Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kdo zabil malého prince

08.07.2023   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo zabil malého princePřemýšlím, kolik knih na světě tak může existovat. Více než lidí, méně než lidí? Zcela jistě je nikdo prozatím určitě nespočítal. Miliardy myšlenek, potištěného papíru, příběhů a výpovědí. Jak malý zlomek z toho dokáže jedinec vůbec vzít do ruky, natož přečíst.
Druhou otázkou ale zůstává, kolik knih z celkového množství kdy utkvělo v lidské mysli. Učíme se o knize knih, rozdávají se mezinárodně uznávané literární ceny, a přesto sílu samotných knih prověří až čas a další generace. 
Malý princ je jednou z mnoha perel literárního světa. Těžko odhadnout jestli o jeho budoucí slávě, byť jen zlomkem, tušil Saint-Exupéry. Pochybuji. 
Jak to ale s malým princem, liškou a pilotem mohlo ve skutečnosti být? Opravdu malý princ zemřel jak nám kniha předkládá? A co se stalo s letcem? Další a další otázky, které se vynořují po celá desetiletí otevírá kniha Michela Bussi Kdo zabil malého prince?

Opravdu malého prince uštknul had, díky čemuž se dostal zpět na svou planetu B612? A co záhadné zmizení Antoina de Saint-Exupéryho jen pár měsíců po vydání knihy?

Kniha Malý princ je nejpřekládanějším literárním dílem na světě hned po Bibli. Tento zvláštní a fascinující příběh je i jedním z nejprodávanějších na světě. Příběh malého blonďatého chlapce, kterého smrtelně uštkne had, je jakýmsi všeobecným ztělesněním dětství. Ale je pravda o této knížce skutečně tak jednoduchá? Položil si vůbec někdo otázku, kdo skutečně zabil malého prince? Neschoval snad Saint-Exupéry identitu svého vraha do tohoto příběhu? Neboť jeho smrt, která následovala několik měsíců po vydání knihy, zůstává doposud záhadou. Kniha Kdo zabil malého prince? se zabývá hypotézami, možnými viníky i motivy, aby nakonec odhalila překvapující pravdu o Saint-Exupérym a jeho literárním hrdinovi. Pokud se ovšem rozhodnete tomu uvěřit… Co když Saint-Exupéry do příběhu malého prince vetknul ještě něco dalšího, něco, čeho jsme si dosud nevšimli? Nebyl to právě malý princ, který pronesl, že to, co je nejdůležitější, je očím neviditelné? Co když nám stále uniká nějaký důležitý fakt, který by nám jednou provždy objasnil Saint-Exupéryho smrt?
Tolik k anotaci knihy. Plno otazníků nejen v ní, ale v celkovém příběhu Malého prince zůstává i nadále díky smrti samotného Saint-Exupéryho.

Dne 31. července 1944 vzlétl z Korsiky k letu nad Francií, ze kterého se již nevrátil. Dodnes se vedou diskuze, jak vlastně zemřel. V roce 2000 byly trosky jeho letounu nalezeny ve Středozemním moři poblíž francouzského přístavu Marseille. Bývalý stíhač německé Luftwaffe Horst Rippert ve francouzské knize autorů Jacquese Pradela a Luca Vanrella z roku 2008 tvrdí, že Saint-Exupéryho sestřelil právě on. Historikovi Lino von Gartzenovi, který pátral po okolnostech jeho smrti a který Ripperta objevil, řekl: „Můžete teď přestat pátrat, já jsem sestřelil Exupéryho.“ „Kdybych věděl, že uvnitř sedí jeden z mých nejoblíbenějších autorů, nikdy bych nestřílel,“ dodal.

Ve skutečnosti Rippertovo tvrzení není podloženo dobovými dokumenty. Německé záznamy o nárokovaných sestřelech v prostoru Francie jsou kompletně dostupné. Spojenecké záznamy odposlechů německého rádiového provozu dokládají, že během letecké činnosti obou válčících stran nad jižní Francií toho dne k žádnému boji nedošlo. Zůstávají nadále ve hře možnosti, že pád jeho stroje do moře mohla způsobit technická závada letounu, nedostatek pohonných hmot, nebo jeho zdravotní indispozice.

Co když ale vše bylo pouze snaha se zviditelnit. Nebylo by to poprvé v dějinách, kdy díky tvrzení jednotlivců docházelo k různým hypotézám a závěrům, které daly vzniknout všeobecnému pojetí historických okamžiků a překonány byly až o mnoho desetiletí, či století později, s objevením dalších faktů.

Je možné, že by v ten den k žádnému pádu nedošlo? Nebo snad došlo a pilot se zachránil? Saint-Exupéry byl sám o sobě velmi osobitým člověkem. Často se zmiňoval o své úzkosti z aktuálního přemechanizovaného světa. Přesto létání miloval tak moc, že zrušil zásnuby s Louise de Vilmorinovou kvůli své letecké nehodě, po které si snoubenka a její rodina nepřály, aby se k létání vrátil. Rozpolcenost a niternost mu byla vlastní. 
Zároveň ale je důležité si uvědomit, že plno jemu podobných sestřeleno bylo. Rychle bez velkých poct i hlubší historické stopy. Zuřila druhá světová válka, umíralo se rychleji než žilo.

Vždy, když není nalezeno tělo, otevírají se tak vrátka ke všem možným spekulacím, víře ve šťastnější konec. Ne jinak tomu je i v knize MIchela Bussi Kdo zabil malého prince? 
Exupéryho jsem četla a mohu z upřímností říci, že Malý princ mě jako každého zaujal. Nejsem naprostým fanouškem, to ne, ale rozhodně kniha patří mezi ty, které ve mně zůstávají od doby přečtení. I díky drobným obrázkům, množství silných mouder a tragikou hlavních postav.
Ne, nejsem skalním fanouškem jednoho titulu, stejně tak ráda mám Exupéryho Citadelu nebo Noční let. 

Kniha Kdo zabil malého prince? pro mě tak trochu byla nad mé schopnosti. Ale pozor! Ne proto, že je špatně napsaná, to určitě ne, ale vedle hlavních postav jsem si připadala jako absolutní břídil. Plno použitých citací jsem neznala. Dynamika autora a naprosté ohromení Malým princem je totiž cítit na každé straně.
Dobře vymyšlené argumenty, které vyvracejí všechny jednoduché hypotézy o osudu Exupéryho i malého prince, jsou vzápětí bourány a vy si říkáte, že pokud jste se kdy považovali za fanouška oné slavné knihy, tak rozhodně "stojíte" někde úplně vzadu ve frontě na podpis. Klobouk dolů. Jelikož by veškerý děj měl být postaven na reálných skutečnostech dosavadních poznatků o Exupéryho životě či smrti, tak objem znalostí samotného autora knihy je ohromující. Alespoň pro mě.

Samotné rozebírání Malého prince mě až tak nezaujalo. Líbí se mi určitá tajemnost této knihy. Ne všechny otázky musí být zodpovězeny. Ne všechna proč potřebuji protože. Co se mi ale líbilo? Rozhodně pasáže o samotném autorovi. To, jak hluboký vztah měl ke své matce jsem věděla, ale tím veškeré mé znalosti o soukromí končily. Velmi mě potěšilo, že Michel Bussi poměrnou část své knihy věnuje i samotnému Exupérymu. Určitě jenom dobře. Mít knihu složenou jen na hypotézách "co by, kdyby" jen tak někdo vážně nebere.

Kdo zabil malého prince? rozhodně není kniha pro každého. Dějová linka není natolik silná, aby se dalo stavět pouze na ní, tudíž určitě to chce, abyste byli alespoň okrajovými fanoušky Malého prince nebo přinejmenším Exupéryho. Ten, kdo patří do skupinky "Správně vidíme jen srdcem" bude v knize jako doma.
Ono ústy tohoto drobného hrdiny: "Nikdy nejsme spokojeni, tam kde jsme". Vždy můžeme říci, že Michel Bussi  mohl ve svých úvahách někde přidat nebo ubrat, přesto po přečtení knihy budete odcházet s vědomím, že jestli jste si mysleli, jak dobře znáte knihu Malého prince a Exupéryho svět, odcházíte i tak o něco bohatší. 

 

Kdo zabil malého prince
Michel Bussi
Jota, 2022


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0207 s