Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Havířovina – román o spisovatelské krizi a tajemství jednoho domu

16.12.2022   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Havířovina – román o spisovatelské krizi a tajemství jednoho domu Jak známo, překvapení se rodí vždy nečekaně – často tehdy a tam, kde je nejméně čekáte. Nebojím se předem říci, že kniha HAVÍŘOVINA takovým překvapením – alespoň pro mne – je. A byl bych rád, kdyby se jím stala i pro další čtenáře.
 

Když jsem po knize sáhl nečekal jsem nic, jen trochu oddechového čtení. Zaujalo mě téma  tajemna – jak signalizuje i jiná charakteristika vydavatele „Tajemná barabizna a spisovatelka, která se vrací do rodné vsi a odhaluje temnou minulost.“ Dům, jemuž se všichni vyhýbají, v němž se údajně odehrávají divné a nepochopitelné věci, snad i přízraky, dům, kolem něhož se to hemží mrtvolami a v němž by nikdo z místních nebydlel za žádnou cenu – kulisa jako udělaná pro milovníky záhad. Možná pro mnohé nic nového, už jste určitě něco podobného četli a možná podobný dům se vyskytuje i ve vaší obci. Proč však nejít k jádru věci a pokusit si trochu podráždit své čtenářské nervy ležením na otomanu a čtením fiktivního příběhu?

Prvním překvapením bylo hned jméno autorky - Iva Hadj Moussa, dvojí cizokrajné příjmení mě znělo rovněž tajemně a odkazovalo někam daleko od české republiky, kam naopak přivádí křestní jméno autorky Iva. A jak se hned při otevření na záložce dočtete, jde o mladou autorku (*1979) z českých luhů a hájů, která vystudovala psychologii na Masarykově univerzitě v Brně a trvale žije v Praze, kde se věnuje reklamní textařině. S podivem zjišťuji, že již vydala a na knihkupecké pulty dodala dvě svá díla – ŠALINA DO STANICE TOUHA a DÉMON ZE SÍDLIŠTĚ.

A když už zvláštnosti tak tedy i název nové knihy HAVÍŘINA není – jak byste čekali – odvozen od horníků tedy havířů, ale od prvního majitele domu jménem Josef Havíř. Co se v něm všechno odehrálo a jaké životy zde či poblíž pohasly? „Smrt se vždycky vznášela nad Havířovinou. Je to místo, který přitahuje tragédie,“  slyší hlavní postava knihy – spisovatelka středního věku, která se nuceně vrací domů k rodičům s nepořízenou ze světa, v němž neobstála. Z neútěšného světa, kde ztratila zaměstnání,  marně se těšila na početí potomka a nakonec ji opustil i manžel. Vrátit se je možná trochu ostuda a ona to před vesničany tak cítí, ale snaží se vše zamaskovat tím, že se začíná intenzivně zajímat o osud domu Havířovina s tím, že to bude téma jejího dalšího románu – příběh „kterej píše sám život.“ Domněnky a vyprávěnky babiček při draní peří, setkání s mnoha místními lidmi, z nichž nikdo tajemno nepopře, několik mrtvých kolem domu. Spisovatelka jde krok za krokem za svými zjištěními.

Čtenář během čtení zjistí, že tajemný barák a vše kolem něho není vůbec hlavním tématem knihy, i když milovníci odhalování temné minulosti si na své určitě přijdou. Iva Hadj Moussa velmi podrobně a řekl bych s ženskou pečlivostí a smyslem pro detaily dává všanc svá citová zranění a bolesti, odhaluje svůj vnitřní život včetně minulosti a očekávání do budoucna. Studie ženské – možná trochu uražené a zjitřené – psychiky jde celou knihou a patří k velice silně psaným částem. Autorka se odhaluje až do často intimních detailů, ale nikdy nejde za hranu nevkusu či podbízivosti. Stejně tak jsou zajímavé i úvahy o životě a smyslu spisovatelské práce. Tato rovina příběhu je dalším překvapením knihy a ukazuje, že autorka umí psát poutavě, svěže a otevřeně.

Řeknete si možná, že tady je hlavní téma knihy, ale je tu ještě jedna – možná ne tak zřejmá a na první pohled patrná – část, která vyvstane až po přečtení. Autorka při své pečlivosti a schopnosti psát velice přesně popisuje vztahy v rodné vsi s celkovým počtem asi 400 obyvatel, kde každý zná každého a kde si lidé doslova „koukají do kuchyně.“ Jak to bývá, nikdo není ani dobrý, ani zcela zlý, jsou zde uzavřené povahy i místní opilci a zkrachované existence, spisovatelka najde bývalé i současné kamarádky a sbližuje se se staršími lidmi, kteří si ji pamatují od jejích prvních krůčků. Tento mikrosvět větší vesnice je ve svém důsledku obrazem jednoho uzavřeného společenství, obrazem místních zažitých zvyků a všedního chování, vystižením typických vztahů mezi lidmi. Mistrně a v detailech popsaný všední, obyčejný život se však stává odrazem nás všech, celé naší společnosti. Další překvapení při čtení knihy vás čeká v tom, co nebývá tak často obvyklé a je dosti vzácné – malosvět může být předobrazem velkého světa, pár venkovských typů a týpků symboly všech podobných, kteří žijí kolem nás, události jednoho malého společenství předobrazem většího celku. Jak věří mystikové – co je nahoře je i dole a naopak – co je příznačné pro jednu vesnici je platné pro celou širší společnost.

Příběh jednoho domu a tajemna kolem něho přerostl autorce do symbolického obrazu našeho života a našich dnů – což je úkolem – možná nechtěným – za nějž by mnohý píšící spisovatel dal vše. Autorka tímto přesahem dokazuje, že i z malosti se může rodit velká věc, z obyčejné vesnice celý svět, ze setkání s lidmi světonázor. O to větší poklonu je třeba složit jejímu umění. A také nakladatelství, které dokázalo „objevit“ skutečný talent.

**********************************
Iva Hadj Moussa: HAVÍŘOVINA
Vydalo nakladatelství Host, Brno, 2022

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0266 s