Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kája Saudek: Komiksový mág, který ovlivnil generace

23.11.2023   Monika Škubalová   Komiks   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kája Saudek: Komiksový mág, který ovlivnil generace

Kája Saudek, nejvýznamnější český komiksový tvůrce a zakladatel "saudkovské" komiksové školy, je osobností, která zanechala trvalou stopu v české kultuře. Jeho výjimečné výtvarné dílo obohatilo nejen svět komiksu, ale také filmu, literatury a televize. Podívejme se na jeho život a dílo, a to zejména z pohledu současného tvůrce.

Život plný výzev a kreativity

Kája Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze a vyrůstal v atmosféře, která byla ovlivněna americkými komiksy. Jeho tvůrčí vášeň a lásku k umění kreslení objevil již v dětství. Byl však nucen z politických důvodů vzdát se studia na vysoké škole, a tak začal pracovat jako technický kreslíř a kulisák ve filmových studiích na Barrandově.

V roce 1966 se Saudek dostal do povědomí širší veřejnosti, když jeho kresby použil režisér Miloš Macourek ve slavném filmu "Kdo chce zabít Jessii?". Tato událost znamenala zlom v jeho kariéře, a jeho dílo začalo být publikováno a uznáváno i mimo hranice České republiky.

Rozmanitost a originalita ve tvorbě

Jedním z nejzřetelnějších rysů Saudekova díla je jeho rozmanitost. Tvořil v různých žánrech a jeho komiksy zahrnovaly odlehčenou komedii, dobrodružství, až po mysteriózní příběhy. Mezi jeho nejznámější a nejvýraznější díla patří "Muriel a andělé," "Lips Tullian," a "Tajemství hradu v Karpatech." Saudek vytvořil svůj vlastní jedinečný styl, který ho odlišoval od ostatních komiksových tvůrců a dodnes je charakteristický pro jeho práce.

Kromě komiksových knih byl Kája Saudek také významným ilustrátorem. Ilustroval knihy českých spisovatelů jako Jaroslav Foglar, Karel Čapek a Josef Škvorecký. Jeho kresby dodávaly knihám zcela nový rozměr a byly často ztělesněním příběhů.

Názor současného tvůrce

Dnešní komiksoví tvůrci nezůstávají lhostejní k Saudekově dědictví. Jedním z nich je komiksový kreslíř Petr Šulc, který říká: "Kája Saudek je pro mě jednou z nejinspirativnějších osobností českého komiksu. Jeho dílo je plné humoru, satiry a fantazie. Saudek byl mistrem kompozice a kresby a jeho práce je stále aktuální a moderní."

Saudek byl také svéráznou osobností, a jeho bouřlivý život se promítl i do jeho díla. Jeho kresby jsou plné energie a života, což dodává jeho dílu jedinečnou dynamiku.

Trvalé dědictví

Kája Saudek zemřel v roce 2015, ale jeho dílo zůstává nadále živé a inspiruje další generace komiksových tvůrců. Jeho komiksy a ilustrace jsou stále oblíbené a jeho styl zůstává jedinečný. Kája Saudek byl a zůstává komiksovým mágem, jehož vliv přesahuje hranice České republiky a jehož dědictví je nepřehlédnutelné.
 


FotoGalerie Tančící dům

Úvodní foto: 
Pkotrla / CC BY-SA 3.0


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0221 s