Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Otočení klíčem – mrazivá psychologická studie od Ruth Ware

25.07.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Otočení klíčem – mrazivá psychologická studie od Ruth WareTéma záhadného domu, kde duchové (nebo někdo neznámý) páchá různé problémy, mající znesnadnit život těm, kdo v domě bydlí, je v literatuře časté a možná už trochu omšelé. Čtenáři je předem jasné, že vše tajemné se na konci logicky vysvětlí, záhady přestanou být tajemstvím a moc kouzel a čar nebude trvat dlouho. Můžete se tak soustředit na to, jak je román napsaný, jak je napětí stupňováno a sledovat úsilí autora o zachycení duševních stavů aktérů ve vypjatých chvílích. Britské autorce Ruth Ware se to v tomto díle daří znamenitě.
 

Na obálce knihy OTOČENÍ KLÍČEM si přečtete „Když přijímala práci snů, netušila, že se chystá překročit práh do noční můry.“ Pokud zpozorníte, pak se na zadní straně dozvíte, že hlavní postavou bude mladá Rowan Caineová. Když narazí na inzerát slibující za práci chůvy čtyř malých dětí až trojnásobek jejího dosavadního platu a navíc ubytování a plné zajištění, nezaváhá ani chvíli. Přijímací pohovor dopadne dobře a Rowan se práce ujme. Jenže bleskem je na vše sama, rodiče dětí, oba architekti, odjíždějí věnovat se práci a Rowan začíná poznávat dům i děti.

Od začátku víte, že její rozhodnutí přijmout práci snů mělo svá úskalí. Rowan to vypráví sama jako předlouhý dopis z vězení advokátovi. Podrobně líčí všechny události a zdůrazňuje, že jedno z dětí, které skončilo smrtí, nezabila ona. Kdo ale? Rowan ví, že udělala spoustu chyb. Lhala, když žádalo o místo a ani její chování k dětem nebylo vždy ideální. Ale vražednicí není, i když ji policie obvinila a její dosavadní obhájce jí nevěří.

Na více než 300 stranách poznáváme „dokonalý“ dům daleko od civilizace ve skotské vysočině. „Chytrý“ dům, kde je všechno předprogramováno. Ale vyznat se v tom už není jednoduché. A děti také zrovna nehoří přízní po její péči. Když pak dojde k podivným hlukům, přemisťování věcí a klíčů a když se vše zamotá „otočením klíče“ ke dveřím do podkroví a k jeho tajnostem, je Rowan na pokraji šílenství. Mělo ji varovat, že před ní tu nevydržela ani rok žádná chůva i to, že jí jedna z holčiček pošeptá varování: „Nechoď zpátky. Není to bezpečné. nebude se jim to líbit...“ Ještě, že je tu alespoň přes dvůr bydlící šofér Jack – ten také „otočí klíčem.“

A klíčem „otočí“ i autorka, když v poslední třetině románu odhalí ještě jedno tajemství, týkající se vlastní Rowan. Na rozdíl od podobných „románů s tajemstvím,“ kde jedno tajemno střídá druhé, se Ruth Ware drží střídmě v rovině možného. Nezahlcuje čtenáře ani překvapeními ani drobnými odhaleními, vše plyne pozvolna až do překvapivého konce (či možná dvou konců). Napětí roste pozvolna, vše má své místo a autorka je velmi pečlivá ve vykreslování podrobností. Stejně důsledná je i v psychologii jednajících postav – děti jsou dětmi, ale zároveň jakoby něco tajily,

Rowanino jednání je pečlivě vyjasněné, i když i tady je prostor pro to, aby bylo „všechno jinak.“ Ruth Ware si s čtenářem nehraje hru na slepou bábu, předkládá vše do detailů a její „hrdince“ budete držet palce od samého začátku. Autorka bestsellerů jako CHATA V HORÁCH (viz http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=17467) a VŠUDE KOLEM ČERNÝ LES ovládá dokonale spisovatelské řemeslo, její popisy jsou dokonale jasné a psychologie přesná.

 Není to  detektivka v tradičním slova smyslu, ba ani thriller, jak najdete na obálce. Nejspíše lze knihu zařadit mezi psychologické romány a klidně na ni klást mnohem větší požadavky. Určitě po přečtení mi dáte za pravdu, že se vše podařilo, i když na několik  drobných otázek si musí čtenář odpovědět sám. Alespoň hned tak na OTOČENÍ KLÍČEM nezapomene.

RUTH WARE

Ruth Ware je britská spisovatelka původem z Lewesu ve Východním Sussexu. Vystudovala anglický jazyk na Manchesterské univerzitě, a než se začala věnovat psaní na plný úvazek, vyučovala angličtinu v Paříži. Její literární styl bývá často přirovnáván k vypravěčskému umění Agathy Christie.

Na kontě má osm thrillerů, které byly přeloženy do čtyřiceti jazyků a ovládly žebříčky bestsellerů po celém světě. Čeští čtenáři její tvorbu dobře znají z románů Všude kolem černý les, Žena z kajuty č. 10, Hra na lháře, Smrt paní Westawayové a Chata v horách. Podle prvních tří se chystají filmové či seriálové adaptace. Pod vlastním jménem Ruth Warburton publikuje také knihy v žánru young adult.

V současné době žije s rodinou poblíž Brightonu a ve volných chvílích rozvíjí svou fascinaci starověkými a středověkými texty.
foto © Gemma Day
*****************************************
Ruth Ware: OTOČENÍ KLÍČEM
z anglického originálu The Turn of the Key přeložil Ondřej Pauser
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o.. Praha, 2023

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0281 s