Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Hudba v českých dějinách: Prověrky, skandály a hudební genialita

11.11.2023   Monika Škubalová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hudba v českých dějinách: Prověrky, skandály a hudební genialita

Hudba - ta nekonečná cesta do duše, která nám dokáže přivodit slzy do očí i úsměv na rtech. V dějinách české hudby se otevřela cesta prověrek, zakázaných textů a hudebních experimentů. Následujte nás na cestě skrz padesátá až osmdesátá léta, kdy deset hudebních osobností buď provokovalo nebo rozjasňovalo hudební scénu.

Hudba nikdy nebyla jen o tónech a melodiích, ale také o slovech, která se často stávala zrcadlem doby. Obzvláště v dobách totality byla cenzura na denním pořádku. Texty písní musely být často upravovány nebo dokonce zakázány. Někteří interpreti byli kvůli svým politickým postojům perzekuováni a nesměli vystupovat. Každý interpret musel složit patřičné zkoušky, a mimo odborných znalostí musel ovládat i marxismus-leninismus. Skvělým příkladem je trampský písničkář Jiří Šlitr, jehož píseň "Černej den" byla zakázána kvůli údajnému podkopávání morálky. Na druhou stranu, v písních Karla Kryla, jako "Bratříčku, zavírej vrátka," najdeme hluboké reflexe doby a nejistoty tehdejší generace. Některé skupiny, jako například Pražský výběr, nesměly v některých obdobích vystupovat, podléhaly zákazu.

V téže době však mnoho hudebních interpretů sklouzlo k pochybným kopiím západních hitů, což zanechalo trvalý otisk na hudebním vkusu. Hudební skupina Olympic, ačkoliv byla populární, byla kritizována za přejímání melodií od zahraničních umělců a ztrátu autentičnosti. Kromě toho, na scénu vstoupily některé popové skupiny, které se více zaměřovaly na image než na hudbu samotnou.

Nicméně, tyto dekády nepřinesly jen stagnaci, ale také mnoho hudebních inovací. Vědecký odkaz Jana Hammera na poli elektronické hudby, který se později proslavil jako autor znělky k seriálu Miami Vice, je jedním z příkladů. Dalším překvapením byl významný hudební producent, Jan Svěrák, který pomohl několika českým skupinám stát se mezinárodními hvězdami.

Hudební prověrky a zakázané texty

V období totality byla hudba vnímána jako důležitý nástroj propagandy a společenské kontroly. Proto byly na české a slovenské hudební scéně uplatňovány přísné restrikce. Hudebníci museli podstupovat prověrky, jejich texty byly kontrolovány a často i zakázány.

Vzpomínky hudebníků

"Když jsem v roce 1968 přinesl do rozhlasu svou první písničku, tak mi ji hned vrátili s tím, že je zakázaná," vzpomíná zpěvák a skladatel Pavel Bobek. "Prý je to příliš protestní a že by mohla podněcovat k nepokojům."

"V roce 1977 jsem napsal písničku o smrti Jana Palacha," říká písničkář Jaromír Nohavica. "Byla okamžitě zakázána a já jsem byl za ni dokonce vyloučen z komunistické strany."

Zde je seznam deseti osobností, které v Čechách kazily hudební vkus nebo překvapily:

  1. Karel Gott: Tento zpěvák se stal jedním z nejpopulárnějších interpretů v Československu a jeho písně se staly hitem nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Jeho hlas a interpretace písní zanechaly nezaměnitelný dojem na posluchače, a jeho schopnost spojit se s publikem byla jedinečná.

  2. Helena Vondráčková: Její písně byly výrazně emotivní a dokázala do nich vložit svou vlastní duši, což se dotklo mnoha posluchačů.

  3. Lucie Bílá: Její výjimečný hlas a scénická přítomnost ji stavěly do pozice jedné z nejvýznamnějších hudebních osobností své doby.

  4. Karel Fialka: Tento hudebník se proslavil svým hitem “Hey Matthew” v roce 1987. Jeho písně byly chytlavé a energické, což z něj udělalo předního interpreta té doby. Jeho hudba oslovila mladou generaci a stala se symbolem optimizmu.

  5. Michal David: Jeho charismatický projev na jevišti a schopnost spojit se s publikem mu zajistily věrnou fanouškovskou základnu.

  6. Petr Muk: Jeho hudba byla známá pro svou chytlavost a moderní zvuk, což oslovilo široké spektrum posluchačů.

  7. Ivan Hlas: Tento hudebník je známý svými experimentálními skladbami a alternativním stylem hudby. Jeho písně byly plné hlubokých textů a netradičního zvukového zpracování, což mu vyneslo kultovní status mezi posluchači.

  8. David Koller: Tento hudebník je známý svými experimentálními skladbami a alternativním stylem hudby. Jeho kreativita a schopnost zkoušet nové zvuky ho řadí mezi přední inovátory v české hudební scéně.

  9. Vladimír Mišík: Tento hudebník je známý svými experimentálními skladbami a alternativním stylem hudby. Jeho texty často odrážely dobové společenské a politické události, což mu vyneslo pozici hlasatele doby.

  10. Jaromir Nohavica: Tento zpěvák je známý svými texty plnými humoru a ironie. Jeho písně byly originální a často reflektovaly běžné životní situace, což je učinilo blízkými posluchačům.

Anketa mezi muzikanty

"Bylo to těžké období, ale i přes to se tu objevilo mnoho talentovaných hudebníků, kteří si našli cestu k posluchačům." - Petr Janda, zpěvák skupiny Olympic

"Hudba byla v té době důležitým prostředkem vyjádření a lidé ji často používali k protestu proti režimu." - Jaromír Nohavica, písničkář

"Byla to doba velkých kompromisů, ale i přes to se tu objevilo mnoho zajímavých hudebních počinů." - Věra Špinarová, zpěvačka

Hudba v období totality byla složitým a mnohostranným fenoménem. Byla využívána jako nástroj propagandy, ale také jako prostředek vyjádření a protestu. I přes přísné restrikce se zde objevilo mnoho talentovaných hudebníků, kteří svou tvorbou překvapili a dokázali se proslavit i v zahraničí.

Tak se uzavírá kapitola o české hudbě v padesátých až osmdesátých letech. V jednom slovu – rozmanitost. Prošli jsme prověrkami, omezeními, zakázanými texty, ale také hudebními experimenty a nečekanými překvapeními. A zůstáváme s tím, co hudba zanechala - hudebním dědictvím, která nás inspirovala, provokovala a hřála v srdci.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2615 s