Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceCo mě v září zaujalo na Netflixu
Stanisława Leszczyńská, porodní sestra z Osvětimi, je andělem naděje v těžkých časech. Její hrdinský příběh a odvaha jsou nezbytnými světly ve stínech tábora smrti.
Porodní sestra z Osvětimi, napsaná na základě hrdinských činů Stanisławy Leszczyńské, je knihou, která nám přináší pohled na lidskou odvahu a naději v prostředí nesnesitelného utrpení. Leszczyńská se ocitla v pekle koncentračního tábora, ale místo toho, aby se podvolila beznaději, rozhodla se zachraňovat životy.
Tato kniha nás zavádí do stínu Osvětimi, kde jsou podmínky nelidské. Stanisława, porodní asistentka z Lodže, čelí nekonečným výzvám a hrůzám. Porodní akce probíhají na kamnech zakrytých starou dekou, bez základních lékařských nástrojů a léků. A přesto, riskujíc svůj život, odmítá podlehnout nemilosrdným rozkazům Josepha Mengeleho.
Tím, co tuto knihu dělá zajímavou, je náš pohled na tuto hrdinku. V období druhé světové války, když mnoho životů bylo zmařeno, Stanisława Leszczyńská zachránila více než 3 000 dětí. Během jejího působení v táborech smrti nezemřelo žádné dítě ani žena.
Nyní, se pojďme zaměřit na samotnou knihu. I když jsem četla mnoho knih o tomto období, tato bohužel nepatří k těm nejlepším. Pletoucí se názvy kapitol a časové skoky mohou čtenáře zmást. Některé pasáže a věty často působí nepřehledně. To mě bohužel často vyvedlo z rytmu čtení.
I přes tyto nedostatky jsem knihu dočetla, (ale popravdě řečeno jsem se musela hodně přemlouvat a těšila jsem až bude konec). Důvodem bylo zajímavé téma z pohledu porodní sestry, což je něco, co se v literatuře o holocaustu neobjevuje často. Přestože to mohlo být silné a dojemné čtení, kniha trpí svou nekonzistencí a chaotickým vyprávěním.
Tato kniha možná čerpá svou sílu z kontextu Osvětimi, který mnoho lidí fascinuje. Nicméně silný příběh a hrdinství Stanisławy Leszczyńské nemohou zakrýt nedostatek jasného a poutavého vyprávění.
Příběh o tom, jak člověk může zůstat člověkem v nelidských podmínkách, jak může přežít tábor a nakonec se začlenit zpět do normálního života, je důležitý. Tato kniha nám připomíná, že se to nikdy nesmí zapomenout.
V závěru mohu říci, že "Porodní Sestra z Osvětimi" je nesmírně silným příběhem, který bohužel trpí chaotickým zpracováním. Ačkoli se jedná o důležité téma, může být pro některé čtenáře náročné se v knize orientovat.
Tato kniha nám připomíná hrdinství a naději v nejtemnějších chvílích naší historie. Je to příběh, který stojí za přečtení, ačkoli si zasloužil lepší zpracování, aby mohl oslnit tak, jak si zaslouží.
O knize: Porodní sestra z Osvětimi
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.