Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


David Michie: Probuď v sobě kotě

06.11.2022   Renata Petříčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

David Michie: Probuď v sobě kotěDalší něžný díl Dalajlamovy kočky nás zavede k umění rozpomínat se na krásy minulosti, na dětské otevřené prožívání a vlastní radost. Dalajlamova kočka se dostává do svých let a začíná chátrat. No a jsou samozřejmě tací, co jí to dali nepěkně znát. A to jednoho urazí! Procesy, které možná důvěrně známe. Ale ještě důraznější je proces uvědomění si otupění, které s léty zažíváme. Život přestává být barevný?
Máte problém se pro něco nadchnout?

Ani Jeska to nemá jednoduché a už zkraje knihy nám nabízí předobraz celého příběhu:
„Monzunové období, milí čtenáři, nepatří k mým oblíbeným částem roku. Odvážit se ven do mokrého povětří je pro kočku s tak honosným a zároveň nasákavým kožichem, jako mám já, a navíc pajdavým krokem, velmi riskantní a nebezpečné. Proto také trávím nekonečné deště a mlhavé dny uvězněná doma a nikam nevycházím. Nemám na výběr, den za dnem sedávám na okenním parapetu v prvním patře v pokoji Jeho Svatosti, a jsem ochuzena dokonce i o obvyklý pozoruhodný výhled z okna. Nádvoří namgjalského kláštera se během monzunů nehemží mnichy v tmavě červených sutanách ani okouzlenými turisty, kteří doufají, že se mezi nimi může zčistajasna objevit Jeho Svatost dalajlama. Celé nádvoří je šedivé a naprosto nezajímavé, asi tak jako prázdná pánev od včerejší večeře.“
Ale déšť přestane… a nakonec i v tom dešti je mnoho krásného. Dílem se v knize noříme do kočičí povahy a uvažování, které nám je blízké. Ta krásná něžná blízkost alespoň u mne jakožto u čtenářky vznikla z toho klidu, který z Jesky vyzařuje, z toho, že každý den je podle jejího rozvrhu a prožívá jen to, co sama chce. Takovou vládu nad svým životem snad mohou mít jen (dalajlamovy) kočky. A s tím se snadno souzní.
Do toho se snadno noří…
A druhou částí knihy je čtenář pozván do světa lidí, moudrosti a řešení, často i velmi hlubokých životních krizí nebo jen pouhých pochybností. Kolik se jich Jeska jen naposlouchala! A kolik jich viděla. Tentokrát se sice jedna z nich lehce týká i jí… uvidíte, s jakou lehkostí to zvládne. Ale stále tu je dost lidských příběhů, které nás mohou oslovit.
Krásných scenérií z himalájského kláštera.
Krásné vůně kávy.
A krásných závěrů, které pohladí každou duši.

O autorovi: David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní žije s rodinou v Austrálii. I v České republice se jeho knihy zařadily okamžitě mezi bestsellery. Věnuje se přínosům meditace, čtivým příběhům lehce přinášející moudrost buddhismu a praktikování filozofie této víry v každodenním životě. Má svůj blog na stránkách davidmichie.com, kde píše poznatky o životě a bdělé pozornosti.


Vydalo nakladatelství Synergie  Publihishing, www.synergiepublishing.com , 2022

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0532 s