Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


35. Finále Plzeň nabídne exkluzivní předpremiéry i oceněné snímky

10.09.2022   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

35. Finále Plzeň nabídne exkluzivní předpremiéry i oceněné snímkyDalší ročník největší přehlídky tuzemské audiovizuální tvorby začne v Plzni už 23. září
a potrvá až do 28. září. Během šesti dnů nabídne přes sto projekcí toho nejzajímavějšího, co se
(nejen) v Česku za poslední rok natočilo v hrané, animované, dokumentární, televizní, internetové,
celovečerní, krátkometrážní i seriálové tvorbě, včetně devíti premiér či předpremiér.
 

Na co dalšího se mohou diváci těšit?
Žhavé novinky
„Letošní Finále Plzeň potěší všechny milovníky žhavých filmových novinek. V programu se objeví hned devět nových titulů, které budou moci vidět mezi prvními diváky,” láká programový ředitel Peter Badač. Prvním z nich je film Šimona Holého s názvem A pak přišla láska..., kde v niterném tématu hledání štěstí a lásky přivádí Pavlu Tomicovou v hlavní roli za kartářkou, která jí pomůže pochopit komplikovaný vztah ke svému okolí, své dceři i sobě samé. Tento druhý celovečerní snímek mladéhorežiséra měl světovou premiéru na MFF v Karlových Varech v nové soutěžní sekci Proxima. Psychologické koprodukční drama Běžná selhání režisérky Cristiny Grosan, které mělo premiéru na festivalu v Benátkách, sleduje vypjaté osudy tří žen, které nečekaně propojí nevysvětlitelné výbuchy pohlcující město. 
Ivan Trojan se objeví v roli vyšetřovatele s netradiční vyšetřovací strategií v nové detektivní minisérii České televize s názvem Docent, kterou režíroval Jiří Strach. Drama Erhart o divokých časech privatizace a mladém muži, který zjistí, že matčiny bludy mohou být pravdou, je celovečerním debutem Jana Březiny. Třídílná minisérie Král Šumavy, kterou natáčel David Ondříček pro Voyo v Plzeňském kraji, představí osud legendárního převaděče Josefa Hasila. V exkluzivní premiéře rovněž promítneme nový dokumentární portrét Olgy Sommerové o jednom z nejvýraznějších mužů českých novodobých dějin, jehož celým životem se prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii – Michael Kocáb – rocker vs. politik. Režiséři David Laňka a Martin Müller si do svého psychologického dramatu Spolu o složitém vztahu autistického chlapce s jeho matkou a sestrou vybrali do netradiční role Štěpána Kozuba, který zde exceluje po boku Veroniky Žilkové. Druhý hraný celovečerní film Terezy Nvotové Světlonoc o ženách a tajemstvích ukrytých hluboko ve slovenských horách měl mezinárodní premiéru na MFF v Locarnu, odkud si odvezl cenu Zlatého leoparda. Česko-rakouský detektivní thriller Zločin na hranicích, který vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní stanicí ORF, diváky zavede do prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko.

Kdo si odnese Zlatého ledňáčka?
Snímky v 5 soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. V soutěži se objeví filmy jako koprodukční drama Michala Blaška Oběť, které mělo svoji premiéru v Benátkách nebo výrazný snímek BANGER. s Adamem Mišíkem v hlavní roli natočený kompletně na mobilní telefon. Soutěžit bude i zahajovací historický velkofilm s Vojtěchem Dykem Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, který premiéroval v San Sebastianu a autobiografický příběh Slovo o prarodičích režisérky Beaty Parkanové, který si z Karlových Varů přivezl cenu za režii a Martin Finger za herecký výkon. Ve výběru je i zbrusu nová komedie Alice Nellis Buko s Petrou Špalkovou, Janem Cinou a dalšími či Hranice lásky s Hanou Vagnerovou, která se na snímku, jenž obdržel cenu Mezinárodní asociace filmových kritiků na KVIFF, podílela i scénaristicky. Z dokumentů můžeme zmínit PSH Nekonečný příběh Štěpána FOKa Vodrážky, který na MFF v Karlových Varech vyhrál cenu diváků. Tvůrci vítězných snímků převezmou 28. září na slavnostním zakončení festivalu ocenění Zlatý ledňáček.

Co letos uvízlo V síti
Pětadvacet nejzajímavějších snímků uplynulého roku se představí v sekci nazvané V síti.
Osm let připravovaný velkofilm Jan Žižka překročil svůj rozpočet z původně plánovaných osmdesáti milionů na půl miliardy a stal se tak dosud nejdražším filmem české kinematografie. Režisér a scenárista Petr Jákl, kterého inspirovaly filmy jako Statečné srdce či Gladiátor, do něj navíc dokázal obsadit světovou hvězdu – Michaela Cainea. Další životopisný snímek Arvéd se věnuje kontroverzní postavě 20. století Jiřímu Arvédu Smíchovskému jehož život a smrt jsou obestřeny mnoha tajemstvími, Arvéd rozehrál nebezpečnou hru s mocí dvou zločinných režimů, aby živil svou největší vášeň – černou magii. Celovečerní režijní debut scenáristy Vojtěcha Maška ( např. spoluscénář na filmu Okupace) s Michalem Kernemc v titulní roli byl zakončovacím filmem Letní filmové školy. Na své si přijdou i příznivci oddechovější podívané. Přichystána je nová komedie Miroslava Krobota Velká premiéra o herci, který dostane životní příležitost, aby režíroval novou hru, která se má stát událostí sezóny. Tou se nakonec stane, ale trochu jinak, než předpokládal. V příběhu nelítostného obchodníka Karla Rodena, který se bude muset vyrovnat s mravními otázkami svého života poté, co do něho omylem vstoupí duch starého Indiána, se objeví i nová moderátorka festivalu Ester Geislerová. Mladší generaci jistě potěší Vyšehrad: Fylm Jakuba Štáfka, Tři tygři ve filmu: JACKPOT oblíbené ostravské komediální skupiny v čele se Štěpánem Kozubem či letní masakr Párty Hárder: Summer Massacre v režii Martyho Pohla, horrorcorového Řezníka a autora Martyho frků. Své místo v programu mají i pohádky a filmy pro děti. Kromě hraných snímků Tajemství staré bambitky 2 a Zakletá jeskyně, můžete zajít i na animovanou dobrodružnou Petra Budinského Cestu do Tvojzemí, která vznikala dlouhých 11 let, či Mimi a Líza. Úspěch u dětí bude jistě mít i Planeta Praha o nečekaných zvířatech ve městech.


Zvláštní uvedení
Uplynulý rok byl bohatý i na krátkometrážní tvorbu a v této sekci Finále přineseme to nejlepší
z krátkych filmů, které byly uvedené v ČR a na zahraničních filmových festivalech. Objeví se mezi
nimi režijní debut herce Igora Chmely s názvem Barcarole o perné první noci mladičké ošetřovatelky  v domově seniorů nebo oceňovaný animovaný koprodukční snímek Míry, jenž měl premiéru na MFF v Cannes. Všechny promítáme v jednom bloku.


Německé kino
Tradiční sekce Německé kino představuje zajímavé snímky z produkce našich západních sousedů, které v našich kinech jen tak neuvidíte. Ve spolupráci s filmovým festivalem v Cottbusu a festivalem německých filmů v Saarbruckenu jsme letos vybrali celovečerní snímky Teentopie, Vysídlení a Země zaslíbená, které vždy doplní jeden z krátkometrážních filmů – Papoušek z ráje, Pecka nebo packa a Světlá stránka věci.


České filmy nejen v kině, ale i na školách
„Podstatným cílem festivalu je, aby mladá divácká generace začala na film nahlížet nikoliv
jako na zábavu, která končí rozsvícením světel v kinosále, ale aby tito diváci nad filmy analyticky i
kriticky přemýšleli, hledali odpovědi na otázky, které ten který snímek pokládá a chápali jej v
souvislostech. V uplynulých dvou letech jsme promítali pro žáky mateřských, základních i středních škol i na vybraných školách v Plzeňském kraji. Kurátorský předvýběr snímků zajistil programový ředitel festivalu, výsledné promítané filmy si následně zvolili studenti sami. Navíc jsme zprostředkovali lektorské úvody a následné diskuse s odborníky. A v tom hodláme i nadále pokračovat,” přibližuje ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová. K tomuto plánu jsme získali i významného partnera – společnost Eurosoftware, která již pět let podporuje festival Finále, se rozhodla se přinášet filmy i na Gymnázium a SOŠ v Rokycanech. „Už
léta se snažíme přispívat ke zlepšení technického vzdělání dětí v Plzeňském kraji. Nyní jsme uviděli další možnost, jak jejich osobnost rozvinout, a to po umělecké stránce. Vybrané české filmy mohou žáci zhlédnout nejen v době festivalu, ale dokonce i po jeho skončení v rámci festivalových ozvěn. Na základě spolupráce se studenty rokycanského gymnázia vzniká filmový klub, díky kterému budou moci obyvatelé Rokycan chodit na filmy přímo ve svém městě – do budovy gymnázia,“ doplňuje Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel firmy Eurosoftware, která zanedlouho oslaví 25. výročí.

Kompletní informace a vše o vstupenkách najdete na www.festivalfinale.cz.


Fotografie z tiskové konference, na které jsou zleva: programový ředitel Peter Badač, ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a nová moderátorka Ester Geislerová, kterou na festivalu doplní Petr Vančura.
 

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0304 s