Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 16.4.2024, svátek má Irena 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Pobřeží slonoviny: Kultura, příroda a moderní životní styl

23.02.2024   Monika Škubalová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pobřeží slonoviny: Kultura, příroda a moderní životní styl

Maškarády, deštný prales, nedotčené pláže a bohatá kulturní pestrost – to všechno a ještě více nabízí Pobřeží slonoviny, bývalá francouzská kolonie známá jako Cote d´Ivoire. Tato země, která prošla turbulentními obdobími, se nyní vrací k své původní pohodě a otevírá návštěvníkům dveře do fascinujícího světa. Západní část s horami, tropickými lesy, a obydlenými kmenem Dan, nebo suchý sever a vlhký jih, každý kout nabízí jedinečné zážitky.

Abidjan, známý jako africký New York, svými mrakodrapy a krásnými plážemi, přivádí do života moderní tvář země. Přesto v srdci Pobřeží slonoviny rezonuje tradiční kultura. Asi 65 etnických skupin sdílí prostor a 63% obyvatelstva se hlásí k tradičním vírám předků. Medicinmani a kněží juju nejen předpovídají budoucnost, ale také radí, jak se vyhnout nebezpečím, chráníce své věřící náhrdelníky grisgris před duchy.

Podívat se do Pobřeží slonoviny nabízí nejen pohled na krásu přírody a bohatou kulturu, ale také do světa místních zvyků a tradic. Při plánování cesty je dobré vzít v úvahu několik klíčových faktorů, abyste mohli plně vychutnat svůj pobyt. Zde je podrobnější pohled na některé důležité aspekty cestování do této fascinující destinace:

Vize a tradiční víry

Pobřeží slonoviny je domovem rozmanitých etnických skupin s různými tradičními vírami. Místní obyvatelé často konzultují s medicinmany a kněžími juju, kteří mají schopnost předpovídat budoucnost a poskytovat rady. Většina těchto setkání je zaměřena na osobní a komunitní dobro, což může poskytnout jedinečný vhled do místní kultury.

Volba dopravce a společnosti

Pro cestování do Pobřeží slonoviny je vhodné vybrat si spolehlivého dopravce a společnost. Vnitrostátní lety a silnice jsou běžným způsobem dopravy. Doporučuje se vybírat renomované letecké společnosti a místní dopravce s dobrou pověstí. Důležité je také sledovat aktuální bezpečnostní doporučení.

Místní kuchyně

Pobřeží slonoviny nabízí bohatou a pestrou kuchyni, která kombinuje tradiční africké chutě s evropským vlivem. Mezi místní speciality patří rybí pokrmy z pobřežních vod, různorodé pokrmy z tropických plodů a kořeněná masa. Při návštěvě je dobré ochutnat místní lahůdky a objevovat autentické restaurace.

Očkování a zdravotní péče

Před cestou do Pobřeží slonoviny je důležité konzultovat s lékařem ohledně nezbytných očkování. Standardní očkování proti žluté zimnici, tyfu a hepatitidě jsou obvyklé. Je také rozumné mít s sebou základní lékárničku a uzavřít cestovní pojištění.

Co vidět a zažít

Mimo již zmíněné lákadla, jako jsou Tai National Park, nedotčené pláže a tradiční vesnice, stojí za to objevovat i méně známé lokality. Města jako Man s hliněnými mešitami nebo vesnice etnické skupiny Lobi nabízejí autentický pohled na místní život.

Varování a bezpečnost

Přestože se situace v Pobřeží slonoviny zlepšuje, je stále důležité sledovat aktuální bezpečnostní doporučení. Vyhněte se rizikovým oblastem a dodržujte místní pravidla. Uchovávejte si kopie důležitých dokumentů a mějte kontaktní informace na místní orgány.

Plánování cesty do Pobřeží slonoviny vyžaduje pečlivé přípravy a respektování místních zvyků. S dobrým plánem a otevřeným srdcem však můžete objevit krásu této africké perly a prožít nezapomenutelnou cestovatelskou zkušenost.

10 důvodů, proč navštívit tuto fascinující zemi:

  1. Maškarády a tradiční tance: Tradiční kmenové tance s maskami jsou nezapomenutelným zážitkem. Ve vesnicích můžete shlédnout jedinečné tance kmene Dan, zvláště působivý je tanec s tyčemi.

  2. Tai National Park: S rozlohou 3 300 km2 deštného pralesa je Tai National Park domovem pygmejších hrochů, šimpanzů a levhartů. UNESCO biosferická rezervace a Světové přírodní dědictví.

  3. Nedotčené pláže a koloniální města: Jihovýchodní pobřeží láká krásnými plážemi a zajímavými koloniálními městy. V Grand Bassam, založeném v roce 1840, najdete jednu z nejznámějších francouzských koloniálních staveb.

  4. Země Senufo: Severní část země hostí kmeny Senoufo nebo Senufo s jejich animistickými tradicemi, starými hudebními rytmy a unikátními kovovými a dřevěnými výrobky.

  5. Yamoussoukro a bazilika Our Lady of Peace: Politické hlavní město s bazilikou Our Lady of Peace, replikou Sv. Petra v Římě, nabízí pohled do architektonického bohatství země.

  6. Hliněné mešity na suchém severu: Milovníci architektury mohou obdivovat hliněné konstrukce mešit Kong a Kawara v suchém severním regionu.

  7. Comoé National Park: Po letech pytlačení se Comoé National Park vrací a byl vyhlášen Světovým dědictvím UNESCO. Největší chráněné území v západní Africe s možností pozorování slonů, lvů a hrochů.

  8. Tradice etnické skupiny Lobi: Na severu v NP Comoé najdete jednu z nejtradičnějších etnických skupin Afriky - Lobi. Jejich lovecké aktivity, práce na polích a život v hliněných domech jsou fascinující.

  9. Západní část země: Kolem města Man lze objevovat tradiční vesnice, vycházet do hor a překonávat visuté mosty, zkoumajíc krásy západní části země.

  10. Abidjan a jeho unikátní panorama: Abidjan, bývalé hlavní město, přesto těší návštěvníky svými mrakodrapy a neotřelou architekturou, zejména v Le Plateau.

Pobřeží slonoviny nabízí pestrý mix tradiční kultury, přírodních krás a moderního života. Každý krok v této zemi je jako cesta do jiného světa, plného překvapení a nezapomenutelných zážitků.


Zdroj foto: pixabay.com
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0204 s