Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Komunismus: Nostalgie po minulosti

17.11.2023   Monika Škubalová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Komunismus: Nostalgie po minulosti

Komunismus byl v Československu zaveden v roce 1948 a skončil v roce 1989. I přesto se v některých kruzích objevuje nostalgie po tomto období. Jak je to možné?

Vzpomínky na komunistickou éru, která odráží mnoho životů, stále žijí v mysli některých lidí. Prozkoumejme, proč někteří z nás pláčou po starých "dobrých" časech a co tato nostalgie znamená pro současnou společnost.

Není to tak dávno, co komunismus ovládal východní Evropu, včetně Československa. Ti, kdo prožili tyto "zlaté" doby, si pamatují na bezpečnost, státní zajištění a zdánlivě jednoduchý životní styl. Ale proč někteří z nás stále touží po těchto starých "dobrých" časech, ačkoli jsme se posunuli dávno za hranice komunismu?

Nostalgie je mocnou emocí. Může nás vtáhnout do minulosti a zahřát nás pocitem, že všechno bylo někdy jednodušší a lepší. Ale zda to bylo skutečně tak, jak si to mnozí pamatují, je otázkou. Nostalgie po komunismu může být výsledkem vynechání nepříjemných detailů a zaměřením se pouze na to, co bylo příjemné.

Představme si to jako vzpomínku na rodinnou dovolenou. Možná si pamatujeme slunné dny na pláži a chutné zmrzliny. Nezapomínejme na dlouhé fronty na dálnici, které jsme museli snášet, když jsme se pokoušeli dostat na dovolenou. A nezapomínejme ani na horký písek na plážích, který se nám přilepil na nohy a pálil.

Nostalgie nám často umožňuje zapomenout na nepříjemnosti a zaměřit se na ty příjemné okamžiky.

Podobně to může být s komunistickou minulostí. Lidé si mohou pamatovat státní zajištění a jistou jistotu zaměstnání, ale mohou zapomínat na omezenou svobodu slova a politickou represi. Nostalgie nám dovoluje si vybrat, na co se budeme zaměřovat.

Ale může nostalgie po komunismu ovlivnit současnou společnost? Mohou lidé, kteří touží po starých časech, brzdit pokrok a změnu? To jsou otázky, na které musíme hledat odpovědi. Nostalgie sama o sobě není špatná, ale měli bychom se ptát, zda nám brání výzvy současného světa.

Vzpomínka na komunismus a nostalgie, kterou někteří lidé cítí, jsou složité a emocionálně nabité téma. Je důležité zkoumat tuto nostalgii s otevřeným myšlením a rozumět, co ji táhne, aniž bychom zanedbávali realitu historických událostí. Pouze tak můžeme lépe pochopit, jak minulost formuje naši současnou společnost a jak se můžeme poučit z chyb minulosti, abychom vytvořili lepší budoucnost.

Nostalgie může být silnou silou, ale měli bychom si uvědomit, že minulost nemůžeme změnit. Místo toho bychom se měli zaměřit na zlepšení naší současnosti a budoucnosti.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dagmar Hermannová - 26.11.2023 - 13:44

Ano - "minulost" nebyla cool, zatímco současnost j
S nostalgií to příliš nesouvisí. Mně se zmocní jen když sleduji současnou "kulturu" jak ji produkuje TV napříč celým kanálovým spektrem - buď vaří, nípe se v zahradách, nebo zabíjí - to poslední tak z osmdesáti procent všeho vysílání.Chceš-li se pokochat zabíjením a mučením, pusť si TV.Pokud jde o internet, doporučuji články Seznamu (Novinky.cz) a hlavně pak diskuze k těm skvostům. Vrchol sprostoty a hnusu. Když nastala"současnost" chovali se noví "mocní" k naší zemi jako žoldnéři v dobytém hradě pod heslem "co můžeš urvat, urvi, co nemůžeš urvat, zkurvi. A tak se také stalo. Proto ta "nostalgie". Cituji slova písně.."vše, čeho člověk užívá, z šlechetné práce vyplývá"... Ano, užíváme to, co bylo vybudováno během čtyřiceti let "minulosti". Po nástupu současnosti se už pro "lid obecný" nevybudovalo nic. Zato prodávat a drancovat, o tom žádná. O tom by se mohl napsat obsáhlý román.Děkuji za pozornost.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s