Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 16.9.2024, svátek má Ludmila 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Marie Antoinetta: Královský život, tragický konec

02.11.2023   Monika Škubalová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Marie Antoinetta: Královský život, tragický konec

Marie Antoinetta, jméno, které vydává záhadnou atmosféru dekadence, elegance a revoluce. Byla rakouskou arcivévodkyní, která se stala francouzskou královnou a vnesla svůj vlastní lesk do zámeckých sálů Versailles. Její dětství bylo plné radostí, přátelství a zájmů. Byla známá pro svou láskou k hudbě, divadlu a módním novinkám. Její dospívání bylo okořeněno přátelstvím s několika osobnostmi své doby, včetně slavného hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Tyto vztahy a záliby ovlivnily její povahu a později i její život ve Versailles. Pojďme se ponořit do příběhu Marie Antoinetty, jejíž osud byl neoddělitelně spjat s Velkou francouzskou revolucí - a tragickým koncem.

Marie Antoinetta: Dětství v Rakousku

Marie Antoinetta se narodila 2. listopadu 1755 v Hofburgu ve Vídni, jako dcera císaře Františka I. a císařovny Marie Terezie, do jedné z nejmocnějších rodin v Evropě. Svatba s francouzským následníkem trůnu Ludvíkem XVI. v roce 1770 měla zajistit spojenectví mezi Francií a Rakouskem. Její dětství bylo plné radostí, přátelství a zájmů. Byla známá pro svou lásku k hudbě, divadlu a módním novinkám. Avšak, jak se brzy ukázalo, její osud byl určen jinde. V patnácti letech byla provdána za Ludvíka XVI. a stala se francouzskou královnou.

Zámecký lesk a skandály

Po svatbě vstoupila Marie Antoinetta do Versailles, který byl tehdy středem evropského luxusu a krásy. Její extravagantní a rozmařilý životní styl však brzy vyvolal kritiku mezi francouzským lidem. Byla také známá svou láskou k módě, hudbě a divadlu. Ve Versailles se stala patronkou umění a kultury a její dvorní život byl plný společenských akcí, koncertů a divadelních představení. Měla pověst osoby, která utrácela velké sumy peněz za různé luxusní záležitosti a rozkoše, což bylo vnímáno negativně vzhledem k obtížné ekonomické situaci Francie. Dostala přezdívku "madame deficit," což byla narážka na její předpokládanou roli v přispívání ke krizi veřejných financí kvůli jejím vysokým výdajům.

Maria Antoinetta a Velká francouzská revoluce

S nástupem Velké francouzské revoluce se Marie Antoinetta stala symbolem dekadence a monarchie, což jí nakonec přivedlo k popravě. Její pokus o útěk z Francie v roce 1791 se stal významným momentem jejího života, kdy se stala jednou z nejkontroverznějších postav své doby. Byla obviněna z bránění reforem a zastávání rakouských zájmů. Tento pokus ji ještě více zdiskreditoval a upevnil její pověst jako symbolu absolutismu. Její osud se zlomil, když byla spolu s Ludvíkem XVI. uvězněna. Po dlouhém utrpení a ztrátě dětí byla nakonec odsouzena ke stětí gilotinou.

Tragický konec

16. října 1793 byla Marie Antoinetta popravena na náměstí Place de la Révolution v Paříži. Její smrt byla ikonickým momentem Velké francouzské revoluce a zanechala v následujících letech hluboký dojem na francouzskou a světovou historii.

Výjimečná v kráse, ale také truchlivá v pádu – to byla Marie Antoinetta, královská postava, jejíž příběh je natolik bohatý na dramatické momenty, že zůstane v srdcích lidí po celé generace. Její život a smrt nám připomínají slova slavného autora Charlese Dickense: "Byly to nejlepší časy, byly to nejhorší časy." Marie Antoinetta byla jedním z nejvýraznějších symbolů těchto slov.

Tak končíme naši cestu životem Marie Antoinetty, královny, která provázela Francii na cestě z velkého zámečku v Rakousku do samoty gilotiny v Paříži. Její příběh zůstává živý a poutavý, jako by byl psán na stránkách dramatického románu.



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.653 s