Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Francouzská kultura i gastronomie v listopadu v Plzni

27.10.2022   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Francouzská kultura i gastronomie v listopadu v PlzniMnoho zajímavých akcí i některé novinky  přinese návštěvníkům  ketošní ročník  festivalu Bonjour Plzeň, pořádaného Alliance Française de Plzeň, pořádaný již po devětadvacáté.„Přehlídka francouzské kultury a zároveň česko-francouzského dialogu provází Alliance Française téměř od samých počátků její existence. Jsem rád, že každý ročník přinese něco objevného jak pro široké publikum, tak francouzštinářské fajnšmekry,“ uvedl Petr Šimon, prezident Alliance Française de Plzeň.

Novinkou letošního ročníku festivalu Bonjour Plzeň, pořádaného Alliance Française de Plzeň, bude výstava světoznámé fotografky Markéty Navrátilové, která jako jediná žena měla možnost fotografovat závod Tour de France z motocyklu v rámci pelotonu. Festival nabídne i besedu s Markétou Navrátilovou a Romanem Kreuzigerem, nejlepším českým cyklistou v historii Tour de France. Na programu Bonjour Plzeň je dále křest knihy o Paříži, cestovatelská přednáška, nabídka chutí a vůní Francie na Farmářských trzích v Plzni, francouzské a belgické filmy, degustace vín, akce pro rodiny s dětmi či konverzační setkání. Festival vyvrcholí koncertem Plzeňské filharmonie a francouzsko-belgické violoncellistky Camille Thomas

Hned v úvodu festivalu, v sobotu 5. 11. čekají na návštěvníky v rámci Farmářských trhů na náměstí Republiky francouzské chutě a vůně. Pod názvem Ochutnej Francii! budou připraveny stánky s vínem, delikatesami či levandulovou kosmetikou, zážitek z trhu umocní živá hudba kapely Maswakka.Festival letos chystá i celou řadu filmových projekcí. Nejprve to budou snímky pro děti a mládež ve spolupráci s MFF Juniorfest, například francouzský snímek Malá velká banda nebo filmy Dej mi křídla, Yuku a himalájská květina a Ušák Chicky a Zlokřeček. Filmy se budou promítat od 5. do 13. 11. v kině CineStar a v prostorách Gymnázia Františka Křižíka. V úterý 22. 11. pak festival Bonjour Plzeň nabídne ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň v Kině Beseda dva tituly, Mikulášovy patálie a snímek Událost, na motivy knihy držitelky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux.9. 11. od 18:00 se pod názvem Le Rendez-vous uskuteční konverzační setkání v restauraci Na břehu Rhôny. Vstup je volný.

Čtvrtek 10. 11. bude patřit světoznámé fotografce Markétě Navrátilové, která se prosadila na světové úrovni fotografiemi ze sportovního prostředí, zejména cyklistiky. Beseda s Markétou Navrátilovou a cyklistou Romanem Kreuzigerem na téma Tour de France, doprovázená projekcí fotografií, se uskuteční na radnici města Plzně 10. 11. ve Velkém klubu od 17:00 a moderovat ji bude Alexandr Kliment. Vstupné je 50 Kč. „Všechny bych chtěla na besedu se mnou a s Romanem Kreuzigerem srdečně pozvat. Já budu promítat fotografie, kterém mám ráda, a také fotky toho, jak šel čas s Romanem na Tour de France. Fotky budeme komentovat a bude i možnost se zeptat,“ uvedla Markéta Navrátilová.

Od 19 hodin se pak v prostorách Alliance Française koná za účasti autorky vernisáž výstavy Tour de France očima Markéty Navrátilové. Součástí vernisáže bude ochutnávka vín. Výstava potrvá od 5. 11. do 30. 11, vstup na ni je zdarma a vystavené fotografie ve formátu A2 bude možné si zakoupit. Fotografie Markéty Navrátilové budou k vidění také pod otevřeným nebem, na panelech před radnicí města Plzně.

Další příležitost poznat krásy Francie nabídne v pátek 11. 11. křest knihy Paříž město lásky a nenávisti plzeňského spisovatele a průvodce Zbyňka Kašpara. Autor čtenářům poradí, kde se v Paříži dobře najíst, a zároveň bude vypravovat příběhy, které se odehrály v těch nejslavnějších restauracích. Křest začíná v prostorách Alliance Française v 17:30 a vstup je volný.

Festival Bonjour Plzeň myslí i na nejmladší návštěvníky. Bude jim kromě filmových projekcí patřit i Francouzská sobota pro děti, jednodenní příměstský tábor 12. 11. pro děti od 6 do 12 let, Chvilka s pohádkou v úterý 15. 11. od 16:30 nebo konverzační setkání pro rodiny s dětmi Le Petit Rendez-vous ve čtvrtek 17. 11. od 9:30. Všechny akce se uskuteční v Alliance Française.

Souboj chutí českých a francouzských vín se v Alliance Française odehraje ve středu 16. 11. od 19:00. Akce má název Degustace vín: Provence proti Moravě. Večerem provedou vinař a spolumajitel internetového obchodu s víny Vinil Vladislav Štrbáň a spisovatel, průvodce a milovník Francie Zbyněk Kašpar. Vstupné je 450 Kč a na akci je třeba se předem přihlásit na e-mail: direction.plzen@alliancefrancaise.cz.

Ve středu 23. 11. bude v Alliance Française na programu Cestovatelský večer s Katkou Kaderovou. Návštěvníky provede pohořím Vosges a pěšími výlety, které zde podnikla. Představí nejznámější trasy i krásy tohoto regionu, mezi které patří malebné vesnice, vinice či sýry. Začátek je v 19:00 a vstupné 50 Kč.

Festival Bonjour Plzeň 2022 vyvrcholí 24. 11. koncertem francouzsko-belgické violoncellistky Camille Thomas, oceněné mimo jiné časopisem Forbes v žebříčku 30 pod 30. V průběhu večera pod taktovkou Tomáše Braunera a v podání Plzeňské filharmonie zazní skladby Erwina Schulhoffa, Camille Saint-Saens nebo F. Mendelssohna-Bartholdyho. Koncert Camille Thomas & Tomáš Brauner a Plzeňská filharmonie se koná v Měšťanské besedě, začíná v 19:00 a vstupné je 690 Kč.

Festival Bonjour Plzeň 2022 se uskuteční zejména díky podpoře města Plzně, městského obvodu Plzeň 3 a společností Safran a Midaro.

Info: Daniela Vítová, tiskový servis

Foto: Markéta Navrátilová a deutchegrammofon.com


 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0802 s