Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 16.4.2024, svátek má Irena 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Když se rozestoupí mraky

07.02.2024   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když se rozestoupí mraky Střetnutí dvou světů, které jsou na míle i staletí daleko, a přitom jako by byly jeden. Touha po pravém poznání, bolest ze ztráty i pravda, kterou má člověk strach vyslovit. Po velkolepé rukověti Síla archetypů ženské duše přichází Ingrid Tůmová pro tentokrát s novelou nazvanou Když se rozestoupí mraky.

Pamatuji si jako dnes, když jsem si ještě na střední škole přečetla Jonathana Livingstona Racka od amerického spisovatele Richarda Davida Bacha, krátkou novelu, která u nás byla za minulého režimu zakázána. Pátrání po svobodě a věčné touze poznávat, ovšem zaobaleně ve čtivém příběhu racka, který se nechce svázat přeurčením zasvětit svůj život honbě za potravou. Stává se psancem, ale zároveň tím, kdo dokáže růst a je svobodný. Nyní, o pár desetiletí později, se mi mladý racek Jonathan Livingston opět vynořil v paměti. Novela Ingrid Tůmové je jiná, s odstupem času se chce říci méně prvoplánová, přesto nese ve svém abstraktu podobný druh poučení, které se mnohým lidem bloudícím na své duchovní cestě může stát přínosným postrčením či nabídnout povzbuzující pocit ztotožnění ve světě, který se žene bez chvíle odpočinku stále kupředu a někdy zapomíná na to nejdůležitější: Duši.

Hodí se zeptat: Je to duchovní literatura? Rozhodně! Ovšem je to i příběh, z něhož srší autobiografické prvky, až se člověk místy ptá, proč autorka zvolila odstup líčení „zvenku“ a nevyužila ich formy. Čtenář si tak může vybrat: Přečte si až mystikou dýchající publikaci pátrající po kořenech víry i bolesti, po schopnosti začlenit se do světa kolem sebe a volbách, které děláme s nejlepším svědomím, ale můžeme jich hořce litovat. Může si ale přečíst i novelu vnímanou optikou fantasy s pečlivě nastudovanými historickými reáliemi. Anebo, a to nejlépe, nechat plynout příběh a vnímat jeho přesah… Protože ač jde o publikaci relativně útlou, zůstává velká duchem.

Graficky jde o skvěle zpracovanou knihu, kde se užitý minimalismus dokonale snoubí s obsahem. Nenajdete v ní ilustrace, které by zbytečně srážely obsah a evokovaly paperbackové fantasy, jen několik jemných prvků nás jako neviditelným prstem načrtnutá nit provázejí v souladu s obsahem k příběhově duchovní gradací.

O knize:
Novela se vrací do 13. století, do časů templářských rytířů, kteří nebývalou mocí ovládají svět i životy svých členů. Do období, kdy je Bůh na prvním místě, přestože zdaleka ne vždy v srdcích jednotlivců.
A vpíjí se i do dnů, kdy osamělá mladá žena tráví tiché dny svého života v ústraní. Svět lidí ji zklamal, a tak se uzavřela, vytratila, až téměř zmizela. Zůstala by i neviditelná, avšak zasáhla ji oslepující vize budoucnosti, před kterou se již nelze schovávat. Vize, která ji poslala za Ním.
Setkání s templářským rytířem znamená střet dvou rozdílných světů. A přesto On, hluboce věřící muž spjatý s mocným křesťanským řádem, začne výrazně prosakovat do šedé reality ženy s duší kacíře.
Intimní vyprávění o ztrátě, bolesti, smíření a vztahu s Bohem vynáší na Světlo vlastní pravdu.
Ponořte se do příběhu starého osm set let, který trpělivě a ve skrytu čekal, aby osekal vše, co není pravé…

O svůj zlatý výtisk si můžete psát na ingrid.archetypy@gmail.com.
Kniha Když se rozestoupí mraky stojí 350 Kč + poštovné.

Více se dozvíte na https://ingridtumova.cz
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0243 s