Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mokřady: Oáza pro život a harmonii

02.02.2024   Monika Škubalová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mokřady: Oáza pro život a harmonii

Světový den mokřadů, který připadá na 2. února, není pouze záležitostí přírody, ale také lidské pohody. Tato vodní prostředí, označovaná za kolébku biodiverzity, mají významný vliv na lidskou spokojenost. V letošní kampani s názvem "Mokřady a lidská pohoda" se zaměříme na propojení mezi mokřadními ekosystémy a kvalitou života. Přestože historicky sloužily jako zdroj obživy a inspirace, jejich úloha se v dnešní době zdá být podceňovaná. Připojte se k nám na vycházky za vodními ptáky a objevte, jak mokřady mohou obohatit naše životy.

Mokřady, nejohroženější prostředí na planetě, mají klíčový význam pro biodiverzitu a lidskou pohodu. Světový den mokřadů, který byl stanoven na 2. února, si klade za cíl připomenout důležitost těchto vodních oblastí pro životní prostředí a lidi. Datum odkazuje na podepsání Ramsarské úmluvy v roce 1971, která je významným milníkem v ochraně mokřadů a vodních ptáků.

Kampaň letošního roku se zaměřuje na propojení mokřadů s lidskou pohodou. Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO) zdůrazňuje, že mokřadní ekosystémy byly od dávné historie spojeny s člověkem. Poskytovaly nejen obživu, ale i inspiraci a pomoc v období záplav a sucha. Bohužel, v dnešní době jsou mokřady ohroženy lidskou činností – odvodňováním, těžbou a ničením.

Se Světovým dnem mokřadů přichází i série vycházek za vodními ptáky po celém Česku, pořádaných dobrovolníky ČSO. Odborníci budou sdílet informace o různých ptačích druzích, které lze na mokřadech pozorovat, a vysvětlí, jak tato interakce přispívá k lidské spokojenosti.

Odbornice Katarína Slabeyová zdůrazňuje, že mokřady mizí rychleji než lesy, což je alarmující, zejména vzhledem k jejich roli jako domova mnoha ohrožených druhů. Světový den mokřadů nám připomíná, že mokřady jsou nejen přírodním pokladem, ale také klíčovým prvkem pro lidský blahobyt.

Navzdory mezinárodním úmluvám a snahám vědců se úbytek mokřadů stále zrychluje. Nařízení EU na obnovu přírody, které bude brzy projednáváno v Evropském parlamentu, však poskytuje naději na zastavení tohoto trendu. Jeho cílem je obnova narušených ekosystémů, včetně mokřadů.

Světový den mokřadů nás vyzývá nejen k ochraně přírody, ale také k znovunavázání vazeb mezi člověkem a mokřadními ekosystémy. Účast na vycházkách za vodními ptáky je nejen příležitostí k objevování krásy přírody, ale také k pochopení, jak můžeme aktivně přispět k ochraně mokřadů. Podporujme iniciativy, které směřují k udržitelnému využívání těchto vodních oblastí, aby mohly i nadále obohacovat naše životy a zajišťovat biodiverzitu naší planety.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0398 s