Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jižanské stromy divné ovoce nesou – jitřící otázky pro americkou veřejnost

24.09.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jižanské stromy divné ovoce nesou – jitřící otázky pro americkou veřejnostMáte-li odvahu se pustit do čtení jedné z nejdrsnějších knih, jaké kdy u nás vyšly, pak s chutí do toho. Román Percivala Everetta bez jakýchkoli ohledů na etiketu, morálku či zvyklosti vás vtáhne na Jih Ameriky a vrátí zpět k ne tak dávné historii – lynčům černochů, řádění Ku Klux Klanu a vůbec k postojům těch „bílých“ vůči černošské menšině. Že to není lichotivé je nabíledni. A že je to drsně nelidské? Skutečnost byla určitě horší
Po poměrně klidném začátku, kdy poznáme jednu – poněkud výstřední rodinu začne jít do tuhého. V jižanském malém městečku PRACHY se začínají odvíjet záhadné vraždy bělochů, k nimž je vždy přiřazen jeden mrtvý černost držící v ruce varlata zabitých. Je to vždy ten samý mrtvý černoch? Tak zní první otázka a následuje hned druhá - kam se záhadně při převozu ztratí? Nečekejte však jako v detektivce rozluštění záhad a to ani na konci. Brzy zjistíte, že autorovi jde o něco zcela jiného.

Oběti z řad bílých jsou osoby, které se kdysi podílely na lynčování černých spoluobyvatel nebo jsou příslušníky Ku Klux Klanu (jako doktor  reverend Laskavý). K vyšetřování (jímž se nejprve zabývají šerif Delroy Digby a jeho poněkud pomaleji uvažující podřízení) se vzhledem k rozsahu sjedou i speciální agenti různých federálních složek (jako FBI) a začne rušno. Takové, že se v tom za chvíli nevyznáte. Ale hrůza a děs pronikají stále silněji do vědomí čtenářů.

Vše po nějaké době vypadá tak, že oběti jsou aktéry či strůjci případů někdejšího lynčování, jichž má stopětiletá Matka Z ve své kartotéce několik tisíc. Sérii brutálních vražd jakoby propojovalo mrtvé tělo mladíka Emetta Tilla, lynčovaného před 65 lety a jakoby nyní oživlého. Přítomnost černošských mrtvol osvětluje Everett jistou chicagskou společností Špičkové mrtvoly, mrazírnou, kde na hácích jsou pověšena mrtvá lidská těla, která nikdo nechtěl a která jsou posílána do škol a laboratoří. Už tahle představa vás nutí vyslovit slovíčko fuj a to není všechno – pracovníci této mrazírny mrtvol si krátí čas hraním fotbálku, kdy místo míče jim slouží lidská hlava. Fuj, ještě nemáte dost?

Kapka spravedlivé odplaty je termín Matky Zet pro záhadně se objevující těla, jichž je stále více. V této chvíli ztrácí kniha na působivosti. Pokud by se jednalo o jednu rodinu a její příslušníky (včetně Babi Cé, která kdysi neprávem označila Emetta Tilla jako černocha, který ji obtěžoval) byl by čtenář ochoten všechny ty hrůzy absolvovat a s postiženými by soucítil. Everettovi však jde o víc – chce vyburcovat svědomí Ameriky, chce, aby si všichni uvědomili nepravosti minulosti a dokázali změnit své dnešní myšlení. To je však úkol těžko splnitelný. Když k tomu použije  valící se masu černochů s trhanými pohyby, kteří přepadnou dva detektivy, když nestačí popravy ostnatým drátem.  ale na řadu přijdou i řetězy a oprátka a když poblíž jsou vždy znetvořená mrtvá těla černochů pokrytá hlínou s prázdnými očními důlky a oblečená ve staromódních šatech („negerští duchové“)  blíží se k pojmu Apokalypsa. Mysticky vstanuvší mrtvoly se rojí nejen ve státě Mississippi, ale i v dalších oblastech Spojených států, dostaneme se i do prezidentské kanceláře. Když se k tomu přidá i stejně povstalý počet Číňanů,  je tu horda mstitelů opakujících jediné slovo PROBUZENÍ.

Nevím, kdo toto odsouzení rasismu bude schopen dočíst do konce, nevím, jaký skandál mohla kniha vyvolat v samotných Státech, kterých se týká, netuším, jak tyto události mohou zajímat dnešního českého mladého čtenáře, ale jsem si jist, že kniha je mimořádně silná, přesvědčivá a úderná. Neopomenu však připomenout, že do češtiny přeložená příjmení (namátkou Kopr, Poklidný, Laskavý, Nenáročný, Laňková a d.) sice z počátku potěší, ale když nejsou užita důsledně u všech osob a když se vlastně k jižanskému prostředí vůbec nehodí, jste nad překladem v rozpacích. Když pak najdete výraz, jakým volá dcera na svou matku „nažhavená mamko bloncko“ pak vám přinejmenším zatrne. A nedivíte se jednomu recepčního v hotelu, který na otázku, jak se jmenuje jeho pes odpoví „Nemá žádné jméno. Nemám rád jména.“

Ve svém vyznění je kniha  JIŽANSKÉ STROMY DIVNÉ OVOCE NESOU tvrdý odsudek někdejších poměrů v Americe i přetrvávajících postojů – např. schůze Kuk Klux Klanu či bezúčelně hořící kříž jsou jasnou satirou a bílí lidé jsou ztvárněni až v groteskní karikatuře. Pokud zvládnete všudepřítomnou krev a stovky mrtvol možná v podtextu najdete i černý humor, který to sice neznevažuje, ale alespoň na chvíli odlehčí.
*******************************
Percival Everett: JIŽANSKÉ STROMY DIVNÉ OVOCE NESOU
z anglického originálu The Trees přeložila Petra Andělová,
vydalo nakladatelství JOTA, Brno. 2023

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.595 s