Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KDYBY - kacířství Stanislava Bukovského

01.07.2022   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KDYBY - kacířství Stanislava BukovskéhoSnad každý Čech zná citát Jana Wericha o tom, že „Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem“, případně „Kde blb tam nebezpečno.“  Myslím, že podobnou situaci poznává každý - někdo i vícekrát denně. A nemusíte chodit ani mezi lidi – stačí si zapnout naší televizi nebo rozhlas. Jak tomu čelit? Najít někoho na opačném pólu, naslouchat mu, případně si přečíst, co napsal a čím nás dokáže obohatit. Ještě, že takoví lidé mezi námi žijí.

Dostat do rukou malou knížečku od Stanislava Bukovského je jako získat balzám na rány. Dokáže vás povznést nad všechny běžné starosti, naladit vaši mysl k radosti a k poznání, že to s námi ještě není tak špatné, abychom pro plívy zanedbali zrno. Zrno moudrosti, které nás může inspirovat a povznést z chmury všednosti a obyčejnosti a aspoň na chvíli zbavit pesimismu. Nedá mi to, abych nepoužil opět citát, jehož autorem je velký německý spisovatel a myslitel Johann Wolfgang von Goethe „Vášně a city mohou nabýt popularity, ale rozum bude vždy dán jen vynikajícím jednotlivcům.“ A možná ještě jeden od scénáristy Zdeňka Mahlera: "Svět je v rukách lotrů a pravda v hlavách bláznů." Co by asi na to řekl Erasmus Rotterdamský autor slavné CHVÁLY BLÁZNOVSTVÍ? 

Lidí s otevřenou myslí a výjimečným rozumem není mezi námi příliš a tak každý myslitel jakým Stanislav Bukovský bezesporu je, představuje tu bílou vránu, kterou bychom měli radostně uvítat. Je jasné, že se svým nadhledem by byl potřeba hlavně třeba v politice, ale tam by neměl lehké – v  politických šarvátkách mezi průměry nebo podprůměry by určitě nedostal prostor k uplatnění – k naší škodě. Ještě, že se Bukovského názory dají najít v publikacích jako je časopis PLž nebo tentokrát kniha KDYBY, kterou záslužně vydala Knihovna města Plzně. 

Pozoruhodné je, jak některým lidem dala příroda do vínku dar tvoření a myšlení, což není zdaleka samozřejmost - spíše její vrtoch. Stanislav Bukovský je v tomto směru renesanční člověk s aktivním zájmem o všechny oblasti umění. Plzeňanům je znám z mnoha výstav svých obrazů – jak na samostatných výstavách, tak ve spojení se skupinou Intenzit. Jeho tvorba je rozsáhlá a mnohostranná. O to více mě osobně třeba překvapuje, kde bere vedle výtvarné tvorby čas na své úvahy a na jejich zapsání. 

Kniha KDYBY obsahuje jednadvacet krátkých úvah (bojím se užít slova fejetonů, esejí či článků) na velice různá témata – od obecnějšího zaměření až po situace známé z běžného života. Už hned na začátku se zamýšlí nad tím, jak jsou většinou správné nadčasové výroky jako třeba, že „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ špatně interpretovány a hlavně jak dopadnou v praxi. Z ostatních témat knihy lze jen naznačit – třeba jak diskutovat, vyrábět či nevyrábět zbraně, kde sehnat schopné lidi, jak dodržovat kázeň (hlavně co se zlobivými dětmi), kdo je hrdina a kdo zrádce, co je to přiměřená obrana, co je dobré a co špatné, zda přijde Mesiáš? nebo zda mladí zachrání svět a další. Nad každým tématem se Bukovský podrobně zamýšlí a nutí nás buď přijmout jeho názor nebo s ním diskutovat. Jeho úvahy jsou nadčasové (o tom, že má žena mít správné křivky asi nikdo nebude pochybovat), tepající, úderné, ale nikoli pesimistické. Stanislav Bukovský si udržuje nadhled nad tématem, cítíte sice trošku ironie, možná i poťouchlosti, ale nikdy nemáte pocit, že by se vyvyšoval či vám vnucoval svůj pohled. Spíše apeluje na vaše myšlení a tak doporučuji přečíst vždy jen jeden článeček a pak si nad ním trochu popřemýšlet. Určitě to nikomu z nás neuškodí a dokonce nás to může obohatit.

 Zvláště to platí o kapitole, která dala knize název - KDYBY. Tuhle otázku si klade zřejmě každý z nás – kdybych tenkrát či tehdy udělal něco jinak, co by to znamenalo v mém životě? Bukovský to rozvádí od praotce Čecha, kdyby nás zavedl někam jinak, proč chtěl Mistr Jan Hus abychom se drželi pravdy, kde bychom dnes byli, kdyby na Bílé Hoře zvítězila opačná strana a pokračuje přes národní buditele, války, Pražské jaro až k tomu, „kdybychom při volbách volit znali, dobrou vládu bychom snad u nás ...měli.“ A končí „kdybychom se nenarodili nemuseli bychom se rozčilovat nad neřády světa...“  Říkalo se, že „kdyby jsou chyby“ takže je lepší uvažovat o tom „jednou, až se probudím, skončí tenhle svět. “ A najednou máte před sebou celý oblouk života – od narození po smrt. To vše se vejde do jedné maličké knížečky. Díky za ni.

Zdá se, že Bukovskému stačí nadhodit jakékoli téma a on je schopen ho rozvést v plné šíři a v různých souvislostech. Kniha neobsahuje zdaleka vše, čímž nás už obohatil a věřím, že plody jeho moudrosti budou dále vrcholit. Když jsem chodil ještě do základní školy pak se těm málo jedincům, kterým to „pálilo“ říkalo „mudrlanti“ Snad se Stanislav Bukovský neurazí, když ho do této kategorie zařadím. S přáním – ať mu to mudruje pořád a intenzivněji a ať platí výrok George Orwela "Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum."

*********************************
Stanislav Bukovský: KDYBY
V Pro libris vydala Knihovna města Plzně, p.o.
Plzeň 2022

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1049 s