Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Marnia Robinson: Biologie lásky

03.10.2023   Renata Petříčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Marnia Robinson: Biologie láskyLáska nás oslovuje v našem primitivním, prvotním naučeném mozku. To asi každý, kdo se trošku o tuto tématiku zajímal, už ví. V podstatě nás láska a první vhodný partner v naší hlavě oslovuje přesně tam, kde nám naši rodiče nebo naše rané životní zkušenosti naučily, že se cítíme v bezpečí. Že jsme právě tam doma.
Někdo v bezpečí a lásce. V krásném domově s dobrými vztahy.

Někdo se cítí ale doma v nebezpečí, s ponižováním, hledá vztahy, které budou bolet, protože i jeho domov bolel a zcela přirozeně tak hledá k sobě někoho, kdo mu tyto pocity bude znovu navozovat. Je to přece tak známé!

Předmluvu k této knize napsala Denisa Říha Palečková, která velmi hezky shrnuje své dojmy i obsah knihy, považuje ji za něco, co nám pomůže v sobě vypěstovat důvěru ve vztahy.
Pak se pouštíme s autorkou do celého procesu pochopení biologie lásky, jak vzniká, jak ji cítíme, jak se projevují ty přirozené touhy, jak se třeba v nás také bijí s tím, co v nás bylo zaseto v minulosti. Používá jiné knihy, autory, citace, což nám dává příležitost se zastavit a zamyslet se nad jinými slovy. Je průvodkyní, mimochodem velmi laskavou, v procesu, který je někdy velmi bolestivý.

Jak nás amygdala chrání před rozvíjející se intimitou? To je totiž často ten zásadní problém. Intimita je nebezpečí, je to velmi zraňující stav. Provází nás mizérií sexuální nasycení, přesycení i nedosycení. Spojuje vztah a sex, spojuje touhu přežít i touhu utéct.  A dokázala to…
Z knihy je velmi cítit osobní zkušenost, kterou se autorka netají. Její vytrvalá touha pochopit a změnit. Nejen sebe, ale pomoci ve změně i druhým lidem.

Citace z úvodní části knihy to jen dokresluje a hned na začátek vzbouzí důvěru.
„Moji rodiče i prarodiče setrvali v manželství, dokud je nerozdělila smrt. Já naproti tomu nedokázala své vztahy udržet déle než pár let, a nebyla jsem v tom sama. Manželství mých třech přítelkyň, kterým jsem byla za družičku, skončila rovněž rozvodem. Proč? Podle socioložky Kelly Musickové je to důsledek ženské finanční nezávislosti. „To, co lidi drží pohromadě, je pouze jejich láska a vzájemná oddanost, a to je křehké.“
Proč se láska a oddanost staly křehkými? Jak přesně mohlo to, že si sama vydělávám na živobytí, z působit disharmonii? To mi nedávalo smysl…“

A pomalu se dostává do tématu sexuální intimity a toho, že i tělo může říct „a dost“, že vzájemné vyčerpání sebou samými, neochota naslouchat druhému, vztahovou křehkost jen posiluje.

První část knihy vysvětluje, proč se autorka rozhodla toto téma zkoumat, co zažívala, k čemu se cítila nucena, jaká byla její cesta poznání, jak zoufale nalezla množství lidí nedovyživených láskou a o důležitosti sexu… A celý text je jako malá terapie pro ty, kteří touží po tom, aby Amor jejich šíp už konečně vystřelil tím správným směrem.

O autorovi: Marnia Robinson je bývalá firemní právnička, která začala zkoumat starobylá učení o posvátném sexu a vztazích, léčit nesoulad ve vztazích a zabývá se i společně se svým manželem tématy nežádoucích dopadů evoluce na vztahy. Žije v Oregonu.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, SE, www.synergiepublishing.com, 2023
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.505 s