Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Noční brána – sedmý díl detektivní série Petera Maye AKTA ENZO

25.03.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Noční brána – sedmý díl detektivní série Petera Maye AKTA ENZOV ospalé francouzské vísce se pod kořeny vyvráceného stromu najde mrtvola muže v německé uniformě s prostřelenou hlavou. O týden později někdo v nedalekém domě chladnokrevně zavraždí pařížského obchodníka s uměním Émila Narcisse. Obě vraždy však od sebe dělí více než sedmdesát let. Souvisejí nějak spolu? Kdo jiný může policii pomoci při vyřešení případu než slavný forenzní odborník Enzo MacLeod?
 
Nedávno jsme ve webmagazinu.cz psali o nejnověji vydané knize spisovatele Petera Maye UŠLECHTILÁ STEZKA vybočující z jeho typického žánru dobrodružné detektivky.  V NOČNÍ BRÁNĚ je tu opět starý dobrý známý Peter May a klasické schéma – nalezení mrtvoly (dokonce dvou) a postupné vyřešení příčin a nalezení pachatele. Pravda - Enzo Macleod je již důchodce, který si sladce užívá zaslouženého odpočinku po boku své manželky Georgette a těší se na narození prvního potomka. Ale staré nevyřešené vraždy jsou jeho specialita. Když k tomu přijde žádost mladého četníka Arnauda, který potřebuje pomoc při vraždě současné, nechá se vtáhnout do událostí.

V knize současně běží dva děje – historie z doby druhé světové války a dnešní vražda známého výtvarného kritika. Za všechno  - v minulostí i dnes - může jeden ze světově  nejslavnějších obrazů – daVinciho Mona Lisa. O cenný portrét mají Němci obrovský zájem. Nestačí jim rozkrádat umělecké předměyt v okupovaných územích. Specielně Monu Lisa by chtěli osobně jak Hitler jako nejvýznamnější obraz nově se rodící galerie v Linci a vrchní velitel Luftwafe Göring, který ji sobecky chce mít jen pro své potěšení.  Jak Hitler tak Göring si najdou „svého“ člověka, který jim má nenápadně Monu Lisu sehnat. Vždy jsou to prověření obchodníci s obrazy  – Hitler pověří Paula Langeho, Göring Karlheinze Wolffa. Své si také řekne ředitel pařížského Národního muzea Jacques Jaujard, který vymyslí plán jak Monu Lisa zachránit před nacistickým přivlastněním. A přidává se i generál De Gaulle, který má vlastní želízko v ohni jak zachovat obraz pro Francii.  K tomu využije Georgette Pignalovou, která vystudovala dějiny umění a při balení ukradených uměleckých děl pro Němce asistovala.

V tradičním propletenci dějů a příběhů z různých dob a propojení skutečných postav s postavami fiktivními bude možná chvíli trvat než se zorientujete. Ale Peter May dokáže psát tak poutavě, že knihu přečtete skoro na jeden zátah.  Přes hodnověrnost skutečných postav známých z historie zde čtenář najde řadu otázek. Na tu zásadní v závěru nechává May odpověď na čtenáři – existuje či existovala někdy zdařilá kopie Mony Lisy? Jiné otázky se vyrojí těm, kteří (jako já) naznají předchozí díla AKTA ENZO. Nepochopil jsem třeba kdo je Charlotta, kterou Enzo navštíví ve vězení a také bych rád věděl víc o vzniku vztahu mezi Enzem a Georgettou. May předpokládá, že čtenář zná odpovědi z předchozích dílů, takže budu asi muset navštívit knihovnu nebo si celou sérii zakoupit, jak ji (za skutečně lukrativní cenu) nabízí vydavatel – nakladatelství HOST.

Ve srovnání s jinými knihami oblíbeného autora zde není příliš popisů krajiny (i když na dějiště několika románů ostrov Entry se také letmo podíváme), ani May nerozehrává příliš psychologických detailů. Kniha je tak trochu nevyrovnaná – zatímco jednající postavy jsou představeny jen letmo, takže vás to přinutí občas se vrátit a hledat na minulých stránkách, pak třeba vojenskému výcviku Georgetty je věnována dlouhá pozornost, byť ona v průběhu děje své získané znalosti nepotřebuje. Možná je ani nebude potřebovat - pokud můžeme věřit autorovi – NOČNÍ BRÁNA je posledním dílem série.

Ve srovnání s jinými (a známějšími knihami Petera May – viz na příklad SKÁLA, MUŽ Z OSTROVA LEWIS či již zmíněný OSTROV ENTRY (o všech jsme na stránkách webmagazinu.cz psali), představuje NOČNÍ BRÁNA spíše průměrný román bez drásajícího napětí a vršení hororových situací. Ale dík historickému pozadí jde o román čtenářsky zajímavý a čtivý – proto vychází již ve druhém vydání. Chápete, že v přemíře plodným autorem napsaných titulů nemůže být každé dílo veledílem.

*****************************
Peter May: NOČNÍ BRÁNA
zanglického originálu The Night Gate přeložila Linda Kaprová
2. vydání - vydalo nakladatelství Host, Brno v roce 2023

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0206 s