Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Letní výtvarný salon Kodl Contemporary začíná

21.06.2023   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Letní výtvarný salon Kodl Contemporary začínáLetní výtvarný salon Kodl Contemporary již pošesté představuje přední umělce současné scény. Letos poprvé nejen v Praze, ale i v Helsinkách, na výstavě jsou totiž rovnocenně zastoupeni čeští a finští tvůrci. Expozici je možné navštívit v prostorách Galerie KODL do 31. července.  
 

Při pohledu na předchozí Letní výtvarné salony je patrné, že každý z ročníků byl v mnoha faktorech zcela unikátní. Letošním již šestým ročníkem vstupuje tato tradiční výstavní akce do druhé poloviny první dekády. Symbolicky tak posouvá hlavní strategii Kodl Contemporary – prosazovat české současné umění v mezinárodním kontextu – ještě o něco dál. Letos poprvé se totiž nebude konat pouze v Praze (19. 6. – 31. 7. 2023), ale přesune se do Helsinek, kde bude zahraničnímu publiku přístupná v prostorách Embassy Gallery od 7. 9. 2023 do 2. 10. 2023. Mezinárodní scéna není zastoupena pouze jedním hostujícím zahraničním umělcem, ale zcela rovnocenně představuje tři české a tři finské autory.

Mezi českými autory se představí hned dva známí současní umělci, jejichž tvorba je spojena především se sklem. Rony Plesl se na výstavě prezentuje šesti skleněnými plastikami, z nichž pět bylo vytvořeno za použití unikátní technologie Vitrum Vivum. S touto technologií, která umožňuje doposud neproveditelné odlévání monumentálních skleněných plastik, začal Rony Plesl jako první na světě. Lukáš Novák je také expertem v posouvání hranic skleněné plastiky. Na výstavě poprvé představí svou vlastní unikátní techniku. Trojici českých autorů uzavírají malby umělkyně Iry Svobodové, pocházející ze série VOID. Umělkyně v cyklu obrazů vychází z básní Aloysia Bertranda, který inspiroval již surrealistické malíře, mimo jiné například Toyen. V sérii se autorka zabývá tématem prázdnoty, které rozpracovává z několika úhlů pohledu.

Finské autory propojuje hluboký zájem o zkoumání procesu umělecké tvorby – použitých technologií a určitých mezer mezi nimi. Leena Nio pokouší optický vjem diváka, který je chvíli na vážkách, zda obraz, na který hledí, představuje textilní tvorbu nebo realistickou malbu. Vesa-Pekka Rannikko i Miika Nyssönen jsou intermediálními umělci představující malby a objekty. Navzdory tomu, že díla Vesy-Pekky Rannika bychom nazývali spíše objekty, on sám je řadí k malbě. Miika Nyssonën naproti tomu studuje okolní prostředí. Svými díly, ač na první pohled abstraktními, působí na divákovu osobní vizuální zkušenost prostřednictvím základních konstrukcí, z nichž je vystavěn vizuální svět. Sám sebe proto nazývá „tvůrcem atmosféry“.

Ideou Letních salonů je představovat širší veřejnosti soudobé umění v mezinárodním kontextu a ve více srozumitelném formátu skupinových výstav. Umělci mohou nejen představit to nejlepší ze své tvorby, ale zároveň mají příležitost srovnání se svými kolegy. Důraz na kvalitu přejímá myšlenku někdejších pařížských Salonů, na kterých se organizátoři a umělci vždy snažili zaujmout publikum tím nejlepším.

Spoluzakladatel Kodl Contemporary a hlavní garant výstavy Letní výtvarný salon, Jakub Kodl, chce navázat na rodinou tradici Galerie KODL. Svou pozornost však obrací čistě k současnému umění: „Máme jasný cíl – zvyšovat povědomí o českém současném umění ve společnosti, a to jak u nás, tak ve světě. Když jsem Kodl Contemporary společně s bratrem zakládal, chtěli jsme především zvýšit prestiž současného českého umění. V porovnání se světem se nám české umění zdálo zcela nespravedlivě opomíjené a podceňované. Věřím, že právě pořádání mezinárodních výstavních přehlídek ve spolupráci se zahraničními v mezinárodním kontextu se nám podaří tuto nerovnováhu změnit.“

Komentované prohlídky:
V rámci výstavy budou probíhat komentované prohlídky v níže uvedené čtvrtky vždy od 16 hodin.
29. 06. 2023 - Ira SVOBODOVÁ
06. 07. 2023 - Kurátor Kodl Contemporary – Současné finské umění
13. 07. 2023 - Rony PLESL
27. 07. 2023 - Lukáš NOVÁK

Galerie Kodl
Národní 7, Praha 1
www.kodlcontemporary.cz
Email: kodlcontemporary@galeriekodl.cz
Instagram: @kodlcontemporary
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s