Popeleční středaZpověď zapadlého písmáka aneb Co jste nenapsali ve školce, v penzi nenapíšeteNěžné zůstatkyJak zasahuje umělá inteligence do tvůrčího psaní?Meditovat a tvořitTichá domácnost
FOTOPOSTŘEHY: Zajímavosti o českých horáchDesatero smyslů? Copak jich nemáme jen pět?KVÍZ: Jak moc znáte české hory?5 hodin, 2 pokrmy a 1 vítěz, český šampión v Bocuse d’Or Jak být přirozeně krásnější?Kulturní tip: Galavečer filmové hudby v Obecním doměFOTOREPORTÁŽ: Za delfíny do WasiniOde dneška Kunderova Totožnost v audioČeská kultura od Smetany po Formana3 masopustní recepty od Pavla Berkyho Výstava orchidejí probíhá v březnuBLAHObytí - tři příběhy o zběsilosti lidského bytí
Ve stínu pardubické Gočárovy galerie ožívá starobylý mlýn novým duchem. Výstava Martina Janíčka s názvem "Vnitřní systém" není pouze setkáním s minulostí, ale emotivním vstupem do vesmírného dobrodružství. Bývalé mlýnské artefakty nejen že ozdobují prostory galerie, ale také vyprávějí příběh opuštěné vesmírné lodi. Přijďte se ponořit do této jedinečné expozice, kde se setkává historie s budoucností.
Výstava, která odstartovala 24. ledna 2024, není pouze statickou expozicí starých strojů, ale proměňuje prostor bývalého mlýna v fascinující kosmický příběh. Martin Janíček, absolvent AVU a skladatel, vytvořil instalaci nazvanou "Vnitřní systém", kde bývalé mlýnské vybavení přechází do role exponátů vesmírné lodě.
Kurátor Filip Jakš zdůrazňuje, že výstava není pouze o ukázání částí mlýna, ale o jejich začlenění do nového kontextu. Ústředním prvkem je část mlýnského velína, která se stala centrálním řídicím panelem lodi. Jakš popisuje, že věž byla zprovozněna s mixem čtyř kanálů, které ozývají z reproduktorů a transducerů, vytvářejíce zážitek podobný cestě vesmírem.
Samotný Janíček vypráví o výzvě přetvořit čtyři tubusovité místnosti bývalého sila do podoby, která připomíná raketu. Neomítnuté, hrubé stěny v šedé barvě přispívají k dojmu industriálního prostředí, což dodává instalaci další rozměr.
Předměty z mlýna, které sloužily k přepravě a třídění mouky, nyní získávají nový význam v kontextu vesmírného dobrodružství. Výstava není pouze vizuální, ale i zvukový zážitek. Předměty rezonují pod hudebním doprovodem, který Janíček vnímá jako doplnění pocity cesty vesmírem.
Překvapivým prvkem výstavy jsou i dva malé diaprohlížeče, které ukazují římské katakomby z maltského ostrova Gozo. Tento spojovací prvek mezi starou a novou kulturou dodává výstavě další hloubku.
Celý prostor Gočárovy galerie se stává scénou, kde historie mlýna splývá s futuristickým příběhem. Výstava "Vnitřní systém" Martina Janíčka je nejen vizuálním zážitkem, ale i poutavým příběhem spojujícím minulost s budoucností.
Zdroj obrázku: ČTK
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.