Online kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
FOTOPOSTŘEHY: Pes mnoha tváříUkrajinské pohádkyŽivot pochází ze životaPlast je pastMistr hrůzy se narodil před 125 letyZ čeho je mi vážně moc smutnoOnline kurz tvůrčího psaníJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišTři havárie jednoho kolařeCo mě v listopadu zaujalo na NetflixuNeratov: Příběh kostela pro všechnyOta Filip jako ten poslední ze starých deníků
Světový den mokřadů, který připadá na 2. února, není pouze záležitostí přírody, ale také lidské pohody. Tato vodní prostředí, označovaná za kolébku biodiverzity, mají významný vliv na lidskou spokojenost. V letošní kampani s názvem "Mokřady a lidská pohoda" se zaměříme na propojení mezi mokřadními ekosystémy a kvalitou života. Přestože historicky sloužily jako zdroj obživy a inspirace, jejich úloha se v dnešní době zdá být podceňovaná. Připojte se k nám na vycházky za vodními ptáky a objevte, jak mokřady mohou obohatit naše životy.
Mokřady, nejohroženější prostředí na planetě, mají klíčový význam pro biodiverzitu a lidskou pohodu. Světový den mokřadů, který byl stanoven na 2. února, si klade za cíl připomenout důležitost těchto vodních oblastí pro životní prostředí a lidi. Datum odkazuje na podepsání Ramsarské úmluvy v roce 1971, která je významným milníkem v ochraně mokřadů a vodních ptáků.
Kampaň letošního roku se zaměřuje na propojení mokřadů s lidskou pohodou. Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO) zdůrazňuje, že mokřadní ekosystémy byly od dávné historie spojeny s člověkem. Poskytovaly nejen obživu, ale i inspiraci a pomoc v období záplav a sucha. Bohužel, v dnešní době jsou mokřady ohroženy lidskou činností – odvodňováním, těžbou a ničením.
Se Světovým dnem mokřadů přichází i série vycházek za vodními ptáky po celém Česku, pořádaných dobrovolníky ČSO. Odborníci budou sdílet informace o různých ptačích druzích, které lze na mokřadech pozorovat, a vysvětlí, jak tato interakce přispívá k lidské spokojenosti.
Odbornice Katarína Slabeyová zdůrazňuje, že mokřady mizí rychleji než lesy, což je alarmující, zejména vzhledem k jejich roli jako domova mnoha ohrožených druhů. Světový den mokřadů nám připomíná, že mokřady jsou nejen přírodním pokladem, ale také klíčovým prvkem pro lidský blahobyt.
Navzdory mezinárodním úmluvám a snahám vědců se úbytek mokřadů stále zrychluje. Nařízení EU na obnovu přírody, které bude brzy projednáváno v Evropském parlamentu, však poskytuje naději na zastavení tohoto trendu. Jeho cílem je obnova narušených ekosystémů, včetně mokřadů.
Světový den mokřadů nás vyzývá nejen k ochraně přírody, ale také k znovunavázání vazeb mezi člověkem a mokřadními ekosystémy. Účast na vycházkách za vodními ptáky je nejen příležitostí k objevování krásy přírody, ale také k pochopení, jak můžeme aktivně přispět k ochraně mokřadů. Podporujme iniciativy, které směřují k udržitelnému využívání těchto vodních oblastí, aby mohly i nadále obohacovat naše životy a zajišťovat biodiverzitu naší planety.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.