Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Také už vím, kde zpívají raci

16.01.2024   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Také už vím, kde zpívají raciNa román "Kde zpívají raci" jsem si brousila zuby už dlouho. U bestsellerů si ale často počkám, až opadne největší boom a pak si teprve v klidu zalezu do koutku a udělám si vlastní názor. Na tenhle jsem se fakt hodně těšila. Román s přírodní tématikou, něco tajemna a psychologie, nechávala jsem to v sobě zrát a... Ježíšek mě nakonec předběhl. Aniž bych o knize před ním mluvila, správně vyrozuměl, že tohle bude přesně můj styl. A vážně je! Zamilovala jsem se. Do příběhu, autorčina stylu i drsné krajiny, již popisuje. "Kde zpívají raci" se stalo jednou z mých TOP. Srdcovka.
 

V knize se prolínají dvě časové roviny. Zatímco jedna se odehrává při vyšetřování domnělé vraždy (která by zároveň mohla být i neštěstím, neb žádné přímé důkazy neexistují), druhá začíná v době, kdy se hlavní hrdince Kye zcela rozpadá její rodina. Postupně se obě linie spojují v okamžiku vyšetřování.

"Shodnem se na tom, že máme dost důkazů, abychom měli podezření na cizí zavinění. Ale vyšetřování pořád probíhá a nic definitivního ještě nemáme."

Přestože se knihou proplétá kriminalistická zápletka, která vrcholí docela zevrubně popsaným soudem, nejedná se o klasickou detektivku. Hlavní rovina je tady jak psychologická (nahlížíme do hlavě opuštěné a ze společnosti vyloučené Kye), tak poetická (spočívající v úžasném popisu tamní přírody a její jedinečnosti, což se děje skrze dokonale zachycené Kyina slova a emoce). 

Neposedné a zmatené vlny házely s přídí lodi sem a tam, přetahovaly se s Kyou o kormidlo. Jako vždy vypadal oceán mnohem víc naštvaně než bažina. Byl hlubší a měl toho víc na srdci.

Dokonale vytříbený jazyk, úžasná poetičnost, perfektní smysl pro detail a výborně propracovaná kontinuita přinášejí dohromady skvělý zážitek, v němž se ocitáme v místě civilizací opomíjeném, což je velmi osvěžující a fajn. Divokost úzce koresponduje s dobou, v níž se děj odehrává, později by krajina již tak nenarušená civilizací nebyla...  

Jednoho rána řekl Skokan Kye, že k nim přijíždí developeři s velkými lány na vysušení "toho ponurého močálu" a stavbou hotelů. V posledním roce tu čas od času viděla těžké stroje, které za týden vykácely dubové hájky a pak prokopávaly kanály k odvodnění bažiny.

Díky četným popisům (přírody či Kyiných emocí) je lepší číst knihu spíše pomalu a vstřebávat ji, přesto některé části hodně chytí a závěrečný soud se musí přečíst doslova jedním dechem. Dávám plnohodnotných 5 hvězdiček, a to i přestože se konec lehce zvrtl do kýčovita a osobně by mi připadal hezčí konec otevřený. TO je ale jen taková malá piha, již mnoho jiných jistě bude vnímat zcela obráceně. A já si tu jízdu divočinou i tak báječně užila!


Kde zpívají raci, Delia Owens
vydalo nakl. Jota v r. 2020
překlad Jana Hlávková (má můj obdiv)
Jiná recenze na Rozhledně: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=16978 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0214 s