Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Moje sestra lže – psychologický thriller Bradeigh Godfrey

28.11.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Moje sestra lže – psychologický thriller Bradeigh GodfreyV tomto svém románu rozplétá psychologicky věrnou studii vztahu dvou dříve nerozlučných sester, které na tři roky rozdělí Lilianiny studie na vysoké škole a tragická smrt jejich rodičů. 
 

Když se Lilian a Rosie znovu po třech letech odloučení setkají, chce Rosie své sestře vyzradit tajemství o nich dvou i o jejich rodině. „Je to otázka života a smrti.“ Lilian chce vidět fotku Rosiina nového partnera Daniela, ale k tomu už nikdy nedojde. Do jejich auta narazí zezadu neznámý řidič a „potom všechno zčernalo.“

Zatímco Lilian vyvázne z nehody s otřesem mozku a několika modřinami, Rosie končí s vážným poškozením mozku na jednotce intenzivní péče. Když se pak Rosie probere, nepoznává jak muže, který se staví jako její partner, tak ani svoji sestru. Co se stalo v mysli mladé dívky? Jaké tajemství vyjde na povrch?

Bradeigh Godfrey vás vtrhne jako smršť do víru tajemství, která Lilian jen pomalu rozplétá. Má pocit, že v autě za nimi viděla nějakého muže a pátrá po jeho identitě. Proč se k ní však sestra nehlásí, proč ji považuje za podvodnici? Je na vině tzv. Capgrasův syndrom, který způsobuje, že postižená osoba věří, že její blízcí jsou identicky vypadající podvodníci? Románový příběh vás nenechá ani chvíli vydechnout a přečtete jej jedním dechem. Godfrey píše čtivým jazykem, nechává prostor vašim úvahám a nijak nepospíchá. To si nechává až na závěr...

Vaše mysl se probírá jednáním několika postav, psychiatrickými a neurologickými lékařskými termíny (však také autorka je lékařka) a spletitostí vztahů, které se nějakým neznámým způsobem zamotaly. Vše přečtete s napětím a čekáte na závěrečné rozuzlení. To vás možná překvapí, možná trochu zklame, jak koho. Odhalení totožnosti Rosiina přítele (a možná i manžela) je nečekané, pro někoho možná šokující,  ale z deníku Rosie vyplyne trochu více. „Jsem lhářka,“ píše hned v úvodu  a později dodává „Jsem ochotná se polepšit.“ Ale co skrývá tak úzkostlivě? A jak to bylo se smrtí jejích rodičů, kteří se otrávili kysličníkem uhelnatým?

Musíte dočíst až do konce, abyste si (stejně jako Lilian) dali odpovědi na všechny otázky. Autorka děj graduje, ale přesto po přečtení ve vaší mysli řada otázek zůstane. Osobně si myslím, že postavit thriller na záměně dvou osob a jednom psychiatrickém syndromu je trochu málo, byť otázka smrti rodičů tomu v závěru dává třetí rozměr. Maně vás při čtení napadne, že prostředkem jak identifikovat člověka, jehož nepoznáváme, jsou společné vzpomínky, které mohou znát jen ony dvě. K tomu autorka nesáhla. Přesto je z celku cítit její erudice v lékařských termínech i postupech a zběhlost v psaní příběhů. Dokáže správně zamlžit skutečnost, takže ne všechno je takové, jak se zdá, třebaže naopak mnohé ano. Záleží čistě jen na tom, z jakého úhlu se díváte. 

BRADEIGH GODFREY

Američanka Bradeigh Godfrey je lékařka a spisovatelka. Ve své hlavní profesi se zaměřuje na péči o válečné veterány s různou úrovní invalidity. Znalost medicíny, především neurovědy, zúročuje i ve svých psychologických thrillerech, v nichž se často zabývá tím, jak nás mohou traumatizující vzpomínky dohnat až na samotnou hranu. V úspěšném debutu Moje sestra lže rozvíjí témata tajemství mezi sestrami a nebezpečí toho, když vás klame vlastní paměť. V moderním thrilleru Ti, co tě sledují se zase zaměřila na to, co všechno se může stát, když na sociálních sítích sdílíte příliš mnoho ze svého života.
Pokud zrovna nepracuje nebo nepíše, tráví čas se svým manželem, čtyřmi dětmi a psem procházkami po horách nedaleko domova v severním Utahu
foto © Eliza Rose
*********************************************
Bradeigh Godfrey: MOJE SESTRA LŽE
z anglického originálu Imposter přeložila Petra Andělová
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.io. , Praha 2023

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0245 s