tehdejší Evropy, a tím zároveň královská princezna, jí byla předurčena důležitá role ve sňatkové politice svého otce. Odpovídala tomu i následná výchova v klášterech, kde se jí dostalo na tehdejší dobu velmi vysokého vzdělání. Historické prameny často zmiňují i mimořádný vztah ke svému bratrovi Václavu, který je povznesen na služebníky boží v tehdy významném českém království. Václav je tak vykreslen jako vcelku silný panovník, ale slabší povahy a Anežka, jako jeho věrná rádkyně a blízká osoba. 

I přesto, že jsou již tehdejší Čechy považovány očima historiků za křesťanskou zemi, skutečnost jistě byla poněkud komplikovanější. Pohanské zvyky se dotýkaly každodenního života nejenom běžných obyvatel, ale i královské rodiny. Trvalo jistě mnohem déle, než se podařilo církvi potlačit veškeré legendy, tradice spojené se starou vírou. Těžko tak odhadnout na kolik je postava Anežky zpracována církevní propagandou a na kolik byl její život ovlivněn právě těmito prastarými zvyky, které však církev taktně zamlčela. Většina informací, které známe je staletími poupravena právě v křesťanském kánonu a dopátrat se jiných informací je prakticky nemožné. Už jen to, že je o Anežce jako ženě, takový historický "zářez" v českých dějinách, je něco mimořádného. Musíme si uvědomit, že role ženy byla nevýznamná. Tisíce žen upadla bezejměně v zapomnění. U těch o něco důležitějších se většinou  dočteme pouze náznaky z osobního života, co je a není pravda již dnes tak těžko s jistotou říci. 

Tereza Dobiášová by jistě neměla vůbec jednoduchý úkol, pokud by chtěla vytvořit příběh postavený čistě na historických faktech. Nevím, zda si tuto skutečnost autorka uvědomovala již v počátku a nebo jí o tento záměr vůbec nešlo, ale velice taktně se většině odhadovaných skutečností vyhnula. V knize je použito pouze několik málo "pravd" jako je pobyt Anežky v klášterech, nesporně vynikající výchova a vztah s bratrem, kde velice odvážně povznesla sourozenecký vztah na samotnou lásku, což má moji hlubokou poklonu. V životě světice takový aspekt byl absolutně vynechán, přestože realita opravdu takový být mohla.
 
Celá kniha je vlastně jedním možným vláknem, kým Anežka být mohla. I svět kolem ní pulzoval jistě jinak. Středověká Praha nesla řadu pohanských tradic, které se tříštily o novější křesťanské. Boj sváděli nejen andělé s všemocným Perunem nad českou kotlinou, ale i panovnické rody celé Evropy. Pro křehkou dívku velice tvrdý svět. 
 
Tajemství nabízí tento souboj v několika rovinách. Tak jak se mění věk Anežky, jsme svědky strádání malé holčičky bez matčiny přítomnosti v cizím prostředí až po dospívající dívku trýzněnou pochybami o lásce. Pokud budete očekávat souvislý děj plný zvratů, bude pro vás kniha zřejmě menším zklamaním. Nejedná se o dobrodružný román. Celá dějová linka, jak jsem již psala, je upozaděna před niternou zpovědí jedné mladé duše bojující o své místo na světě. Myšlenky střídají další. Proplétáte se středověkou mystikou tak hluboko až místy ztrácíte přehled, kde se jedná ještě o realitu a kde o fikci. 
 
Co musím pochválit je ztvárnění onoho boje. Boje na všech možných úrovních, od lidského až po ten mezi nebem a zemí, trýznivý, všudypřítomný. Divokost střídají výčitky. Přesně tak si představuji středověkou mystiku. Plnou rozervanosti, lítosti nad odchodem všeho "starého", známého. Tlak tíhy křesťanského řádu. Hrozbu zdvyženého prstu nad vším, co má být z českého lidu postupně vymíceno. Tady autorka předvádí mistrovskou práci. Opakovaně proplouváte v několika rovinách lidského vědomí a bytí. Klesáte do nejtajnějších lidských myšlenek a stoupáte do čistě pragmatické roviny sňatkové politiky.
 
Osobně bych také vyzvedla originálně popsaný vztah Václava a Anežky. Konkrétně odvahu pohrát si s myšlenkou vzájemné lásky, která nemohla být naplněna pro sourozenecký vztah. Mnohem více se mi tento úsek líbil než Anežčino souznění s lesním mužem, které je některými čtenáři vyzdvihováno. 
Ale v tom je krása literatury. Každý si v knihách najde "své" místo, které se otiskne a vy jej nesete ještě dlouho potom, co knihu zavřete.

Za zmínku jistě stojí i nádherné ilustrace Petra Nikla provázející Anežku v celém příběhu. Krásná kniha, trýznivá ve své podstatě. Ale o tom život v dávné době jistě byl.

Tereza Dobiášová
Tajemství
Jota, 2021


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0261 s