Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 16.4.2024, svátek má Irena 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


"Já a tečka" ovládli Filipův pohár

01.02.2024   Michaela Wilhelmová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tým „Já a tečka“ z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem získal nejvíce bodů ve finále Filipova poháru finanční gramotnosti a získal pomyslnou zlatou medaili. Na druhém místě se umístil tým „Šumavští vlci“ ze Všeobecného a sportovního Gymnázia ve Vimperku, třetí v pořadí skončili „Seničáci z Hané“ ze ZŠ Senice na Hané.

Třetí ročník Filipova poháru proběhl v pondělí 29. ledna v budově České národní banky. Finálového klání se zúčastnili vítězové krajských kol, kteří soutěžili v pěti různých hrách z oblasti peněz, financí a kybernetické bezpečnosti. Odměnou pro nejlepší týmy byly tablety, mobilní telefony nebo bezdrátová sluchátka. 

„Zvyšování finanční gramotnosti nejenom u dětí se věnujeme dlouhodobě. Finanční gramotnost je součástí výuky už na základních školách a nejlepší cestou k jejímu zvýšení je získání znalostí atraktivním a zábavným způsobem. Proto je tady Filipův pohár, jehož třetí ročník už zná své vítěze, kterým upřímně blahopřeji,“ říká Jitka Hajičová, šéfka programu ČSOB Finanční, digitální a udržitelné vzdělávání pro školy. „Školáci nás velice mile překvapili svými znalostmi z finančního světa, nenechali se napálit kyberzločinci a bravurně zvládli i policejní hru. Všem zúčastněným děkujeme a vítězům patří obrovská gratulace,“ doplňuje Jitka Hajičová.

„Soutěže na poli finanční a ekonomické gramotnosti, jako je Filipův pohár, jsou významným nástrojem sloužícím k rozvoji znalostí dětí a mládeže. Jsme proto rádi, že jsme opět mohli přivítat jeho finalistky a finalisty na půdě České národní banky. Těší nás, že naše Návštěvnické centrum je pro ně stálým zdrojem informací, které mohou uplatnit nejen během soutěžních klání, ale i ve svém budoucím životě,“ uvedla Dita Vejnárková, ředitelka odboru Návštěvnické centrum ČNB.

Týmy z celé České republiky soutěžily celkem v pěti interaktivních hrách, které byly připravené ve spolupráci s partnery Filipova poháru – Policií ČR, Českou asociací science center a Českou národní bankou. V průběhu soutěže se naskytla i příležitost prohlédnout si expozice Návštěvnického centra České národní banky. Novinkou pak byl speciální workshop pro učitele, jehož součástí byl i kvíz. V průběhu finálového klání předala Jitka Hajičová speciální ocenění Zlatý Filip pro paní učitelku Janu Doležalovou ze ZŠ Vimperk za přínos ve výuce finanční gramotnosti.

Třetí ročník byl rekordní v počtu účastníků krajského kola, zapojilo se totiž přes 3 500 žáků z celé republiky, přičemž počet zapojených škol zůstal zhruba stejný jako vloni 280. Do finále se dostaly některé známé školy z předchozích ročníků, které se do finále dostaly již potřetí. 


O soutěži
Filipův pohár finanční gramotnosti navazuje na aplikaci Filip, kterou ČSOB vyvinula jako interaktivního virtuálního pomocníka pro finanční i digitální vzdělávání. Soutěž je určená pro pětičlenné týmy žáků 6. tříd základních škol nebo prim víceletých gymnázií. ČSOB na ní spolupracuje s Policií ČR, Českou národní bankou a Českou asociací science center. Tato soutěž je součástí dlouhodobého programu ČSOB na podporu finančního vzdělávání a digitální bezpečnosti, který nabízí praktickou výuku se zapojením pracovníků banky základním i středním školám, online materiály i akreditovaný kurz pro učitele.

O aplikaci Filip
Aplikace Filip – Poznej svět financí mohou používat děti i rodiče, a to buď sami, nebo ve skupinách. Učitelé mohou aplikaci zahrnout do výuky, nechat se jí inspirovat a využívat ji celou, nebo jen její části online i offline. Aplikace nabízí hravou formu výuky pomocí modelových situací vycházejících z reálného života. Využívá videa, audio-nahrávky a výpisky a může být používaná jak ve webovém prohlížeči, tak i na mobilu. 
Pomocí aplikace se děti dozví, jak fungují peníze, jak sestavit domácí rozpočet, jak bezpečně používat moderní technologie a jak nespadnout do dluhové pasti. Filip jim i vysvětlí, jak fungují různé finanční produkty a platební metody a jak je správně, a hlavně bezpečně používat. Po složení závěrečného testu děti navíc získají Diplom finanční gramotnosti. Ke zvýšení motivace děti během výuky sbírají zlaťáky a odznaky za plnění úkolů a mohou tak soutěžit se spolužáky a kamarády ze třídy i z celé ČR. Týmového ducha jednotlivých tříd pak podporuje možnost celostátního soutěžení mezi třídami či celými školami.


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0276 s