Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Stíny nad Pecan Hollow – originální román Caroline Frostové

24.06.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stíny nad Pecan Hollow – originální román Caroline Frostové Slovo „stíny“ jakoby předurčovalo to, co čtenáře v tomto románu čeká. Slogan říká, že „zničující lásce ani temné minulosti neutečeš.“ Nečekejte však lásku v duchu romantických příběhů. Hned v prologu (rok 1976) poznáte oba aktéry vyprávění a bude vám jasné, že jejich vztah bude zcela jiný. Najednou na vás dýchne „stín“ – čekáte od knihy oddech a kladné hrdiny a od začátku je jasné, že tohle bude mnohem temnější. Představuje se vám dvojice, která je na štíru se zákony a jejíž morálka není chvályhodná.

 


Ale autorka nepospíchá. V první „současné“ části – to je rok 1990 - vám dá nahlédnout do života mladé ženy Kit, která žije osamocena v malém ospalém městečku Pecan Hollow. Má problémy s chováním své pubertální dcery Charlie, nad jejímiž názory i skutky přivírá oči protože říká, že v jejích létech „byla horší.“ Pak máte možnost poznat minulost Kit. konkrétně v roce 1970 – to jí bylo třináct a byla již poněkolikáté na útěku od pěstounů. Vzbudí vaše sympatie – třináctileté dívenka, která nikdy nepoznala rodiče ani mateřskou lásku a bloudí světem s tím, že má hlad a musí si něco k snědku ukrást. Při tom dojde k seznámení se sympatickým mladým mužem Manym, který jí z největší bídy pomůže, vezme ji k sobě a začne se o ni starat. Jenže ty titulní „stíny“ jsou všudypřítomné – z Manyho se rychle vyklube zlodějíček, který šikovně zapojí dívenku do svých nekalostí. Při jedné akci Many neudrží svou zásadu nepoužít násilí a dostane se do vězení. Kit ujíždí...

Setkáte se s ní až v texaském Peace Hollow, kam ji zpráva o jediné příbuzné tetě Eleanor dovedla, kde vychovává Manyho dítě a i po smrti Eleanor se stará o domácnost. Není jí tu příjemně – „stín“ nad jejím neznámým původem, mexickými rysy i způsobem života ji znemožňuje mít přátele a zapadnout do komunity. A přijde třetí „stín“ . Many se po deseti letech vrací vězení a Kit se musí rozhodnout jak dál – minulosti neutečeš.

To, co jsem dosud napsal, nepůsobí tak drsně jako samotná kniha. Málokdy se najde hrdinka,  s níž jste nuceni sympatizovat a přitom s ní v mnohém nemůžete být zajedno a nesouhlasíte s jejím způsobem života,  jak to udělali občané z Pecan Hollow  Kit přes vše temné a problematické vám utkví v paměti. Už tím , jak bojuje s nepřízní osudu, jak se snaží utéci své minulosti a správně vychovat svoji dceru. Čím více ji poznáváte, tím životnější a tragičtější se vám přiblíží její cesta životem a její způsob překonávání překážek. Bývá porovnávána s hrdinkou jiného oblíbeného románu KDE ZPÍVAJÍ RACI Delie Owensové (psali jsme o něm ve webmagazinu –http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=16978 a http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=17123 ), jehož  polodětská hrdinka se po odchodu rodičů musí starat sama o sebe. Na rozdíl od ní, která najde pomoc a posilu alespoň  v jedné rodině černého obchodníka, Kit nemá v životě nikoho. O to více musí bojovat s nepříznivým osudem a vy to prožíváte s ní. Jak muselo být složité, tuto postavu vytvořit, popsat a uvést do povědomí čtenářů, dát jí bojovnou sílu pro nelehký život – to musíte na románu Caroline Frostové oceňovat.

Postava Manyho je z počátku sympatická, ale pak ho poznáte jako egoistu a násilníka, který by si k sobě možné odvedl i svoji dospívající dceru. To Kit nikdy nemůže dopustit... A Charlie, o níž se bude soupeřit,  je ¨typická puberťačka s odporem ke všemu „dospěláckému,“ kterou teprve horrový závěr probere a pomůže jí najít tu správnou osobu, s níž může zůstat a jíž může věřit.

Je až neuvěřitelné, jak se budou měnit čtenářovy názory v průběhu čtení knihy. Z počátku vás dvojice z rodu Bonnie a Clyde bude spíše odpuzovat, pak podlehnete vypravěčskému kouzlu autorky  a s oběma ženskými postavami budete prožívat jejich peklo na zemi. Drastický závěr „stíny na Pecan Hollow“ rozežene, ale z paměti vám nervozita nevymizí a čtenářský zážitek se tam dlouho usadí.

Je neuvěřitelné. že román STÍNY NAD PECAN HOLLOW je první knihou kalifornské autorky Carline Frostové. Na její podobě se určitě podepsalo autorčino povolání manželské a rodinné terapeutky, ale mistrovství, jakým dala svým postavám život a jak jejich nelehké osudy podává, jsou její zásluhou. Kniha je prostě nad očekávání kvalitní, psychologicky věrohodná, čtenářsky čtivá a objevná. Nakladatelství Jota ve svém dramaturgickém výběru mělo opět mimořádně šťastnou ruku a tato kniha patří mezi jeho objevy. I když se možná k ní nebudete často vracet, přesto vás určitě osloví a zaujme.
******************************
Caroline Frostová: STÍNY NAD PECAN HOLLOW
z anglického originálu Shadows od Pecan Hollow přeložila Simoneta Dembická
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno v roce 2023
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1058 s