Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Klíč k vraždě – opět klasická anglická detektivka z pera J.R.Ellise

08.07.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Klíč k vraždě – opět klasická anglická detektivka z pera J.R.ElliseJiž podruhé se setkáváme na knižních pultech s dílem nové hvězdy anglické detektivky J.R.Ellisem. Po románu SMRT V TEMNOTÁCH (psali jsme o něm http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=17603) vydává nakladatelství Mystery Press další detektivní lahůdku ze série Vraždy v Yorkshiru. Opět se setkáte s vrchním inspektorem Jimem Oldroydem a jeho mladším kolegou Andym Carterem, opět vás autor provede po yorshirské vrchovině a jejích městečkách a předloží záhadu stylu „uzavřeného pokoje.“
 

Podobně jako v jiných klasických detektivkách je hned na počátku smrt. Při koncertu světoznámého Schubertova smyčcového kvarteta je z osvětlovací rampy zastřelen vynikající houslista Hans Müller hned poté. co dozněla Schubertova vrcholná skladba Smrt a dívka. Inspektor Oldroyd, milovník klasické hudby, je tak přímým svědkem úkladné vraždy.  Zatímco nechává celou budovu uzavřít, prověří  mrtvého a uklidní přítomné, vrah uniká. A mizí i jedinečné stradivárky - housle nesmírné ceny z roku 1710.

Dvě záhady najednou – kdo zastřelil hudebníka a kam zmizely jeho housle? Při pátrání po tajemném střelci a jeho motivu dostávají se Oldroyd a jeho mladý kolega do uzavřeného světa bohatých sběratelů hudebních nástrojů, což jsou někdy velice zvláštní podivíni. Po čem pátrat dříve – po houslích nebo po vrahovi? Výslechy přítomných, členů kvarteta ani pořadatelů nepřinášejí žádné výsledky. Na odpovědi ke klasickým otázkám detektivů „kdo, jak a proč“ se těžko hledá odpověď.

Kdo a jak odnesl housle se objasní jako první. Ale kdo střílel se dozvíte až v samotném překvapivém závěru. A hlavně také pak odpověď na otázku proč na niž se musí hledat odpověď v dávné minulosti členů kvarteta. Při pátrání kdo byl ve skutečnosti zavražděný, odkud pochází a jak získal cenné housle, se dostaneme až do poválečné Německé demokratické republiky i s její tajnou policií Stasi. A pak jsou tu ti, kteří nemohou odpustit nacistům, že kradli cenné kulturní hodnoty. Kniha tak dostává najednou nový význam, jde o víc než o hledání pachatele.

Jako v každé správné detektivce je nakonec vše objasněno, překvapení se na závěr koná, i když od poloviny možná tušíte, kdo má na smrti podíl, ale nedokážete vydedukovat, jak to udělal. Byť je závěr logický, přesto vás může mírně rozladit, protože je to podobné, jako když kouzelník vytáhne králíka z klobouku. Ale ke cti autora je třeba připsat několik jiných plusů. Přímo před očima se zjevují lidé ze severoanglické  yorkshirské vrchoviny, citlivě je přesně popsána krása místní přírody i místní zvyklosti. Autorovy popisy jsou přesné, dialogy znějí čistě a opravdově. Cítíte, že J.R.Ellis psát umí a že píše s radostí. A že jsou některé pasáže vyšetřování trochu nudné či pomalé? Tak to v anglických detektivkách bývá. Pro přátele hudby přidává J.R.Ellis hned v úvodu komisařovy přesné pocity při sledování Schubertovy skladby Smrt a dívka, což svědčí o jeho dobré znalosti hudby. A navíc se v úvodních jedenácti kapitolách dostane čtenáři poučení o stravivárkách – všech dosud známých i s popisy, kdy vznikly, kdo je vlastnil či vlastní a jakou mají hodnotu.

Ke knize můžete mít mírné výhrady (viz zmíněný konec či to, proč vrchní komisař místo zklidnění publika nejde hned hledat vraždícího střelce) ale autor dal knize přesah do historie a rozhodně stojí za přečtení. Pro milovníky klasických záhad se tu rodí nové jméno a můžeme se těšit na další v podobném stylu psané romány.

J. R. ELLIS
J. R. Ellis pochází z dělnické rodiny, což mu ale nezabránilo, aby vystudoval Oxfordskou univerzitu a stal se učitelem. Vždy se zajímal o záhady, nadpřirozeno a neobjasněné zločiny a už během kantorských let psal dětská divadelní představení a duchařské historky. Naplno se autorské tvorbě ale začal věnovat až v důchodu.
Jeho série Vraždy v Yorkshiru je neodmyslitelně spjata s krajem, kde Ellis žije. Inspirací mu pro ni byly detektivky Agathy Christie a Johna Dicksona Carra ve stylu záhad zamčeného pokoje, nebo třeba seriál Jonathan Creek. Věří, že pro detektivní romány není důležité jen to, kdo spáchal zločin, ale také jak ho provedl.Ačkoliv píše o vraždách, vyhýbá se přehnaně brutálním scénám a raději klade důraz na lehký styl, prvky humoru a promyšlenou zápletku.
foto © J. R. Ellis
*****************************************************
J.R.Ellis: KLÍČ K VRAŽDĚ
z anglického originálu The Quartet Murders přeložil Michael Havlen
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o., Praha. 2023

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1275 s