Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Komunita zmizelých – Zlo se skrývá za hranicí

19.02.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Komunita zmizelých – Zlo se skrývá za hranicíKdo by nechtěl mít nějakou zvláštní schopnost, jíž by se lišil od druhých? Travis Wren takovou schopnost má – dokáže najít ztracenou nebo zmizelou osobu podle nepatrných indicií nebo malého předmětu patřícího hledané osobě. Na začátku románu KOMUNITA ZMIZELÝCH prozrazuje, že tato výsada je darem spíše danajským a přináší mu mnoho potíží. Také se zařekl, že hledání pohřešovaných osob, za což si jej bohaté rodiny najímají, úplně zanechá. Ještě jednou se však nechá umluvit...
 

Vyrazí po stopách oblíbené spisovatelky temných a děsivých knih určených dětem Maggie St. Jamesové, která před několika lety záhadně zmizela ze světa.  Pátrání ho zavede na odlehlé místo hluboko v lesích, místo, o němž si většina lidí myslí, že je pouze smyšlené. Tam jeho stopa končí...

To je východisko románu Shey Ernshawové, který se nyní v překladu dostává k českým čtenářům. 
Ve velké části knihy se ponoříme do světa zvláštního společenství lidí, kteří se zřekli výdobytků civilizace a z nějakého důvodu jim vyhovuje jednodušší život. Komunita zmizelých představuje samostatný oddělený svět, která má svá vlastní pravidla a zákony. Jak se v něm žije těm, kteří si říkají Pastýři, jsou zde lidé spokojení a čeho se tak hrozně bojí, že odsud nemohou odejít přes přísně střeženou hranici? Je v okolí mimořádně nebezpečný mor?

Otázky se před čtenářem vynořují a během popisu života v uzavřené komunitě se jich objevuje stále více. Vše nahlížíme z pohledu trojice osob se jmény Theo, Calla a Bee. Co se děje v komunitě? Jak to, že si lidé nepřipomínají svoji minulost? Kdo to vše ovládá a řídí? Stejně jako se v zapomnění a jakémsi podvědomém snění ocitají členové skupiny, stejně tak autorka mlží i mysl čtenářů. Čemu věřit, komu držet palce, jde opravdu o boj za přežití? Kdo je zde kdo, jak se sem dostal? Kým byli v minulosti hlavní rozpravěči příběhu?

Téma komunity odtržené od běžného světa a s problémy, které toto odloučení způsobí není jistě nové. I skutečnost, že jsou lidem vymazány vzpomínky není v literatuře (i ve skutečnosti ničím novým. Přesto vás však pohled Shey Ernshawové zaujme a přitáhne. Kniha vás zcela pohltí, budete s ní žít a čekat na rozuzlení. Na vysvětlení jak ke ztrátě paměti u Pastýřů došlo, kde je původcem a kým jsou hlavní vypravěči si musíte počkat do závěrečných krátkých kapitol. Tady buď přijmete vysvětlení jaké autorka podává nebo se vám bude zdát popsané ovlivňování mysli až nemožné? To už je na čtenářích – ti kteří uvěří tak mají v rukou vynikající román o cestě do neprobádaných míst mysli a dočkají se mimořádného zážitku. Ti skeptičtější, mezi něž se řadí i autor tohoto článku, mohou brát román jako jakousi pohádku pro dospělé, pohádku o zlém čaroději a očarovaných obětech.

Ať nahlížíte román z jednoho či druhého pohledu vždy cítíte podvědomý strach z temnoty, která může být jak kolem vás tak i ve vaší vlastní mysli. Škoda jen, že manipulace, již zde provádí vůdce komunity Levi, není více propracována a že se málo dozvíme o jeho nekalých metodách. Ale to by asi byla jiná kniha. Přesto však otázka ovlivňování mysli jak jednotlivců tak větších celků zůstane v myslích čtenářů otevřená a je jen na nás, jak se s ní vypořádáme. Zaručuji, že vám bude ležet dlouho v paměti.
******************************************
Shea Ernshawová: KOMUNITA ZMIZELÝCH
(A History of Wild Places)

přeložila Tereza Suchá
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno, 2023

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0276 s